Kultura 26 lipca 2024

Światowe Igrzyska Nomadów już we wrześniu

8 września ruszają V Światowe Igrzyska Nomadów – wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie sportowe prezentujące sporty etniczne zakorzenione w tradycjach nomadów Azji Środkowej. Impreza potrwa sześć dni, a jej głównym celem jest promocja etnosportów i ruchów etnokulturowych.

W V Światowych Igrzyskach Nomadów weźmie udział około 2500 zawodników z prawie 100 krajów. Wydarzenie ma przyciągnąć ponad 100 000 turystów z kraju i zagranicy.

Igrzyska, organizowane przez Ministerstwo Turystyki i Sportu Kazachstanu, UNESCO, Organizację Państw Tureckich i inne organizacje, odbędą się w Astanie – stolicy Kazachstanu. Hasło imprezy to „Uly dala dubiri” czyli „Spotkanie na wielkim stepie”. Zawody zostaną rozegrane w 21 dyscyplinach, w tym w wyścigach konnych, zapasach narodowych, tradycyjnych grach intelektualnych, zawodach sztuk walki, łucznictwie tradycyjnym, narodowych polowaniach na ptaki i zabawach ludowych. W sumie zostanie przyznanych 97 kompletów medali.

„Światowe Igrzyska Nomadów w Kazachstanie to bardzo ważne wydarzenie zarówno z uwagi na popularyzację narodowych sportów i zdrowego stylu życia, jak i dla poszerzania więzi kulturowych pomiędzy bratnimi narodami – spadkobiercami cywilizacji nomadów Wielkiego Stepu” – zaznaczył na początku tego roku prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew.

Światowe Igrzyska Nomadów zostały ustanowione, aby uczcić tradycyjne dziedzictwo sportowe i kulturowe ludów koczowniczych na całym świecie. Pierwszy raz odbyły się w 2014 roku w Cholpon-Ata (Republika Kirgiska) i od tego czasu stały się znaczącym wydarzeniem organizowanym co dwa lata. Gospodarzem igrzysk w 2016 i 2018 r. była także Republika Kirgiska, a w 2022 r. Turcja. Za każdym razem rośnie liczba uczestników i znaczenie igrzysk.

Kazachstan z uwagi na historyczne powiązania kraju z tradycjami nomadów, a także doświadczenie, był m.in. gospodarzem EXPO-2017, ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o przygotowanie igrzysk. Organizatorzy podkreślają, że poprzez igrzyska Kazachstan chciałby uczcić i zachować bogate dziedzictwo kulturowe ludów koczowniczych, promować swoją tożsamość kulturową i wzmacniać więzi międzynarodowe. Igrzyska to również ważne wydarzenie dla całego regionu Azji Środkowej służące jako platforma do świętowania i zachowania tradycyjnych praktyk, sportów i sposobu życia ludów koczowniczych.

Dla osób spoza Azji Środkowej Światowe Igrzyska Nomadów to bezprecedensowa okazja do poznania różnorodnej kultury ludów koczowniczych. Oprócz oglądania wyjątkowych sportów, rzadko spotykanych poza rodzimymi regionami, odwiedzający będą mogli też wziąć udział w kursach mistrzowskich, spróbować tradycyjnego rzemiosła i autentycznej kuchni nomadów.

Bilety na wydarzenie oraz akredytacje dziennikarskie są dostępne na stronie internetowej https://worldnomadgames.kz/en/page/form-smi.

Światowe Igrzyska Nomadów

 

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 25 lipca 2024

Aktywna Szkoła aktywizuje lokalne społeczności. Nabór trwa. Dofinansowanie nadal dostępne

Na obiektach sportowych w całej Polsce trwają wakacyjne zajęcia organizowane dzięki programowi Aktywna Szkoła. W oparciu o trzy uzupełniające się filary programu powstała kompleksowa oferta, która umożliwia aktywizację wszystkich grup wiekowych z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury sportowej. Animatorzy i szkoły mogą już dziś planować nadchodzący aktywny rok szkolny. Wszystko dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki zarówno na zajęcia sportowe, jak i zakup nowego sprzętu.

Z programu Aktywna Szkoła skorzystało już prawie 3000 obiektów w Polsce.

Obecnie trwa nabór do trzeciego filaru programu Aktywna Szkoła: Aktywny do Kwadratu. Już dziś dyrektorzy placówek w całej Polsce mogą zgłaszać prowadzących zajęcia, by od nowego roku szkolnego zapewnić więcej sportu dla dzieci. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lipca.

Dzięki programowi tysiące dzieci będą miały możliwość wzięcia udziału w dodatkowych zajęciach sportowych w szkołach poza lekcjami WF. Zajęcia będą się odbywać 1-3 razy w tygodniu dla klas IV i starszych oraz 1-2 razy w tygodniu dla klas I-III. Zajęcia potrwają 60 minut, a maksymalna liczba godzin do wykorzystania od września do listopada to 30.

Zgodnie z założeniami w programie Aktywna Szkoła: Aktywny do Kwadratu uczestniczyć może nawet 10 tys. szkół. To oznacza 20 tys. grup i 300 tys. dzieci korzystających z programu.

Aktywny do Kwadratu to ciekawe treningi z wykwalifikowaną kadrą, podczas których uczniowie zyskują szansę na:

– rozwijanie swoich pasji i umiejętności,

– dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie,

– zacieśnianie relacji z rówieśnikami,

– alternatywną i aktywną formę spędzania wolnego czasu,

– budowanie kompetencji w zakresie pracy w grupie, organizacji czasu, działania zespołowego,

– redukcję stresu oraz agresji poprzez sport,

– budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.

Aktywny do kwadratu to nie wszystko

Nadal dostępne są fundusze w ramach Aktywnego Weekendu. Aktywny Weekend to do 25 tys. złotych na sprzęt sportowy oraz minimum 6 godzin weekendowych zajęć na terenie szkoły pod okiem wykwalifikowanej kadry i trenerów. Nabór trwa do wyczerpania budżetu.

Aktywna Szkoła to największy w historii program aktywizacyjny mający na celu stworzenie warunków do udostępnienia szkolnej infrastruktury sportowej i aktywizacji społeczności lokalnych. Aktywna Szkoła stanowi wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej. Nadrzędnym celem jest popularyzowanie aktywności fizycznej wśród społeczeństwa, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. W 2024 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na program Aktywna Szkoła, łącznie z Aktywna Szkoła zakup sprzętu sportowego, 335 mln zł.

Dowiedz się więcej: REGULAMIN.

Więcej na temat zgłoszeń: www.aktywnaszkola.pl oraz pod numerem telefonu: +48 455 409 423, +48 537 255 791 lub mailowo: aktywnydokwadratu@aktywnaszkola.pl oraz kontakt@aktywnaszkola.pl.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest minister Sportu i Turystyki.

Aktywna Szkoła

 

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 24 lipca 2024

PZU zadba o bezpieczeństwo na Pol’and’Rock Festival

Pol’and’Rock Festival to jeden z największych otwartych, niebiletowanych festiwali muzycznych w Europie. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na to, aby wszyscy jego uczestnicy czuli się bezpiecznie. Podczas tegorocznej edycji pomoże w tym PZU, które zostało sponsorem Pol’and’Rock Festival. Największy polski ubezpieczyciel został również partnerem prowadzonego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy programu, mającego na celu naukę dzieci podstaw pierwszej pomocy.

PZU, jako sponsor wydarzenia, zadba o bezpieczeństwo uczestników tegorocznego, jubileuszowego 30. Pol’and’Rock Festival. Ubezpieczyciel zatroszczy się o ułatwienie poruszania się po terenie festiwalu dzięki rozstawieniu specjalnych drogowskazów. Zadba też o lepszą widoczność festiwalowiczów. W tym celu PZU przekaże 2 tysiące odblaskowych kamizelek oraz 10 tysięcy opasek, które będą rozdawane uczestnikom wydarzenia przez członków Pokojowego Patrolu, festiwalowej służby informacyjnej, oraz funkcjonariuszy Policji. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, których każdego roku jest coraz więcej na Pol’and’Rock Festival.

PZU wspiera naukę podstaw pierwszej pomocy

PZU zostało również partnerem programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” i w tej roli po raz pierwszy zagości właśnie na Festiwalu Pol’and’Rock. Realizowana od 18 lat akcja skierowana jest do uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzięki tej inicjatywie do tej pory blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy. Od września program dotrze do jeszcze większej liczby dzieci, ponieważ decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej nauka udzielania pierwszej pomocy w klasach I-III szkół podstawowych stanie się powszechna.

„Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i organizowany przez nią Pol’and’Rock Festival od wielu lat pokazują jak ważna jest wzajemna troska o siebie i bezpieczeństwo. To wartości, które nas łączą i dlatego cieszymy się, że jako PZU nawiązujemy współpracę i zostaliśmy sponsorem Najpiękniejszego Festiwalu Świata, jak również partnerem niezwykle ważnego programu edukacyjnego, jakim jest >>Ratujemy i Uczymy Ratować<<” – mówi Paweł Wróbel, dyrektor Grupy PZU ds. marketingu, komunikacji i zaangażowań społecznych.

Jubileuszowy 30. Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia na terenie Lotniska Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim.

 

Źródło informacji: Grupa PZU

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close