Ciąża 11 kwietnia 2012

Surogatki – pomoc bezpłodnym czy handel brzuchami?

Postanowiłam zająć się tym tematem, jako  kolejnym sposobem na rodzicielstwo. Nie wiem czy temat nie jest bardziej kontrowersyjny niż „próbówka”? Na pewno jest mniej znany. Traktowany jako coś następnego po In vitro.

Ale po kolei. Ponieważ określenie to nie należy do popularnych, najpierw wyjaśnię kim jest surogatka – zerknę do najpopularniejszej encyklopedii internetowej. Według Wikipedii, surogatka to  kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę, bądź nie mogłaby donosić swojej ciąży. Rola matki zastępczej sprowadza się do donoszenia ciąży, urodzenia dziecka i oddania go rodzicom[1]. Definicja ta klarownie określa kim jest surogatka i na czym polega jej rola, a jak to wygląda od strony prawnej?  

W wielu krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Finlandia, Ukraina czy Rosja „zawód” surogatki jest wcielony w życie od wielu lat i podlega precyzyjnej regulacji prawnej. Przepisy na ogół jasno mówią, w jakich okolicznościach para może szukać pomocy u matki zastępczej. Niejednokrotnie nakazują one potencjalnym surogatkom poddanie się specjalnym testom psychologicznym. Portugalia przygotowuje się do legalizacji instytucji surogatki dla bezpłodnych małżeństw. Grecja poszła jeszcze dalej i finansuje koszty opieki medycznej dla matki zastępczej. We Francji zaś sprawa ma się zupełnie inaczej. Tam jest to proceder nielegalny i podlegający karze. Podobnie temat ten rozpatruje się  w Niemczech, Norwegii i Szwecji.

Polskie prawo 2 lata temu wprowadziło nowelizację określając, że matką jest kobieta, która urodziła dziecko. Wcześniej panowała zasada „Mater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant” co znaczy: „Matka zawsze jest znana, ojcem jest ten, na kogo wskazuje związek małżeński”. Kiedyś nie można było mieć wątpliwości, kto jest matką. Świat jednak szybko się zmienia dzięki medycynie i dotychczasowe zasady już nie przystają do rzeczywistości. Do tej pory to kto był matką było bezsporne. Dziś „matka” też przestaje być pewna.
W związku z tym kobieta, która urodzi dziecko z uzyskanego poprzez in vitro zarodka innych osób (tzw. surogatka), będzie jego matką w rozumieniu prawa. Ta zmiana oznacza, również, że decydującym dla macierzyństwa jest fakt urodzenia dziecka. Jeżeli zatem w akcie stanu cywilnego wskazana zostanie inna kobieta niż ta, która faktycznie urodziła dziecko będzie można żądać zaprzeczenia macierzyństwa. Ten przepis może spowodować, że matki – surogatki będą teraz częściej występowały i walczyły o swoje prawa. Umowy między matkami zastępczymi a bezpłodnymi rodzicami wykorzystują lukę prawną, mówiącą o adopcji ze wskazaniem. Matka – surogatka – zrzeka się swoich praw wskazując we wniosku prawowitych opiekunów dla swojego dziecka. Jednocześnie rodzina adopcyjna składa wniosek o pełne przysposobienie tego dziecka. Decyzją Sądu zostaje przyzne prawo do opieki i w ten sposób rodzice zlecający stają się pełno prawnymi opekunami dziecka surogatki.

Zawiłości i luki prawne nie stanowią przeszkody dla funkcjonowania instytucji surogatek, wręcz przeciwnie. Sieć internetowa pełna jest ogłoszeń, a agencje pośredniczące rosną jak grzyby po deszczu. To one zarabiają najwięcej na tym “przedsięwzięciu”. Postanowień, które bezpośrednio regulowałyby kwestię zastępczego macierzyństwa nie zawiera także Europejska Konwencja Bioetyczna. Jedynym zapisem, który można byłoby odnieść do tej problematyki jest art. 21, który stanowi, iż: „Ciało ludzkie ani jego części – jako takie – nie mogą stanowić źródła korzyści finansowych”. A w przypadku surogatek korzyść ta jest szacowana pomiędzy 30 a 150 tysięcy złotych. Dlatego w Polsce głównym powodem, podjęcia „pracy” surogatki jest aspekt finansowy. Jest to dla nich czysty interes, sposób na rzekomo, łatwy pieniądz. Zainteresowani ponoszą ogromne koszty, dostając zaledwie umowę mającą im zagwarantować, że za 9 miesięcy zostaną szczęśliwymi rodzicami. Niestety na nic im ta umowa, jeżeli matka zastępcza zmieni zdanie (historia zna takie przypadki). Istnieje więc duże i realne ryzyko, że biologiczni rodzice zamiast cieszyć się swym maleństwem, będą prowadzili z surogatką wojnę w sądzie. Nikt przecież nie jest w stanie zagwarantować, że matka zastępcza nie pokocha tej małej Istoty, która rozwijała się pod jej sercem. Gdyby pokochała, czy można się dziwić? Czy można potępiać? A co się stanie, gdy dziecko urodzi się chore? Wszyscy umyją ręce, a w Domu Dziecka przybędzie kolejny nieszczęśliwy mały człowiek? A jeśli rozmyślą się rodzice biologiczni? Kto wtedy zaopiekuje się dzieckiem?

Nikt, kto bezskutecznie nie starał się o dziecko, nie jest w stanie wczuć się w położenie pary, która decyduje się na tak dramatyczny i ryzykowny krok, jakim jest wynajęcie surogatki. A co przeżywa kobieta, która przez 9 miesięcy nosi w sobie maleńkiego człowieczka, czuje jak rośnie, jak się rozwija, w potem je oddaje? W tym temacie możemy się spodziewać skrajnych odczuć. Skrajności te wynikają z wielopłaszczyznowości problemu, w którym niebagatelne znaczenie mają względy etyczne i uczucia. Regulacja tej kwestii wydaje się niezbędna chociażby dlatego, że skoro medycyna daje takie możliwości, to dlaczego ludzie mają ich nie wykorzystać? Czy korzystanie z usług surogatek byłoby łatwiejsze do zaakceptowania, gdyby nie stanowiło źródła dochodu? Czy w przypadku, kiedy wszystko po 9 miesiącach kończy się szczęśliwie, surogatka oddaje dziecko, a biologiczni rodzice otaczają je miłością, nadal jest to złe rozwiązanie? Podobnych pytań są tysiące, a odpowiedź na żadne z nich nie jest prosta i jednoznaczna.

Aby jednak uregulować prawem to, co przecież jest już faktem, niezbędna jest merytoryczna dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej drogi do macierzyństwa. Zachęcam więc do dyskusji, w której konieczna jest otwartość na wysłuchanie argumentów obu stron.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra Greszczeszyn

Moim zdaniem – handel brzuchami. Dlaczego nie pomoc bezpłodnym? Bo sposobów, by pomóc jest mnóstwo innych! Nie trzeba rodzić komuś dziecka…

Karo
Karo
9 lat temu

ja bym nie byla tak pochopna w osadzaniu. Nikt nigdy nie wie jak sie zachowa. Jakiej pomocy szukac bedzie i tak dalej. I znow wychodzi Nasze latwe osadzanie wszystkiego w kolo. ja sie nie bede opowiadac po zadnej ze stron. nie bede okreslac zle czy dobre, bo nie mi to sadzic. i nie wiem nigdy co ja bym zrobila gdybym nie mogla miec dziecka.

Anna Haluszczak
9 lat temu
Reply to  Karo

Ja też nie wiem co bym zrobiła… Ale dziwnie by było, gdybym miała odebrać innej matce dziecko – mimo, że niby miałoby to być wcześniej umówione…

Aleksandra Greszczeszyn
Reply to  Karo

To nie jest osądzanie, a jedynie wyrażanie własnej opinii. Surogatki to nie jest jedyny sposób na posiadanie dziecka, kiedy nie można samej go urodzić, dlatego – zawsze jest wybór. Choćby – adopcja. Tyle dzieci czeka na rodzinę, która je pokocha… Są wśród nich tez noworodki, dlatego nieustannie dziwi mnie do jakich „dziwnych” kroków posuwają się ludzie, by mieć dzieci, podczas gdy rozwiązania są znacznie prostsze…

Anna Haluszczak
9 lat temu

z tymi noworodkami to chyba ciężko, bo cały proces adopcyjny trwa na tyle długo, że ten noworodek dawno już chodzi – albo i mówi…

Masz rację, że to nie jedyny sposób. Dla mnie też to handel brzuchami i jakoś mnie to nie przekonuje, ale gdybym nie mogła mieć dzieci, a inne sposoby by zawiodły, nie wiem, czy nie sięgnęłabym i po cudzy brzuch. Po prostu nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić.

Anna Bućko
Anna Bućko
9 lat temu

Fakt. Proces adopcji trochę trwa ale kiedy się już go przejdzie,to po prostu się czeka. Znam osoby które adoptowały takie maluchy. I wcale nie było tak,ze „wybrali” dziecko i zaczęli działać z formalnościami. Wręcz przeciwnie.

Paulina Garbień
9 lat temu

Ja sama nie wiem jak bym postąpiła, choć nie jestem przeciwniczką tego rozwiązania, nie uważam też że jest to rozwiązanie idealne, ale zawsze jest to szansa na bycie rodzicem dla tych, którzy w inny sposób nie mogą. Przede wszystkim nie wolno nam ze względu na nasze oobiste przekonania odbierać innym prawa do szczęscia jeśli nie wyrządzają przy tym nikomu krzywdy.

Julia Bąk Orczykowska

Stawiając się w roli kobiety, która nie może mieć dzieci, a pragnie tego- próbowałabym wszystkiego! Ale jednocześnie sprzedaż swojego brzucha jest dla mnie okropnym! Nigdy nie zapomnę chwili, kiedy podano mi 1 raz córkę na ręce- jak miałabym ją potem oddać obcym ludziom?! To jest straszna…

Anna Haluszczak
9 lat temu

Ja też nie rozumiem tego jak można oddać własne dziecko – czy to nowo narodzone, czy już żyjące chwilę na tym świecie. Trzeba być albo bez uczuć, albo zdesperowanym.

Anna Kapelan
9 lat temu

ciężki temat…ogromna szansa dla rodziców, którzy od lat starają się o dziecko i będą mogli stworzyć rodzinę ale takie przypadki powinny być uregulowane przez prawo jednoznacznie i chronić prawa rodziców „adopcyjnych”. Pewnie mnie wykrzyczycie „a co z kobietą, która nosi dziecko przez 9 m-cy!?”…otóż jeśli decyduje się na taką pomoc powinna być świadoma konsekwencji i poddania badaniom psychiatrycznym co do motywacji decyzji o zostaniu surogatką…zwłaszcza jeśli komórka jajowa i plemnik należą do rodziców dla których nosi dziecko… ostatnio oglądałam program o surogatkach i podziwiam te kobiety, trzeba mieć niesamowitą siłę psychiczną i prawdziwą chęć pomocy… to ogromnie trudne oddać dziecko,… Czytaj więcej »

Magda Kupis
9 lat temu
Reply to  Anna Kapelan

zgadzam się z Tobą. Poza tym wszystkim dodałabym, że miałaby to być BEZPŁATNA forma pomocy, a jedyne, ewentualne koszty jakie mieliby ponieść przyszli rodzice to opieka lekarska- wtedy utwierdziłoby mnie w przekonaniu, że to nie jest handel brzuchami, a pomoc.

Paulina Garbień
9 lat temu
Reply to  Magda Kupis

sama ciąża dla kobiety jest cudownym ale jakże wymagającym stanem u kobiety, czasem znosimy ją bardzo ciężko, mdłości, zgaga i inne dolegliwości ale tez ciaża zagrozona, kiedy trzeba leżeć i niezmiernie na siebie uważać… to nie jest takie proste… to jest przecież dla kobiet które się na coś takiego zdecydują ogromne poświęcenie, dlaczego mają to robić za darmo? uważam, ze jeśli ta kwestia byłaby prawnie uregulowana to dlaczego nie miałoby być za to wypłacone zwyczajne wynagrodzenie? moim zdaniem o handlu brzuchami mozna mówić wtedy jeśli jest to wykonywane poza prawem, ale w państwie prawa takie kwestie powinny być uregulowane i… Czytaj więcej »

Magda Kupis
9 lat temu

dla mnie mniej więcej jest tak jak w tym przypadku- zgłosiłam się do banku komórek macierzystych oraz wyraziłam zgodę na oddanie moich narządów po śmierci i nie chcę za to pieniędzy, robię to z potrzeby serca i myślę, że tu powinno być tak samo. Choć nie porównuję sytuacji, ciąża trwa dłużej i nie jest obojętna dla organizmu.

Maria Ciahotna
9 lat temu

Może to zabrzmieć dziwnie, ale kiedyś sama myślałam o tym, by urodzić dziecko dla własnej siostry… Tak długo starali się i nic nie wychodziło, widziałam jak są nieszczęśliwi… Potem jednak udało się, mają dwójkę wspaniałych dzieciaków :) ale myśląc o tym dzisiaj, kiedy też mam dwójkę dzieci, nie do końca potrafię sobie wobrazić, bym mogła je oddać po 9 miesiącach troski i kochania.
Jeżeli pomoc taka jest naprawdę pomocą, to można przecież płacić za opiekę, ew. jakieś porządne odżywianie się – ale by wynająć brzuch jak przechowalnię, to mi się do końca nie podoba…

Magda Misior
Magda Misior
9 lat temu

ciezki temat, nie mi osadzac, sama nie wiem co bym zrobila nie mogac miec dzieciatka, smutny jest los kobiet nie mogacych nosic pod serduszkiem fasolki, zapewne wiele by oddaly aby moc poczuc cud pierwszego ruchu swojego dziecka, pamietam jak zwykla czkawka mojej Bee doprowadzala mnie do lez szczescia:)) odnosnie surogatek pomoc pomoca, myśle jednak ze za takie poświęcenie coś się należy… próby invitro są diabelnie drogie i nikt się nad tym nie rozczula, więc czemu nie wynagrodzić kobiety która nosi Twoje dzieciątko!!!!?

Anna Cekiera
9 lat temu

Uważam, że bycie surogatką powinno być legalne, ale na zasadzie banku mleka kobiecego, czyli nieodpłatnie.
Urodzenie dziecka dla kogoś to wg mnie ogromny akt miłości do tej osoby jak i również akt poświęcenia miłości do dziecka.
Nie sprzedałabym brzucha, ale rozważyłabym takie poświęcenie dla bliskiej mi osoby, która nie może mieć dzieci a bardzo tego pragnie. Pod warunkiem, że miałabym pewność, że dziecko będzie w tej rodzinie szczęśliwe, bo poniekąd traktowałabym je jak swoje.
To tak hipotetycznie oczywiście :)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
9 lat temu

Zgadzam się z Przedmówczynią, jednak uważam, że największym dylematem jest tu kwestia nie tyle pieniędzy czy związku Surogatki z „Najemcami”, a problem etyczny związany z samą Matką zastępczą – Być może pomocna byłaby regulacja prawna stanowiąca, że matką zastępczą może zostać kobieta, która już urodziła dziecko – czyli kobieta, która w pełni świadomie podejmie taką decyzję. Wiedząc, jakie uczucia i emocje są związane z ciążą oraz urodzeniem dziecka. Bo przecież zarówno „oddanie” dziecka jego genetycznym rodzicom, jak i „rozmyślenie się” i wycofanie z takiej umowy – jest źródłem niewyobrażalnego cierpienia dla jednej ze stron. A każdy z nich ma „rację”.

Anna Haluszczak
9 lat temu

Dziwne dla mnie jest to, że kobieta nosząca pod sercem przez 9 miesięcy dziecko jest w stanie je tak po prostu oddać. Nawet jeśli taka była umowa.
Jestem zdania, że dziecko w brzuszku mamy też potrzebuje czułości, rozmowy i głaskania, dlatego często głaskałam swój brzuch, mąż się do niego tulił, mówiliśmy do maleństwa. Wierzę, że dzięki temu dziecko lepiej się rozwija.
A te matki tego nie robią? Traktują dziecko tylko jak towar? Średnio mi się to podoba :/

Anna Cekiera
9 lat temu

„Dziwne dla mnie jest to, że kobieta nosząca pod sercem przez 9 miesięcy dziecko jest w stanie je tak po prostu oddać. Nawet jeśli taka była umowa.” – Nikt nie powiedział, że tak jest, że to jest takie proste… „Jestem zdania, że dziecko w brzuszku mamy też potrzebuje czułości, rozmowy i głaskania, dlatego często głaskałam swój brzuch, mąż się do niego tulił, mówiliśmy do maleństwa. Wierzę, że dzięki temu dziecko lepiej się rozwija. A te matki tego nie robią? Traktują dziecko tylko jak towar? Średnio mi się to podoba :/” – bycie surogatką chyba nie zabrania głaskania brzucha? Ja bym… Czytaj więcej »

Aleksandra Greszczeszyn
Reply to  Anna Cekiera

Dla mnie też niewyobrażalne jest, jak można oddać dziecko, które nosi się 9 miesięcy pod sercem. Rozumiem, że takie kobiety powinny być od początku świadome w jakim celu zachodzą w ciążę, jednak…teoria to jedno a praktyka drugie. Ciąża to wyjątkowy stan, noszenie pod sercem maleństwa nie może się równać z żadnymi innymi emocjami w ciągu całego życia kobiety…Dlatego tak często zdarzają, się sytuacje, że surogatka po narodzinach dziecka jednak nie oddaje go rodzicom… i wtedy tragedia jest jeszcze większa: rozczarowanie, ból, walka o dziecko… Moim zdaniem to nie jest dobry sposób! Kobieta decydująca się na wynajmowanie brzucha powinna mieć wyjątkowy… Czytaj więcej »

Aleksandra Greszczeszyn
Reply to  Anna Cekiera

A rodziny zastępcze tez podziwiam, ale porównanie ich do surogatek moim zdaniem nie jest słuszne.

Anna Haluszczak
9 lat temu

Ja też podziwiam rodziny zastępcze, ale to całkiem coś innego niż surogatki. One kochają dziecko, opiekują się nim wiedząc, że nie od nich wyszło i nie na ich domu zakończy wędrówkę.
Gorzej gdy surogatka stwierdzi, że jednak nie chce oddać dziecka. Ma do tego prawo?

Anna Haluszczak
9 lat temu
Reply to  Anna Cekiera

Wiem, że surogatkom nie zabrania się głaskania brzucha, ale skoro od samego początku są zdecydowane oddać dziecko jego rodzicom, to nie wiem, czy troszczą się o maleństwo od chwili poczęcia. Nie mówię, że tego nie robią, po prostu nie wiem tego.
Sądzę jednak, że nie chcą się do maleństwa przywiązywać, by potem nie musieć cierpieć (bo chyba jednak mają jakieś uczucia, prawda?). WIęc może ograniczają kontakt z dzieckiem do minimum? Do zera?
Ale to tylko takie moje gdybania. Nie znam żadnej surogatki, więc ciężko coś tak naprawdę powiedzieć na ten temat.

Student prawa
Student prawa
9 lat temu

pozwolę sobie zabrać głos w tej sprawie, jako że zajmuję się naukowo zagadnieniem macierzyństwa zastępczego, zaś uregulowania prawne nie dla każdego muszą być jasne. w rozumieniu obecnego polskiego prawa macierzyństwo zastępcze jest zabronione, co oznacza, iż matką dziecka jest w rozumieniu przepisów kobieta, która je urodziła, nawet jeśli udowodnione jest pochodzenie komórki jajowej, bądź obydwu komórek rozrodczych od kogo innego. Tak więc surogatka, która „umówi się” np. z małżeństwem, że po porodzie „wyda” im dziecko, a nie zechce tego zrobić, nie poniesie za to żadnych konsekwencji prawnych, ponieważ to ona jest w świetle prawa jego mamą. Rodzice, którzy „zamówili” dziecko,… Czytaj więcej »

Ikonka M
Ikonka M
8 lat temu

Jeśli są wokół tej sprawy takie komplikacje, to nie popieram tego… Dziecko to nie zabawka. Ja mysle, że wszystko w naszym życiu jest ma sens, nawet brak dziecka też ma sens, bo może akurat to ta para została wybrana, żeby stworzyć dom dla dziecka, które zostało „wyrzucone z gniazda”. Te wszystkie „techniki” by miec dziecko na siłę trochę mnie przerażają. Długo staraliśmy sie o dziecko, mieliśmy w związku z tym myśli, że dzieci nie będzie, więc naprawdę rozumiem jakie to ogromne pragnienie. Ale są pewne granice.

milena
milena
7 lat temu

ja bym nie urodziła, nie dałabym rady oddać dziecka ale gdybym długo starała sie o dziecko i nie miała innej możliwości nie wiem czy nie zdecydowałabym sie na takie rozwiązanie, ciężko jest mówić gdy

Dom 7 kwietnia 2012

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

Wielkanoc jest najważniejszym spośród świąt kościelnych. Święto to nazywane jest także Niedzielą Wielkanocną lub Zmartwychwstaniem Pańskim. Dzień ten poprzedza Niedziela Palmowa.

Zadość czyniąc staropolskiej tradycji zapewne poświęciłyście palmy. Ciekawe czy przygotowałyście je samodzielnie, bo w dzisiejszych czasach, mało kto wykonuje je własnoręcznie. Takie rękodziała są już rzadkością. Kiedyś rolę palmy pełniły gałązki wierzby z pąkami zwanymi baziami. Współcześnie, przeważnie kupowane są gotowe, kolorowe palmy przygotowane z zasuszonych zbóż, traw i kwiatów.

Wiosenne porządki także zapewne macie już za sobą. Zostałyście pilnymi gospodyniami domowymi i przed Wielkanocą dokładnie wypucowałyście swoje domostwa na błysk. Takie porządki, to nie tylko dokładne ogarnięcie domu, według tradycji symbolizują one pozbycie się z domu wszystkich kłopotów, problemów, chorób oraz rozgoszczenie się szczęścia i radości.

Nadeszła Wielka Sobota. Uszykowane święconki czekają na zaniesienie do Kościoła a może już poświęcone stoją i czekają na Wielkanocny Niedzielny poranek. W wiklinowym koszyczku znajdują się tradycyjne: wędlina, chleb, sól, chrzan oraz oczywiście jajka.

Mazurki, babki i inne ciasta upieczone, mięsiwo przygotowane a zapach żurku niesie się po domu…. Wszystko do Świąt przygotowane, zatem możecie odpoczywać a nam nie pozostaje nic innego jak złożyć Wam serdeczne życzenia.

Wesołych, pełnych nadziei
i wiary Świąt Wielkiej Nocy,
spędzonych wśród srebrnych bazi
i kochającej rodziny, przy wspólnym bogatym stole.
Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te Święta będą jak bajka!

Życzy Redakcja Bloga W Roli Mamy

Źródło zdjęcia: Flickr

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra Greszczeszyn

I wzajemności dla wszystkich Autorek W roli mamy!:)

Anna Haluszczak
9 lat temu

Spokojnych, rodzinnych Świąt i wszelkiej pomyślności :)

hedzia
hedzia
9 lat temu

Oczywiście dziękuję i również życzę wszystkiego co najlepsze!!! Nie tylko na Święta:)

hedzia
hedzia
9 lat temu

PS mam nadzieję, że Śmigus Dyngus był obfity:P

Emocje 6 kwietnia 2012

Śpieszmy się kochać…

„Życie choć piękne tak kruche jest
Wystarczy jedna chwila by zgasić je.
Życie choć piękne tak kruche jest
Zrozumiał ten kto otarł się o śmierć…”

Słowa piosenki Golden Life – jakże piękne, prawdziwe i bliskie memu sercu. W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni słuchałam jej już chyba z milion razy! I za każdym razem ryczę przy niej jak mały dzidziuś!

Styczeń, kilka dni przed Dniem Dziadka, późny wieczór, dzwoni telefon….. –„Ojciec nie żyje..” – usłyszałam w słuchawce. W pierwszej chwili odbiera mi mowę, przez ułamek sekundy myślę, że to jakiś durny żart! Lecz po chwili dociera do mnie, że to niestety prawda. Odkładam słuchawkę, zalewam się łzami… Na pytanie Małża –„Co się stało?!” nie potrafię odpowiedzieć, jąkam się, dukam.. wyję niczym wilk do księżyca.

W mojej głowie automatycznie zrodziło się pytanie – DLACZEGO?!?! Dlaczego ON?! Dlaczego tak do tego doszło?! Dlaczego teraz, akurat przed tym cholernym Dniem Dziadka?!?! Pierwszy w Jego życiu Dzień Dziadka!! Mieliśmy jechać z Miśkiem! Czekoladki i kartka z życzeniami były już przygotowane, czekały… i się nie doczekały…

Z Ojcem nigdy nie miałam super extra dobrego kontaktu. W mojej pamięci widnieją Jego dwa obrazy: pierwszy– człowiek poukładany, zdyscyplinowany, poważny, krótko trzymający nas – dzieci. Po pracy lubił odpocząć wygodnie na kanapie, przed tv. Nie w głowie było mu wówczas aktywne spędzanie czasu z rodziną, w związku z czym wymiana zdań pomiędzy nami była bardzo uboga. Prawdę powiedziawszy „dzięki” temu nie mieliśmy O CZYM rozmawiać.. ;/ I w zasadzie z tamtego okresu pamiętam tylko: dyscyplinę, obowiązki, rygor i kary.
Drugi obraz przedstawia zupełnie innego człowieka: rozrywkowego, wesołego, wygadanego, wyluzowanego…. i darzącego alkohol dużą sympatią. W tym okresie swojego życia wymieniłam wreszcie „kilka” zdań z własnym Ojcem, ba! Nawet się z nim trochę pośmiałam! Odetchnęłam z ulgą, bo nie musiałam już „chodzić jak w zegarku”, nie musiałam stać na baczność… Jednak z drugiej strony, pojawiły się inne „atrakcje” – kłótnie, krzyki, trzaskanie drzwiami,…

Beztroskie dzieciństwo zostało szybko i bezpowrotnie nam odebrane (mnie i braciom). Spokój i poczucie bezpieczeństwa na chwilę gdzieś odleciały. Ciśnie mi się na usta stwierdzenie, że Ojciec trochę nam uprzykrzył życie, wyrządził wiele złego. Tak naprawdę myśli o nim przywołują obłędnie skrajne uczucia – złość, radość, żal, ulgę, …

Ale jednak, MIMO WSZYSTKO po Jego odejściu odczuwam wielki ból! Nie potrafię się pogodzić z tym, że już Go nie ma! Że już nigdy Go nie zobaczę! Że już nigdy z Nim nie porozmawiam! Że już nigdy nie obejrzę z Nim meczu piłkarskiego i nie wypiję piwa!! Nie mogę zdzierżyć tej myśli, że MÓJ SYN nigdy nie pozna DZIADKA!! I że Dziadek nigdy nie zobaczy jak mój syn chodzi, mówi, rośnie, jak poznaje świat..!! Ryczę jak bóbr za każdym razem kiedy o tym pomyślę!

Dlatego właśnie chciałabym wszystkim powiedzieć, by w tym całym szalonym i zabieganym świecie nie zapominali o tym, że – życie jest tylko JEDNO! Że jest niezwykle kruche i bywa strasznie krótkie! Nie oglądajcie się za siebie! Nie rozgrzebujcie przeszłości! I nie zapominajcie o bliskich!! Jeśli kogoś kochacie – powiedzcie mu o tym lub po prostu to okażcie! Szanujcie Matkę i Ojca swego bo macie ich tylko jednych! Nie unoście się DUMĄ! Starajcie się być lepszym człowiekiem od drugiego! A „drugiemu” dajcie szansę, nawet jeśli uważacie, że w danej chwili na to nie zasługuje.

I ostatnie moje przesłanie – Nie słuchajcie tych, którzy mówią, że nałogowcom nie można/nie warto pomagać! Zawsze warto! Dopóki człowiek żyje – zawsze warto próbować!!!!

 

Źródło zdjęcia: Flickr

Subscribe
Powiadom o
guest
73 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda Kupis
9 lat temu

Bardzo osobisty, wzruszający tekst, skłaniający do refleksji. Chyba właśnie jest taki czas, by zatrzymać się na chwilę i w szczególny sposób spędzić świąteczny czas.

Paulina Garbień
9 lat temu

Siedzę i ryczę jak bóbr… mój Tato odszedł kilkanaście lat temu, nie był nawet na moim ślubie. Doskonale Cię rozumiem i wiem co czujesz. Był niezwykle wesołym człowiekiem, ale też rodzinnie lubiał się rozweselić alkoholem… Tak jak Ty uważam, że zawsze należy pomagać, właśnie teraz kiedy możemy, bo potem moze być za późno….
Treraz kiedy patrze na mojego synka i patrzę w jego oczy widzę ten sam błysk który zawsze widziałam u Taty, przynajmniej tyle z niego mam na codzień :)
Tato Kocham Cię i zawsze będziesz w moim sercu :*

Fizinka
Fizinka
9 lat temu

Teraz to i ja płaczę po twoich słowach.. :P

A dziś umarła babcia mojego męża :(
Smutne te święta………..

Paulina Garbień
9 lat temu
Reply to  Fizinka

Przykro mi :( tulę mocno :* przekaż mężowi wyrazy współczucia, trudne to będą święta…

Dorota
Dorota
9 lat temu

Paulina,mój tato odszedł 9 m-cy przed naszym ślubem tak nagle i niespodziewanie.Do tego wszystkiego i na domiar złego,tuz przed Bożym Narodzeniem,najcieplejszymi i jakże rodzinnymi świętami.Pogrzeb dzień przed wigilią.Świąt nie było.I już nie ma.Tato był osobą tak ciepłą i serdeczną,tak zatroskaną o nas jak mało kto.
Teraz….bez Taty teraz nie jest już takie jak było.Czas przemija,a jego ciągle brakuje.Gdzie nie spojrzę-widzę JEGO…

Paulina Garbień
9 lat temu
Reply to  Dorota

U nas to było w listopadzie więc też niedaleko świąt i dla nas też święta były bardzo trudnym okresem, zwłaszcza, że pół roku wcześniej umarła moja Babcia ze strony Taty. Co roku jest nam cieżko w święta, ale teraz jeszcze bardziej, ze względu na Adiego staram się cieszyć tym okresem :) zeby poczuł magie tego cudownego czasu, nie chcę żeby mój smutek zabierał mu radość :)

Magda Kupis
9 lat temu

Mój Dziadek zmarł 22 grudnia, 13lat temu. W Wigilię był pogrzeb. To były najgorsze święta w moim życiu i już żadne inne nie były i nie będą takie same jak te z Nim. Dziadek kochał wszystkie dzieci, był tak ciepłym człowiekiem, mimo że odkąd pamiętam niszczyła go choroba. Dziś święta spędzamy „normalnie”, zawsze wspominamy zmarłych, ale już nie ze łzami w oczach. Na szczęście czas pozwala na spojrzenie na życie inaczej.

Sylwia Chojnowska
9 lat temu

Bardzo wzruszający tekst. Szczególnie chyba Święta sa takim okresem kiedy brakuje nam bliskich który odeszli :(

Anna Haluszczak
9 lat temu

Smutne… ale skłaniające do refleksji. Dzięki takim ludziom jak Ty (i tekstom jak Twój) człowiek docenia to, co ma i zaczyna patrzeć na świat inaczej niż dotychczas.

Fizinka
Fizinka
9 lat temu

Cieszę się i dziękuję!!

Marcin Kańczucki
9 lat temu

Przykre jest czytanie o cierpieniu po utracie bliskiej osoby, o niewypowiedzianych słowach, niewyrażonych uczuciach. Bardzo wzruszający tekst. Taka moja refleksja, że człowiek to krucha i omylna istota, czas zaś leci szybko nieubłaganie. Wybaczać trzeba więc jak najszybciej, zaś z życia czerpac całymi garściami, doceniac każda wspólną chwilę, gdyż kiedyś wspomnienie o niej będzie na wagę złota…

Aleksandra Greszczeszyn

Tak wiele w moim życiu bliskich osób już pożegnałam… I każde odejście boli, choć każde inaczej… Kiedy tragicznie zginął mój przyjaciel, myślałam, że oszaleję zadając sobie pytanie: dlaczego on???Nie mogłam pojąć, jak Bóg może zabierać tak młodych ludzi… Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła moja kuzynka, obraziłam się na Pana Boga na długi, długi czas… Potem dotknęłam cierpienia będąc blisko z babcią i dziadkiem, którzy spędzili ostatnie kilka lat życia leżąc i ich odejście było zupełnie inne – choć był smutek i łzy, wiedziałam, że dla nich było to wybawienie… Każda śmierć jest inna, ale każde pożegnanie bliskiej osoby pozostawia pustkę,… Czytaj więcej »

hedzia
hedzia
9 lat temu

Moje głębokie wyrazy współczucia[*]

Jagódka
9 lat temu

Fizinka- 10 miesięcy temu zmarła moja mama,zmagała się z ciężką chorobą,ale przy tym nie opuszczał jej dobry humor. Kolejne święta bez niej…tak trudne…tak smutne…moja córka niestety nie będzie pamiętać Babci,bo jak zmarła to Olcia miała 10,5 miesiąca. Mój synek też nie umie pozbierać się po śmierci swojej ukochanej Babci. Moje najczarniejsze myśli się spełniły…mogę wyobrazić sobie co teraz czujesz…ściskam mocno i wierzę,że nasi rodzice gdzieś tam spoglądają na nas z góry i otaczają nas swoją opieką!

Małgosia Ostrowska
6 lat temu

Mój Jaś tez ma tylko jednego dziadka , drugi zmarł bardzo bardzo dawno temu,

Anna Czech
6 lat temu

A mój Syn ma tylko jedną babcię (ze strony meza)

Gosia Porębska
6 lat temu

bardzo głupie, ja byłam w 5 mcy ciąży z drugim synem jak zmarła moja babcia na 4 dni przed wigilią to była dla mnie masakra tak czekała na drugiego prawnuka ,( jak dowiedziałam się że jestem 2 raz w ciąży, to ona cieszyła się najbardziej ) takie to życie niesprawiedliwe..

Katarzyna Trudnos
6 lat temu

Moja mama zmarla praktycznie m-c po narodzinach mojego synka ehh.myslalam ze dozyje do dnia babci ale w grudniu zmarla

Kazimiera Woźniak
5 lat temu

Gdy w Dzień Wszystkich Świętych znicze zapalamy,
ileż myśli i westchnień w swoich sercach mamy.
Ten moment refleksji nad życia mijaniem,
nad grobem bliskiego, jakże często łkaniem.

Kazimiera Woźniak
4 lat temu

…tu, gdzie jest posągów i krzyży tysiące,
gdzie za każdym razem rzewnie płacze słońce,
gdzie bezkresna cisza jękiem przerywana
… chwila wspomnień z tymi co odeszli, dana <3

Basia Sylwia Augustynowicz

Mamę tatę babcię i wielu innych

W roli mamy - wrolimamy.pl

Ściskam!

Ola Weltrowska
3 lat temu

Za moimi dwoma nienarodzonymi aniołkami

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Ola Weltrowska

? Przytulam!

Monika Sokół
3 lat temu

Ja w tym roku w styczniu jednego dnia straciłam mamusię i dziadka… mama o 10… dziadek o 18…

Małgorzata Guzek
3 lat temu
Reply to  Monika Sokół

Podwojny szok ;-( wspolczucia kochana 3-maj sie ;”

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Monika Sokół
Lucjan Gach
3 lat temu

tak dzisiaj na cmentarzu bedzie jak.na pokazie mody.masz sasiadka racje.

Sylwia Romańska
3 lat temu

Za rodzicami,dziadkami, ukochanym wujkiem. .Smutny to dla mnie dzień. .

W roli mamy - wrolimamy.pl

Ściskam!

Angelika Saganowicz
3 lat temu

20.I.2016 śmierć mamy. Przegrała walkę z nowotworem który się ” ujawnił ” 3 miesiące przed jej odejściem

W roli mamy - wrolimamy.pl

:( szybko Ją zabrał :( A co to było za dziadostwo?

Myszka Szmaragowska
3 lat temu

W pracy jestem jutro na spokojnie pójdę z rodziną
Ominie mnie dzisiejsza rewia mody.

Kasia Koch
3 lat temu

U nas od 2012 r.rok w rok był pogrzeb… kuzyn,dziadek,ciocia i wujek.Nie zdążyliśmy łez otrzeć ,a dowiadywaliśmy się o kolejnej tragedii ;(

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Kasia Koch

O jeju :( Mam nadzieję, że najbliższe miesiące, lata będę dla Was spokojniejsze!
Ściskam!

Kasia Koch
3 lat temu
Reply to  Kasia Koch

Też mam taką nadzieję.Szczegolnie że młodzi ludzie nie powinni tak szybko odchodzić :(

Agnieszka Detyna
3 lat temu

Od wielu lat tęsknię za obiema babciami i dziadkami a od 12 dni tęsknię niezmiernie za moim tatą, który przegrał 1,5-miesięczną walkę z nowotworem :(

W roli mamy - wrolimamy.pl

Przykro mi ?
Trzymaj się ciepło!

Magdalena Pdsz
3 lat temu

Aga przykro mi bardzo?

Agnieszka Detyna
3 lat temu

Magdalena dzięki kochana…

Marta Zawadzka
3 lat temu

Wyrazy współczucia Aga.

Agnieszka Detyna
3 lat temu

Marta dzięki…

Basia Kulaszyńska
3 lat temu

Tatus❤Babcia❤Dziadzio….rodzina znajomi. ⛪Na zawsze w mym sercu❤

W roli mamy - wrolimamy.pl

:(

Patrycja Arent
3 lat temu

za mama i dziadkiem. rowniez za przyjacielem. :-(

Karolina Zieleźnik
3 lat temu

Za moim kuzynem i za babcia (*)

Małgorzata Guzek
3 lat temu

Mojego 1 chlopaka ;-(
Dziadka oraz brata mamy
Ciocie ktora odeszla 5 msc temu ;-(
I wszystkie aniolki z „teczowego kocyka” ;-(

W roli mamy - wrolimamy.pl

?

Sylwia Kornacka
3 lat temu

Mamą…dziadziem….. :(

W roli mamy - wrolimamy.pl

Przytulam :(

Monika Hetman
3 lat temu

Moja Babcie cudowna kochana i jedyna i moja kuzynke która tak szybko odeszła

Monika Hetman
3 lat temu
Reply to  Monika Hetman

Dziękuję

Elżbieta Szymkowiak

Mamę

W roli mamy - wrolimamy.pl

?
Przytulam!

Aneta Wasieńko
3 lat temu

Przepraszam, mialo być :(

Elżbieta Szymkowiak

Chciałam napisać ,że brakuje mi mojej mamy i ją bardzo opłakuje lecz łzy mi nie pozwoliły dokończyć .Nawet teraz kiedy to pisze lecą łzy po policzku.To ciągle boli.

Agnieszka Smulczyk
3 lat temu

Pierwsze takie inne święto. Stanąć przy grobie ojca jest ciężko. Przy dziadkach jednak było trochę inaczej

W roli mamy - wrolimamy.pl

To prawda.. ?

Kinga Kasprzyk-Pawełczyk

<3 racja!

Katarzyna Małkowska

Dziadulkiem:-(

Małgorzata Kmieciak

Córeczka

W roli mamy - wrolimamy.pl

Ojej ?? Mocno przytulam!!

Ewa Żuromska
3 lat temu

Moją kochaną mamę

Sylwia Wnuk
3 lat temu

Dziadków bo nie mam jednego od 1999 a drugiego od 2003 roku. W zeszłym roku odeszła tez babcia mojego męża z którą spotykaliśmy się za każdym przyjazdem do Polski a 6 lat temu też dziadek wiec teraz odwiedzamy ich tylko na cmentarzu :'(

Wiktoria Mrozowicz
3 lat temu

Za moimi rodzicami i ciocią, siostrą taty najbardziej. :(

Anna Piotrowska
3 lat temu

Gdy miałam 25 lat Zawalił mi się świat
Odeszła moja mama a ja zostałam sama
Dziś po wielu latach wiem że moja mama nie odeszła
Ona wciąż ze mną jest
Kocham ją

Patrycja Gaj
3 lat temu

Za tata , którego nie ma juz dwa lata, za babcia-niezwykła osobowość, za ciocia, która odeszła zdecydowanie za wcześnie …

Wioleta Bożek
3 lat temu

Mój cudowny Teść ❤ – przegrał nierówną walkę z miastenią… Dziadkowie ❤ ❤

Karolina Belniak
3 lat temu

Tato… to tak cholernie boli… jeszcze rok temu był i zapałał znicze…. a dziś go nie ma, pustka…

Beata Ludwiczak
3 lat temu

15.10.2017 zmarł mój mąż…jeszcze nie potarfię płakać…Razem przygotowywaliśmy sie do tej chwili od 3 lat . Bylismy razem 36 lat ..Nie wiem czy wytrwam w spokoju , czy …pęknę któregoś dnia . Tymczasem łączę się z wszystkimi , którzy dziś wspominają swoich bliskich

Dorota Boron
3 lat temu

Ja za córką odeszła tak młodo zostawiła dwoje dzieci.Dla mnie ból tęsknota jedno jedyne dziecko.

AgataiAdam Olkowscy
3 lat temu

Za chrzestna, zabral ja rak. Za dwoma moimi aniolkami, i za babcia i dziadkiem..

Mariola Sadłok Lubowska

Za rodzicami najbardziej

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close