Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej

Tytuł:  „Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej”
Autor: Natalia Minge, Krzysztof Minge
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo Sedno
Rok wydania: 2012
Format: 21 x 15 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  232
Cena sugerowana: ok. 34,90 zł

Poradniki mają swoich wiernych fanów oraz żarliwych przeciwników. Ja zaliczam się do grona jednych i drugich – jestem wielbicielem dobrych poradników (moje uwielbienie jest więc mocno ograniczone) oraz zagorzałym pogromcą lania wody pod przykrywką dobrych rad. Dziś z największą przyjemnością mogę wcielić się w skórę pochlebcy za sprawą jednej z nowości Wydawnictwa Edgard!

Mnemotechniki, „kreatywne myślenie”, „szybkie czytanie”, koncentracja – dla większości z nas brzmi to jak czarna magia. Jednak, jeżeli chcecie wykorzystywać swój potencjał w 100% , warto oswoić właśnie takie „dziwolągi”. Z pomocą przyjdzie Wam najnowsza publikacja autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge – psychologów czynnie nauczających tajników szybkiego i skutecznego zapamiętywania i poszerzania własnych umysłowych możliwości.

Poradnik – już tradycyjnie, gdy mam do czynienia z serią Samo Sedno – ujął mnie swoją organizacją. Wszystko jest tu uporządkowane, przemyślane i na swoim miejscu. Poruszanie się po kolejnych tematach jest bezbolesne zarówno dla fachowca, jak i dla laika tematu.

Dobrze usystematyzowana treść, bogata w ramki i wyróżnienia pozwala na łatwe odnajdywanie pożądanej treści (również „na wyrywki”).  Brak tu przypadkowości, przedstawione tematy w dobrym tempie prowadzą czytelnika. Zgodnie ze wszystkimi założeniami skutecznego zdobywania wiedzy, czytelnik ma czas na oddech oraz na podsumowanie czy uporządkowanie nowych wiadomości.

Książka została podzielona na V części, a każda z nich prezentuje szczegółowo konkretne zagadnienia.

Część pierwsza: Selekcjonowanie informacji i ustalanie priorytetów.

Żeby jak najlepiej wykorzystać swój umysłowy potencjał należy zacząć pracę u podstaw. W tej części dowiecie się m.in.:

– Jak opanować „przeszkadzacze” i skutecznie skupić swoją uwagę – czyli organizacja czasu i przestrzeni jako klucz do sukcesu. „Zadania” do wykonania pomogą ustalić czy jesteś niewolnikiem plotek internetowych lub czy zbyt często tracisz czas na sprawdzanie poczty e-mail, wszystko w prosty oczywisty sposób

– Czym są i jak działają mapy myśli – czyli jak w prosty sposób opanować wiele informacji.

– Jak zorganizować sobie naukę – czyli co sprzyja, a co przeszkadza w nauce; czy kawa jest pomocnikiem oraz w jakich warunkach i czasie najlepiej przyswoisz wiedzę. Dzięki proponowanym ćwiczeniom określisz  jaka pora dnia jest dla Ciebie najlepszym momentem do pracy czy nauki. Dowiesz się również jak skutecznie powtarzać wiadomości.

Część druga: Uwaga! Skoncentruj się!

W tej części książki autorzy skupili się na koncentracji uwagi. Gdy jesteśmy wypoczęci, a  otoczenie jest wolne do hałasu dużo łatwiej się skupimy. Jednak to nie wszystko. Poszczególne rozdziały doskonale weryfikują potoczną wiedzę i przekonania o podzielności uwagi. Dowiecie się jak uspokoić gonitwę myśli, panować nad swoją uwagą, jak ćwiczyć  koncentrację. Każdy z tematów zawiera przyjemne ćwiczenia – „Codzienny trening koncentracji”.

Część trzecia: czytaj szybko, lecz skutecznie!

Trudna umiejętność szybkiego czytania została obnażona! W przystępny sposób , dostosowany dla polskiego czytelnika. Kolejne rozdziały za pomocą ćwiczeń i informacji przybliżają ową technikę. W pierwszej kolejności ocenimy jak szybko czytamy w sposób tradycyjny, następnie dowiemy się jak można czytać. Różne techniki czytania pomogą nam poskromić tekst i uporządkować czy wyłowić najważniejsze informacje. Ostatnim etapem jest ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie – w asyście poradnika zmierzycie się z tekstem, by czytać szybciej i ze zrozumieniem.

Część czwarta: 16 skutecznych technik uczenia się:

W przyjemny sposób zostaniemy poprowadzeni po „sposobach” poprawiających proces nauki. Część czwarta bogata jest w różne „triki” przyspieszające zapamiętywanie – czyli mnemotechniki. Nauczycie się wspomagać swoją pamięć obrazem, wyobraźnią, rymami czy za pomocą skojarzeń – technik oczywiście jest bardzo wiele, dzięki poradnikowi z pewnością znajdziecie „swoją”.

Część piąta: Techniki i ćwiczenia wspierające kreatywność:

Czyli domowy trening twórczości! To wspaniała technika poszerzania granic swojego umysłu. W bardzo przyjemny, przypominający zabawę sposób będziecie mogli wspólnie z autorami poćwiczyć własną kreatywność. Taka forma, z pozoru rozluźniająca, jest dobrym sposobem na znalezienie nieoczekiwanych pomysłów czy rozwiązań. Popuszczenie wodzy fantazji doskonale pomoże Wam w twórczym rozwiązywaniu problemów oraz odnajdywanie się w sytuacjach zaskakujących czy nieszablonowych. Prezentowane przykłady oraz ćwiczenia wręcz prowokują do myślenia – jednak nie jest to ciężka praca okraszona stresem, a czysta przyjemność i zabawa myślą.

„Techniki samorozwoju…” to poradnik w doskonałym wydaniu! Poradnik w pełnym znaczeniu tego słowa – czyli gotowy do użycia! Idealny do „połknięcia” i jeszcze lepszy do delektowania się małymi kęsami lektury.

Serdecznie polecam Wam książkę stworzoną z myślą o jej czytelnikach, bogatą w treści i przystępną dla każdego. A jeszcze mocniej zachęcam Was do spróbowania sił w pracy nad swoim umysłem, efekty są zaskakujące!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Obrazek dziecięcy – “Pociąg Bartek”

Niektórzy mają “go” zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, inny „idą” na żywioł. Jedni planują detale wraz z pojawieniem się na teście „dwóch kreseczek”, drudzy budują go miesiąc po miesiącu, wraz rozwojem swojej pociechy i jej upodobaniami. Mowa oczywiście o pokoju dziecinnym – miejscu relaksu i zabawy, azylu i kawałka „ja” małego człowieka.

Bez względu na to do której grupy się zaliczacie, z pewnością w dziecinnym pokoju oprócz niezbędnych mebli i zabawek nie powinno zabraknąć dekoracji. To często pozornie takie detale jak obrazek, mogą dostarczyć dziecku bodźców i wielu tematów do wspólnej zabawy.

O gustach się nie dyskutuje, a pokoik dziecka nie ma jednej „idealnej” formy. Można natomiast godzinami zastanawiać się nad praktycznością i jakością przedmiotów, które w nim umieścimy.

Dzięki uprzejmości firmy Tybopi miałam przyjemność wzięcia pod lupę obrazka dziecięcego „Pociąg Bartek”, obrazka dość niezwykłego …

Obrazki dziecięce autorstwa Pani Bożeny Jankowskiej, to cała tęczowa paleta bohaterów i pejzaży tylko czekających na haczyk na ścianie Waszego domu. Mnogość i różnorodność asortymentu zadowoli amatorów obrazków „bajkowych”, jednoznacznych lub pachnących lekkim surrealizmem.

Obrazki to reprodukcje wydrukowane na płótnie canvas – nie ustępują kroku obrazkom malowanym tradycyjną techniką! To naprawdę świetny pomysł w doskonałym jakościowo wykonaniu. Jestem bardzo mile zaskoczona, a było to moje pierwsze spotkanie oko w oko z tzw. wydrukiem na płótnie.

Zalety? Jest ich sporo:

ESTETYKA – to doskonała alternatywa dla mało praktycznych plakatów lub popularnych ostatnio naklejek ściennych. Prezentuje się godnie i nadaje zupełnie inne znaczenie „obrazków” dla dzieci. Mimo swojej poważnej formy doskonale komponuje się na kolorowej ścianie z resztą pokoju. Zdecydowanie jest dodatkiem wyprzedzającym „nieśmiertelne” antyramy czy fototapety.

WYBÓR –  wzorów i rozmiarów jest bardzo duży. Proponowane ilustracje zadowolą różne gusta: są obrazki wesołe i pstrokate, są pastelowe i bardziej stonowane – krótko mówiąc dla każdego coś miłego! Można również skontaktować się z Autorką i zamówić dzieła „tylko dla nas”.

WYKOŃCZENIE – obraz można powiesić bez dodatkowych zabiegów wykończenia, jest w formie malarskiej blejtramy – czyli płótna na drewnianej ramie. Boki obrazu są również ładnie wykończone – jest na nich kontynuacja obrazka. Jeżeli wolicie możecie go oprawić jak każdy obraz.

BEZPIECZEŃSTWO – farby użyte do wydruku na płótnie posiadają stosowne certyfikaty produktu bezpiecznego dla dzieci i są wodoodporne! Tusze i materiały uzyte do druku spełniają standardy m.in. Oeko Tex oraz odpowiedzialnego gospodarowania lasami. Ponieważ jakość druku jest bardzo wysoka i umożliwia łatwe czyszczenie i konserwacje nie ma potrzeby zabezpieczania obrazka np. szkłem czy pleksiglasem.

CENA – jest przystępna, nie obawiajcie się kosztów, jak na licytacji rodzimego „Kossaka”. Koszt zależy od rozmiaru obrazka i waha się w przedziale od 39 do 120 zł

SPÓJNOŚĆ – dzięki szerokiemu asortymentowi możecie spójnie wybrać kilka obrazków tworzących zgrabna historię lub opiewającą na dany temat. To ważne aby komponując kilka obrazów w jednym miejscu utrzymać pewną ciągłość. Ponieważ prace wyszły spod pędzla jednej autorki równie dobrze będą ze sobą współgrały obrazki z różnych kategorii tematycznych.

KONSERWACJA –sztuka i dzieci, wszyscy wiemy do czego to prowadzi… Szczególnie, gdy małe (zazwyczaj upaskudzone po łokcie) rączki studiują dzieło centymetr po centymetrze. To żaden kłopot – obraz można bez uszczerbku na jego „zdrowiu” przecierać wilgotna szmatką!

Obrazkidzieciece.pl to z pewnością pomysł wart uwagi rodziców. W prosty i ciekawy sposób, niskim nakładem kosztów można wyczarować niepowtarzalny „pokoik” dla swojego szkraba. Serdecznie polecam Wam ten czasem uroczy, czasem fikuśny, a czasem po prostu praktyczny i dostępny wymiar sztuki!

Jeśli wybierzecie prezentowany obraz z „Pociągiem Bartkiem” dodatkowo oprócz ładnej ozdoby zyskacie na swoim koncie dobry uczynek – ponieważ całkowity zysk ze sprzedaży obrazków z pociągiem Bartkiem zasili konto fundacji zbierającej środki na przeszczep serca dla Bartka Witkowskiego.

“Pociąg Bartek” można zamówić w trzech rozmiarach : 18 x 40 cm, 24 x 50 cm oraz 30 x 60 cm.

Hanna

Informacje producenta – Certyfikaty bezpieczeństwa:

Materiały do druku lateksowego HP i bezwonne tusze HP spełniają kryteria AgBB i GREENGUARD Children & Schools Certified, posiadają również certyfikat FSC, opierający się na odpowiedzialnym gospodarowaniu lasami na całym świecie.

Wszystkie materiały HP do druku lateksowego były testowane pod względem wydzielania związków chemicznych, pestycydów i środków alergicznych. Spełniają także kryteria dla Oeko-Tex (produkty testowane i certyfikowane z punktu widzenia zdrowia ludzkiego)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku