Znad kołyski 25 stycznia 2018

Złoty odblask w oku dziecka. Reakcja powinna być natychmiastowa

Siatkówczak – retinoblastoma – dotychczas ten nowotwór straszył mnie jedynie ze zdjęć chorych maluchów, których pełno jest w internecie. A widziałam ich tyle, że zaczęłam przechowywać w pamięci to, co powinno niepokoić w wyglądzie oka dziecka. Pewnego dnia zamarłam, bo na kilku wykonanych przeze mnie zdjęciach małego, zauważyłam ten przeklęty błysk!

Natychmiast znalazłam numer telefonu do polecanego w mojej okolicy okulisty i opowiedziałam mu, co mnie niepokoi. Kazał przyjechać z dzieckiem na oddział okulistyczny na cito, gdzie przeprowadzono badania obu oczu mojego synka.

Chciałabym móc wam napisać, że to wyłącznie fałszywy alarm i nic złego się nie dzieje. Mam nadzieję, że za miesiąc, gdy powtórzymy wszystkie badania, właśnie to ode mnie usłyszycie – że Olek jest zdrowy.

Na ten moment, po badaniu dwóch okulistów stwierdziło, że dno obu oczu jest czyste, mały zdecydowanie widzi na “podejrzane” oko, tarczki (mam nadzieję, że nic nie pomieszałam, specem w tej dziedzinie nie jestem) ok, ale… odblasku na zdjęciu być nie powinno. Z tego powodu za miesiąc powtarzamy badania.

Być może Olek należy do dzieci z wyjątkową urodą oka, które w ten sposób przez przypadek odbiło światło flesza. Lub przyczyna tkwi jeszcze gdzie indziej. Źrenice od flesza zawsze powinny odbijać jednolity kolor czerwony – biały, żółty, złoty i zielony to sygnał do działania. Normalnie białe światło wpadające do oka ulega odbiciu od siatkówki, od której odbija się czerwoną barwą. W przypadku zmian chorobowych w gałce ocznej, jak np. guzy, światło odbija się od patologicznej struktury i daje nieprawidłowy, jasny odblask. Gdyby u Olka był guz, który dawałby taki efekt, musiałby zająć 3/4 oka, a tego na szczęście nie widać.

Siatkówczak na zdjęciach

Nie licząc wizyt kontrolnych u okulisty, raz na jakiś czas dobrze zrobić dziecku foto z fleszem. Jeśli oko “świeci jasnymi kolorami”, gdy dziecko patrzy idealnie na wprost, trzeba natychmiast działać.

Siatkówczak

Jest jeszcze kilka innych rzeczy, które musicie wiedzieć o siatkówczaku:

  • Siatkówczak objawia się także zezem. Każde dziecko z taką nieprawidłowością należy dokładnie zbadać pod kątem obecności czerwonego odblasku w obu oczach.
  • Siatkówczaka najczęściej rozpoznaje się u dzieci do ukończenia 3. roku życia.
  • Podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku siatkówczaka jest sprawdzenie obecności czerwonego refleksu w obu oczach. Nieprawidłowy, białawy odblask źreniczny jest nazywany leukokorią (z gr. biała źrenica).
  • Śmiertelność w przebiegu siatkówczaka zależy od stopnia zaawansowania choroby. Rokowanie odnośnie do zachowania gałki ocznej oraz funkcjonalnej ostrości wzroku również zależy od stopnia zaawansowania choroby.
  • Siatkówczak nie musi być wyrokiem. Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia bez konieczności usunięcia gałki ocznej.

Bądźcie czujni i nie lekceważcie żadnych niepokojących sygnałów. I życzcie mojemu synkowi zdrowia, bo to jest moje największe marzenie.

źródło wiadomości – www.mp.pl

źródło zdjęcia – visualsonline.cancer.gov, wikipedia.org

28
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
16 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ŻaklinaKamilaMonika GorzelakAnne ZwolskaAnna Surma-Gargul Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Zwracacie uwagę na kolor odbicia światła flesza w oczach dziecka?

Edyta Skrzydło
Gość

Oczywiście !!!

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Mam nadzieję, że nigdy tego co ja nie zauważysz. Dużo zdrówka życzę <3

Edyta Skrzydło
Gość

U nas jest inne odbicie , ale jesteśmy pod kontrolą okulist bo obaj nają okulary .

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

W okularach. I przystojni i mądrzy <3 :)

Edyta Skrzydło
Gość

💓

Agnieszka Jelinek
Gość

Zmroziłaś mi krew w żyłach. Jak dzieci wrócą z ferii robię im zdjęcie z fleszem. Mam nadzieję, że Olek jest zdrów jak ryba!

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Musimy czekać jeszcze 3 tygodnie na ponowną kontrolę. Wierzę, że będzie dobrze <3

Radek Paulinka
Gość

moja mała ma biały odblask w oczku i byłam z nią na różnych badaniach i Wszystko jest w porządku chyba za dużo paniki w tym necie…

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Paulinka nie zgodzę się z tym. A co, jeśłi rodzic zbagatelizuje i dziecko poniesie konsekwencje? Nigdy dość wiedzy i ostrożności.

Radek Paulinka
Gość

WytlumacOno mi co robi flesz połączony ze światłem fałszywy odblask kocich oczu… No tak ale ile ja nie spalam przez te rzeczy ale zbadalismy i wiem ze Wszystko oki

Radek Paulinka
Gość

lepiej chodzić na kontrole 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Zgadzam się, kontrola to podstawa. U mnie akurat zbiegła się z tymi zdjęciami i reakcja lekarza również była natychmiastowa. Nie bez przyczyny. Najczęściej rodzice zauważają objawy, gdy nowotwór jest już bardzo zaawansowany. Osobiście znam przypadek dziecka z tym nowotworem – niby nic, a leczony w USA u dr Abramsona, za ciężkie, uzbierane przez dobrych ludzi pieniądze. Chciałabym, żeby dzieciaki po prostu wszystkie były zdrowe. Bez wyjątku.

Radek Paulinka
Gość

Ja jezdzilam z lena na badania do CZD w Warszawie badanie DNA oka oraz USG gałki ocznej

Joanna Kubik Zakrzewska
Gość

Będę pamiętać w modlitwie +

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

To piękny gest. Dziękuję.

Karolina Kozdrowiecka
Gość

Dużo zdrowia życzę w takim razie! Oby było w porządku ❤

Ewka Marchewka
Gość

Zdrówka!!! Będzie dobrze!!!!

Anna Surma-Gargul
Gość

Mam pierd…. na tym punkcie. Zreszta, na kazdym…

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Nic dziwnego. Dzieci są najważniejsze.

Anne Zwolska
Gość
Anne Zwolska
Gość
W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Śliczne oczka :) Specem nie jestem, ale wyglądają normalnie :) Mojemu synkowi na kilku zdjęciach jedno oko odbiło czerwoną barwę a drugie złotą. I to było niepokojące. Zawsze warto spytać lekarza, nawet przy zwykłej kontroli.

Monika Gorzelak
Gość

Mojemu synowi też się odbija na biało , moim znajomym też na biało jeśli robię zdjęcie z fleszem .

W roli mamy - wrolimamy.pl
Gość

Mojemu akurat nie na biało, ale złoto. Ja jestem już przewrażliwiona i wolałam sprawdzić.

Monika Gorzelak
Gość

Ja rozumiem i to bardzo dobrze , lepiej dmuchać na zimne .

Kamila
Gość
Kamila

Witam, rozumiem że chodzi o sytuacje kiedy dziecko patrzy idealnie na wprost? Mam zrobionych kilka zdjec z fleszem, jesli malutka gdzies wedruje wzrokiem na boki to zazwyczaj wychodzi zdjecie z bialyn lub zlotym błyskiem, natomiast kiedy patrzy wprost odblask jest czerwony.

Żaklina
Gość
Żaklina

U nas mały miał oczy skierowane na wprost i do boku również świecił. Nie wiem, jak być powinno w każdym przypadku, bo nie każdy to nowotwór,, ale okulista mówił, że on wolałby konsultować wszelkie wątpliwości i odesłać uspokojnych rodziców i przebadane dziecko do domu, niż zostawić swodobny rozwój choroby w utajeniu. Retinoblastoma nie jest częstym nowotworem, ale jednak się przydarza.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close