DIY 24 kwietnia 2021

Wiosna – jak ozdobić dom i ogród za pomocą DIY?

Wiosna to doskonała pora roku na to, by udekorować mieszkanie oraz balkon lub ogród wyjątkowymi dodatkami. Choć teoretycznie mogą to być zakupione akcesoria, to nic nie sprawi takiej przyjemności, jak wykonanie ich własnoręcznie. Dzięki stylowi DIY, czyli z ang. do it yourself (zrób to sam) wiele osób na całym świecie efektywnie urozmaica swoją przestrzeń w oparciu o rozmaite elementy. A jakie idealnie sprawdzą się w tym przypadku?

Doniczki do domu i do ogrodu – jak je przygotować?

Aby wykonać samodzielnie osłonki lub nawet doniczki od podstaw, warto odwiedzić wpierw dedykowany sklep dla kreatywnych osób, w którym znaleźć można nie tylko farby oraz mazaki, ale także rozmaite masy do lepienia, gotową glinę oraz pędzle, umożliwiające wyrzeźbienie własnej donicy! Zależnie od wyboru gotowy produkt można ozdobić według własnego upodobania – malując lub pozwalając najmłodszym na pokolorowanie go specjalnie przystosowanymi do tego mazakami. Jeśli zależy komuś na zabawnym efekcie, może przykleić do nich również ruchome oczka, które zdecydowanie ożywią całą dekorację.

Pomysłowe oświetlenie, które nada balkonowi klimatu

Balkon to integralna część mieszkania, o którą również warto zadbać na wiosnę. Różnorodne, samodzielnie przygotowywane przedmioty DIY to świetny sposób na to, by ozdobić i rozświetlić ten wyjątkowy kącik. Jak się do tego zabrać? Do stworzenia własnego łańcucha potrzebne będą małe słoiczki lub gotowe osłonki żarówek, przez które można przepleść sznurek LED z maleńkimi lampeczkami oraz włożyć ulubione ozdoby. Wykonując takie oświetlenie można także sięgnąć po specjalne deski przygotowane pod oświetlenie i zmodyfikować je według własnego uznania. Niezależnie od wyboru, tego rodzaju ozdoba nada balkonowi niezwykle przytulnej atmosfery.

Meble i stojaki – jak wykonać je samodzielnie?

Aby ożywić nieco przestrzeń wokół domu, czy balkon, warto zaaranżować go w modnym i nowoczesnym stylu. W tym celu dobrze będzie zaopatrzyć się w palety na wymiar, które po pomalowaniu można ozdobić miękkimi poduszkami i narzutami. Dzięki takiemu, dającemu się swobodnie modyfikować siedzisku, w cieplejsze dni roku będzie można urządzić wieczór filmowy w gronie przyjaciół i to w zaciszu własnego ogrodu. Na balkonie przydadzą się z kolei drewniane lub metalowe stojaki i kwietniki. Można przygotować je samodzielnie z listewek lub deseczek, ewentualnie zmodyfikować istniejące już modele. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie pionowej palety na ścianie, do której będzie można później dołączyć elementy dekoracyjne oraz wiszące doniczki.

Stolik z pieńka – idealne dopełnienie balkonu w stylu boho

Stolik wykonany z gotowego, drewnianego pieńka to prawdziwy rarytas na współczesnym tarasie oraz balkonie. Jego przygotowanie jest stosunkowo proste i zależy od tego, czy dany przedmiot został zakupiony w sklepie, czy sprowadzony do domu w porozumieniu z leśnikiem. Gotowe modele są już zaimpregnowane i umożliwiają ich swobodną modyfikację. Do takiego pieńka wystarczy dopasować odpowiedni blat, by móc cieszyć się przepięknym i klimatycznym meblem przez cały sezon!

Więcej informacji
Treść powstała we współpracy ze sklepem https://dekolo.pl/ – produkty dla osób zajmujących się rękodziełem i ozdobnictwem.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W przedszkolu 23 kwietnia 2021

Jak nauczyć dziecko koncentracji

Jak nauczyć dziecko koncentracji, to pytanie, które spędza sen z oczu wielu rodzicom. Dlaczego jedne dzieci umieją się skupić, a innym przychodzi to z trudem? Okazuje się, że koncentracji można się nauczyć, to nie jest umiejętność wrodzona. Zobacz, w jaki sposób możesz pomóc swojemu dziecku. 

Jak nauczyć dziecko koncentracji? Nie naciskaj 

Powtarzaniem dziecku, żeby się skoncentrowało, osiągniesz odwrotny skutek. Nie oczekuj też cudów. Małe dzieci po prostu nie umieją się skupiać, nie leży to w ich naturze. Nie dziw się więc, że trzylatek już po kilku minutach traci zainteresowanie tym, co robił. Raczej ciesz się, że w ogóle przez chwilę czymś się zajął i pobawił samodzielnie. 

Im starsze dziecko, tym dłużej powinno się koncentrować na określonej czynności. Jednym dzieciom przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Jeśli masz w domu ten drugi przypadek, przeczytaj poniższe rady.

 

Jak nauczyć dziecko koncentracji – sprawdzone sposoby 

 

  1. Nauka przez zabawę sprawdza się w wielu przypadkach, także przy nauce koncentracji. Masz w domu trzylatka? Poproś go o zbudowanie wieży z klocków lub pokolorowanie prostego obrazka. Przedszkolakowi zaproponuj trudniejszy obrazek lub nawlekanie makaronu na nitkę.

 

  1. Dostosuj czas pojedynczej zabawy do możliwości dziecka. Stopniowo wydłużaj aktywność o kolejne minuty.

 

 3.  Stwórz odpowiednie warunki. Bałagan w pokoju i nadmiar zabawek nie sprzyjają koncentracji. Usuń co       najmniej połowę. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przeczytaj książkę Wychowanie w duchu prostoty.

 

  1. Ogranicz oglądanie telewizji i korzystania z urządzeń mobilnych. Nawet jeśli dziecko korzysta z aplikacji edukacyjnych, wpatrywanie się za długo w monitor lub wyświetlacz nadweręża jego system nerwowy, co zdecydowanie nie sprzyja koncentracji.

 

  1. Zadbaj o codzienną dawkę ruchu. Dzieci muszą gdzieś wyładować energię, zanim skupią się na czynności wymagającej koncentracji.

 

  1. Dieta też ma wpływ na koncentrację. Zadbaj o równowagę między białkami, węglowodanami i tłuszczami. Za dużo węglowodanów może stanowić problem – zostaną przekształcone w energię, a tę dziecko musi gdzieś wyładować. Jeśli ma jej za dużo, na pewno się nie skoncentruje.

 

  1. Sen to podstawa funkcjonowania dziecka. Ma wpływ także na umiejętność koncentrowania się. Zmęczony i niewyspany dorosły nie potrafi skupić się na zadaniu. To samo dzieje się z dzieckiem, tylko jeszcze bardziej. Zadbaj, by Twoje dziecko się wysypiało.

 

  1. Układaj z dzieckiem puzzle. To zajęcie jest bardzo wciągające i pochłaniające całą uwagę. Przy tym tak fajne, że dziecko nie będzie traktowało tego jako ćwiczenia, a fajną zabawę. Liczbę puzzli trzeba dopasować do wieku i możliwości dziecka.

 

  1. Gry planszowe dla dzieci, łamigłówki, krzyżówki, gry słowne pełnią podobną funkcję jak puzzle. Bawcie się jak najczęściej całą rodziną!

 

Trenujesz z dzieckiem koncentrację? O tym musisz pamiętać 

Nauka koncentracji ma prawo trwać długo. Nie oczekuj sukcesu po tygodniu czy dwóch, raczej uzbrój się w cierpliwość. 

O tym, czy dziecko jest skoncentrowane, świadczy wykonanie lub niewykonanie zadania. Nie oceniaj na podstawie zachowania dziecka. Niektóre maluchy, żeby się skoncentrować, muszą wykonać mnóstwo pozornie niepotrzebnych czynności: machają nogami, bujają się na krześle, kręcą głową, wyginają palce itd. Jeśli jednak przy tym sprawnie pracują, to… taka ich uroda. Fachowo zwie się to inteligencją kinestetyczną. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 22 kwietnia 2021

Gra Bits – gratka dla wielbicieli Tetrisa

W moim domu gra grę pogania. Nie każda z nich zdobyła serca moich dzieci, ale jest sporo takich, do których wracamy stale nawet po dłuższym czasie „niegrania”. Jedną z tych fajniejszych jest gra Bits, która już na pierwszy rzut oka skojarzyła mi się z kultową grą na komputer lub konsolę, czyli Tetris. 

Tetrisa zna każdy, większość – przynajmniej my, pokolenie 30 – 40-latków, chętnie w niego graliśmy. Szanse na podobny sukces, z tym że w wersji planszowej, ma gra Bits. Dostępne jest wydanie gry w wielkości standardowej, a także podróżnej, którą mają moje dzieci. Ponieważ wersja podróżna przypadła nam do gustu, zapewne z czasem kupimy też wydanie pełnowymiarowe.

bits

Fot. Gra Bits

Ale po kolei powiem Wam, za co ta gra u nas zapunktowała.

Przede wszystkim jej zasady nie należą do skomplikowanych. Gra dedykowana jest graczom od 8 roku życia, co się zgadza w praktyce, bo mój ponad 7-latek załapał od razu jej zasady i nie miał problemu, żeby włączyć się do rozgrywki. A ta jest naprawdę prosta, i przy tym daje sporo radości przy planowaniu kolejnego układu kolorów. 

W opakowaniu znajdziecie:

  • 56 kafelków (po 14 dla każdego gracza) 
  • 6 kafelków startowych 
  • 4 plansze
  • 4 rampy
  • 9 kart zadań
  • 14 kart budowy

A na czym polega rozgrywka?

Każdy gracz dysponuje:

  • 1 plastikową rampą, do której wsuwa się planszę z nazwą gry od góry;
  • 14 kafelkami z jednakowym oznaczeniem na odwrocie (kółko, trójkąt, gwiazda, krzyżyk).

Przed rozpoczęciem gry należy potasować 6 kafelków startowych i położyć je na stosie tak, by wzór był zakryty. Do tego należy potasować 14 kart budowy i położyć je również zakryte na stosie.

Pozostałe na stole karty zadań należy rozłożyć na trzy osobne stosy, według liczb na rewersach (1, 2, 3) – mają być one widoczne. Jeśli w grze jest mniej, niż 4 graczy, niepotrzebne elementy odkładamy do pudełka, żeby nie zrobił się bałagan. 

A więc gramy!

Rozgrywka Bits składa się z 3 rund:

bits

Fot. Gra Bits

  1. Odsłonięcie karty zadania.

Gracz odsłania kartę zadania z numerem 1, która pokazuje, jakie kolorowe obszary (cztery pola tego samego koloru) należy ułożyć w jak największej ilości na swojej planszy. Karta określa wszystkie możliwe kształty.

  1. Umieszczenie kafelka startowego:

Każdy gracz wybiera jeden z zasłoniętych kafelków startowych i umieszcza go na planszy zgodnie z instrukcją.

  1. Rozegranie rundy: 

Gdy wszyscy gracze ulokują swój kafelek startowy na planszach, wskazana osoba odkrywa pierwszą kartę budowy z góry stosu. Każdy wybiera odpowiedni kafelek z własnego stosu i umieszcza na planszy, zgodnie z instrukcją. Zwróćcie na to szczególną uwagę, bowiem jasno określono, w jaki sposób można przesuwać kafelki po planszy, a co jest zakazane.

Gdy każdy ulokuje swój kafelek, wskazany gracz odkrywa następną kartę budowy i kładzie ją na poprzednio odsłoniętej karcie. Wszyscy gracze biorą odpowiedni kafelek z własnych stosów, umieszczają go na swojej planszy i tak, dopóki nie skończy się miejsce na niej. 

bits

Fot. Gra Bits

Po końcu rundy zliczamy punkty i zapisujemy je na kartce. 

Nowa runda:

Po tym następuje nowa runda, przed którą należy potasować wszystkie kafelki startowe i karty budowy (muszą być zasłonięte) i ponownie je odłożyć na środek stołu. Po rundzie 1  odkryta karta zadań zostaje na miejscu, przy czym dokłada się do niej i drugą kartę zadań ze stosu o numerze 2. Po rundzie 2 obie odkryte karty zadań należy pozostawić i dołożyć do niej trzecią kartę zadań ze stosu o numerze 3.

Koniec:

Gra kończy się po trzeciej rundzie. Zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów zliczonych po wszystkich rundach.

Dokładnych zasad punktacji (są także punkty ujemne) nie będę już przytaczać. By je poznać, koniecznie zajrzyjcie do instrukcji. Warto mieć ją pod ręką, ponieważ graficzne przedstawienie figur i możliwości zdobywania punktów za nie znacznie ułatwia zadanie. 

Nasze wrażenia

Odniosę się jeszcze do wyglądu i wykonania gry. Tutaj nie ma się o co specjalnie przyczepić. Ramki wykonano z plastiku, bardzo lekkiego i nieco elastycznego – przez jakiś czas się bałam, że je uszkodzę, bo wyglądają na dość delikatne. Ale gramy i gramy, i póki co uszczerbku na nich żadnego nie widać. Wszystkie karty przygotowano z tektury – ani za cienkiej, ani za grubej – na pewno są na tyle sztywne, by się nie gniotły podczas użytkowania gry. Oznaczenia są czytelne, kolory wyraźne. Wszystko o kieszonkowym gabarycie, akurat, by wziąć ramkę z planszą do ręki i zagrać np. w parku, na pikniku, u przyjaciół w odwiedzinach. Na podróż autem raczej się nie sprawdzi, chyba że pod ręką jest jakiś stoliczek, na którym wszystkie karty zadań i budów można poukładać. 

Podsumowując. Gra podoba nam się bardzo, zasady są proste, rozgrywka idzie sprawnie. Na całość należy poświęcić ok. 30 minut. Przyznaję, że nie mierzyłam, ufam jednak w tej kwestii producentowi gry, który podaje taką informację. Natomiast od razu Was ostrzegę, byście nie zasiadali „na chwilę” z myślą o jednej rozgrywce – nie da się! Gra wciąga!!!

Dziękuję Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego gry 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close