Emocje 19 kwietnia 2018

Uważasz, że w ciągu dnia masz zbyt mało czasu? Wyłącz telewizor

Tak, wiem, telewizor pozwala w sposób nieskomplikowany się odchamić, wyłączyć mózg. Umówmy się, że to, co jest serwowane w różnych programach, czasem bywa wręcz przytłaczająco głupie. Perełki można na palcach jednej dłoni zliczyć. Ale kto co lubi.

W sumie to niespecjalnie porozmawiamy o tym, na co można się natknąć w telewizji, bo w ogóle jej nie oglądam. Częściej to pudło brzęczy, gdy moje starsze dzieci proszą o bajkę. Gdy jestem sama z najmłodszym synem, telewizor nie jest włączony. Dzieje się tak  z dwóch powodów.

Pierwszy to kwestia oszczędności. Stara plazma na pół ściany, pożera ogromne ilości prądu, po prostu. Powinnam ją wymienić na nowy telewizor, zdecydowanie bardziej ekonomiczny, jednak teraz nowszy sprzęt nie jest mi potrzebny. Druga rzecz to dokuczliwy brak czasu. No bo ja Was przepraszam – doby się nie rozciągnie, a jeżeli ten czas, którego i tak zbyt wiele nie ma, trwonimy na gapienie się w pudło, to nic dziwnego, że go brakuje.

Tak czy inaczej, już jakiś czas temu, gdy rozmawiałam z koleżanką, która wcale nie ma telewizora w domu, pukałam się w głowę. Byłam zszokowana, że to jest w ogóle możliwe, no bo na czym oko zawiesić, gdy w domu nic nie brzęczy i nie miga? Ja co prawda telewizora się nie pozbędę, bo mój małżonek lubi oglądać mecze, ale wierzcie mi na słowo, ja pudła z własnego wyboru nie włączam.

Dzięki temu znalazłam zagubiony wolny czas, który poświęcam na czytanie książek (nie będę podkreślała przewagi książek nad telewizorem, bo to jest powszechnie znane), na praktykę mojej nowej miłości – jogi, na bieganie. Zyskałam czas na nieśpieszne załatwienie swoich spraw, bo moje oczy nie uciekają w kierunku ściany. Nie siadam na kanapie, jestem stale w ruchu. Znacznie częściej zdarza mi się słuchać radia lub po prostu muzyki. Doceniłam ciszę panującą w domu, która przy trójce dzieci jest towarem wręcz luksusowym.

Ale żeby nie było, że jestem tak ortodoksyjna, jedyny wyjątek jaki zrobię, będzie miał miejsce, gdy pojawi się kolejny sezon mojego ukochanego Wersalu. Wtedy, raz w tygodniu, bez wyrzutów sumienia i z przyjemnością skupię się na serialu.

Gdy dzień kradnie Wam telewizor, dajcie sobie trochę wolności i wyłączcie go na próbę. Ani się obejrzycie, a przestaniecie rozglądać się nerwowo za pilotem. Robiąc ciekawsze rzeczy, zabraknie na to czasu :)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 18 kwietnia 2018

Speed Water Coaster – propozycja dla miłośników ekstremalnych przeżyć

Energylandia już (a może dopiero ?) od 4 lat bawi małych i dużych miłośników szaleństw. Przez ten czas sukcesywnie się rozbudowywuje, stawiając coraz to nowsze atrakcje i ulepszając te już istniejące. Mam wrażenie, że ledwo co (w zeszłe wakacje) byłam z rodziną podziwiać nowości 2017, a tu już kolejne czekają, choć dopiero zaczął się sezon 2018!

SPEED WATER COASTER na dobry początek…

Wiosnę park rozrywki w Zatorze wita z przytupem, spektakularną kolejką wodną  SPEED WATER COASTER, o której jest ostatnio bardzo głośno. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to podobno najwyższa i najszybsza na świecie kolejka tego typu. Łączy ona w sobie dwa rodzaje atrakcji – typową przejażdżkę kolejką górską wraz z wodnymi niespodziankami.

Użytkownicy płyną łódką po lekko wzburzonej rzece, aż docierają do specjalnej windy. Owa winda wznosi łódki wraz z pasażerami na wysokość 60 metrów, a następnie spuszcza je w dół, gdzie osiągają  prędkość 110 km/h! Wyjątkowe wrażenia są więc gwarantowane, ale spokojnie w odpowiednim momencie zostaną one skutecznie schłodzone sporą dawką wody, do której „wpadną” wagoniki. Następnie kolejka jedzie już po klasycznym torze rollercoastera i na finiszu również wpada z impetem do wody, chlapiąc przy tym wszystkich dookoła.

Tak więc po wielkiej dawce uczucia gorąca, palpitacji serca i czego tam jeszcze, finalnie czeka Was fala śmiechu wywołanego zimnym prysznicem i stygnącymi emocjami ;-)

MEGA COASTER HYPERION – podróż w kosmos dla miłośników naprawdę mocnych wrażeń

Mega Coaster Hyperion na chwilę obecną jest jeszcze nieczynny, ale prace nad nim rzekomo pomału dobiegają końca więc zapewne latem będzie miał swój wielki debiut. Tak się składa, że miałam okazję obejrzeć prezentację multimedialną tejże atrakcji oraz wysłuchać opisu kierownika budowy i powiem Wam – robi to wrażenie! Od samego patrzenia człowiekowi włosy dęba stają ;-)

Konstrukcja Hyperiona będzie mierzyć  77 metrów wysokości. Spadek przy pierwszym zjeździe ma wynosić 80 metrów i mieć 84 stopniowe nachylenie. Kolejka będzie się rozpędzać do 142 km/h i jechać po torze o długości 1450 metrów! To wszystko ma sprawić, że pasażerowie Hyperiona będą mogli odczuć między innymi efekty stanu nieważkości.

Sam projekt coastera zainspirowany został podróżą w kosmos i tak ma być zaaranżowana kolejka wraz z otaczającą scenerią – stąd pomysł producentów na zapewnienie użytkownikom wielkiej prędkości, dodatnich i ujemnych przeciążeń, efektów grawitacyjnych czy podwójnych zakrętów.

 

Nowy WATER PARK i strefa pokazów Extreme

W związku z tym, iż Water Park (który bardzo przypadł do gustu moim dzieciom) i strefa pokazów kaskaderskich (to zdaje się zeszłoroczna nowość?) cieszą się bardzo dużą popularnością i sympatią, w tym roku zostaną rozbudowane. Pokazy freestylowe na motocrossach i rowerach oraz kaskaderskie wyczyny kierowców aut będą odbywać się w nowej, prawie dwa razy większej przestrzeni. Natomiast strefa wodna powiększy się o część dedykowaną młodzieży, z licznymi zjeżdżalniami i basenami.

Plany na przyszłość…

W planach jest jeszcze budowa między innymi kolejki o drewnianej konstrukcji, tzw. Wooden Coastera oraz strefa hotelowa. Otwarcie pierwszego hotelu o standardzie 4-gwiazdkowym przewiduje się na rok 2019-2020. Zbudowany ma być w stylu włoskim i nawiązywać do urokliwej Wenecji, z charakterystycznymi gondolami i kamienicami. Widziałam projekt i przyznaję, że zrobił na mnie duże wrażenie.

Generalnie zagospodarowana powierzchnia Energylandii wynosi w tej chwili 26 ha ziemi, a docelowo ma być jej aż 150 ha! Także nie pozostaje nam nic innego, jak czekać z niecierpliwością na kolejne pomysły i atrakcje – moje chłopaki już zacierają ręce! ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zabawa 17 kwietnia 2018

Cuda na kiju! 8 sposobów, jak uszczęśliwić dziecko na podwórku

Dawno, dawno temu ludzie mieszkali w domach wielopokoleniowych, a przy nich rosły drzewa, na które można było się wspinać. Kiedyś podwórka tętniły życiem i śmiechem dzieci, w krzakach budowało się bazy z gałęzi, a górki służyły do turlania się.

We współczesnych przydomowych wypielęgnowanych ogródkach rosną zazwyczaj iglaki, a te nie mają grubych konarów, po których można wejść na sam wierzchołek i poczuć się spełnionym, lub ukryć przed całym światem. Teraz dzieci po dniówce w przedszkolu bądź po lekcjach w szkole mają wiele różnych zajęć dodatkowych albo siedzą przed telewizorem, lub grają na komputerze. Podwórka nie służą już do zabawy, nie są centrum rozrywki mieszkających tam dzieci, nikt nie biega od rana do późnego wieczora i kryje, licząc głośno do dwudziestu.

Powiecie, że za to nigdy wcześniej w Polsce nie było tyle, ile jest teraz placów zabaw. To fakt — i całe szczęście! Choć wiele z nich, pomimo że piękne i kolorowe, wcale nie są idealne – mają huśtawkę do huśtania, karuzelę do kręcenia, czyli sprzęty o określonych funkcjach. Brakuje im przestrzeni do kreatywnej swobodnej zabawy.

A te nieskrępowane, otwarte zabawy mają wielką moc. Dzięki nim dziecko robi ogromny krok w swym rozwoju. Dzieci świetnie potrafią bawić się same i nie potrzebują animatora, który wymyśli i poinstruuje, jak spędzać czas. Zazwyczaj nie potrzebuję też gotowych zabawek, gadżetów i sprzętów.

Co więc jest im potrzebne do zabawy na podwórku oprócz wyobraźni? Odnieśmy się do wspomnień z własnego dzieciństwa…

Mama, która nie woła: uważaj, żebyś się nie pobrudził! Tu pomocne mogą być zestawy „ubrań na podwórko”, czyli składające się NIE z najładniejszej, najmodniejszej i najdroższej garderoby. Idąc na dwór najlepiej założyć ciuchy wygodne i takie, których nie będzie żal, jeśli nie da się później sprać plam z trawy czy błota.

Nuda. Pozwólmy małolatowi się chwilę ponudzić – wtedy rodzą się najbardziej kreatywne pomysły i najlepsze zabawy. Przypomnijmy sobie… w czasach gdy nie miało się wielu wypasionych zabawek i elektronicznego sprzętu, wbrew pozorom miało się wszystko, bo posiadało się wyobraźnię.

Piasek, kamyki, patyki. Z tych materiałów można tworzyć, co się tylko zechce, można kopać, przesiewać, zakopywać, przesypywać, tworzyć jamy, jaskinie, budować fortece, tunele, lepić piaskowe ciastka i babki. Doświadczać i eksplorować bez ograniczeń.

Woda – można ją przelewać, rozchlapywać, tworzyć jeziora, rzeki, tamy, robić zupę wiaderkową i inne mikstury, wodne bomby i rurociągi.

Patyki i kije – można nimi grzebać, wtykać, budować szałasy, zamienić w miecz, w karabin albo wędkę. Są świetne, jako materiał budowlany!

Drzewa, krzewy, kwiaty, kora, szyszki – by się schować przed słońcem i przed całym światem, by się wspiąć na gałąź, by odkrywać świat natury. Szukać gąsienic i ślimaków, obserwować pracę mrówek i tworzyć domki dla biedronek.

Wolność! Dzieci powinny mieć trochę swobody – ile, to zależy od ich wieku. Nawet jeśli będzie się to wiązało z poobijanymi łokciami, rozbitym kolanem, zadrapaniami czy upadkiem z drzewa. Powinny mieć możliwość same zobaczyć i przekonać się, z czego jest zbudowany prawdziwy świat.

Brak celu – dla nas dorosłych każda czynność musi być ukierunkowana. Dla dzieci nie! Robienie czegoś bez powodu, dla samej radości z działania nie jest bez sensu, jest jak najbardziej ok. Dla dzieci sens tkwi w samej aktywności.

Wybierając plac zabaw albo urządzając przydomowy ogródek, pamiętajmy też o tych ośmiu punktach. Pozwólmy naszym dzieciom bawić się beztrosko i spontanicznie. Niech wymyślają, tworzą, doświadczają otaczającą rzeczywistość i to wszystkimi zmysłami. Pozwalajmy im na korzystanie ze swobodnej przestrzeni do zabawy, nieprzygotowanej wcześniej przez dorosłych. I obojętnie czy jest to dwu, czy dziesięciolatek!

„Nasze dzieci chcą odkrywać świat. Dajmy im klucze do tych poszukiwań” (Maria Montessori)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close