Kultura 12 października 2021

Przed nami prawdziwy literacki festiwal – Wirtualne Targi Książki

13 października, startuje czwarta edycja Wirtualnych Targów Książki. Na czterech targowych scenach – Głównej, Apostrof, Przecinek i Kropka oraz nowej Scenie Rozwój – na uczestników czekają liczne atrakcje: spotkania autorskie, warsztaty, webinary, sesje live cooking, książki z autografami i relacje zza kulis. Swój udział w wydarzeniu potwierdziło ponad 50 autorów z Polski i z zagranicy, w tym: Alex Michaelides, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Magdalena Witkiewicz, Martyna Wojciechowska, Peter V. Brett, Dominika Słowik czy Graham Masterton. Targi z ofertą od ponad 150 wydawców i atrakcyjnymi promocjami oraz rabatami potrwają dwa tygodnie, do 26 października.

Festiwal literacki z czterema wirtualnymi scenami

Trzy dotychczasowe odsłony Wirtualnych Targów Książki zgromadziły łącznie aż 3 miliony unikalnych widzów. Organizatorzy spodziewają się, że zbliżająca się edycja pobije rekordy frekwencji. Wszystko za sprawą bogatego programu obejmującego aż 60 wydarzeń w różnych formatach: spotkań autorskich, warsztatów i webinarów, również na zupełnie nowej pełnej inspiracji Scenie Rozwój. Zaproszeni goście podzielą się wiedzą z obszarów motywacji, rozwoju osobistego, kulinariów czy ogrodnictwa.

Scena Rozwój to miejsce spotkań i rozmów wokół książek poradnikowych. Od dłuższego czasu obserwujemy w Empiku duży wzrost popularności tej kategorii. Bestsellery ostatnich miesięcy to „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro czy „Potęga podświadomości” Josepha Murphy’ego, która blisko 50 lat od premiery notuje spektakularny comeback – tłumaczy Marcin Maćkiewicz, Manager Działu Eventów w Empiku, organizator targów.

Poza Sceną Rozwój wydarzenia w ramach WTK odbywać się będą na Scenie Głównej, poświęconej najnowszym kryminałom, thrillerom i książce obyczajowej, na Scenie Apostrof skupionej na reportażu i literaturze pięknej oraz na Scenie Przecinek i Kropka, gdzie królować będzie literatura dziecięca. Czytelnicy będą mogli aktywnie uczestniczyć w dyskusjach z autorami i zadawać im pytania, zdobywać egzemplarze z autografami oraz korzystać z licznych promocji i rabatów przygotowanych specjalnie na czas targów – zarówno na książki papierowe, jak i cyfrowe. Co ważne – użytkownicy programów Empik Premium będą mogli skorzystać z opcji darmowej dostawy zamówionych książek. Internauci zajrzą również za kulisy dzięki reporterom, w których wcielą się znani i lubiani influencerzy.

Najważniejsze premiery tej jesieni

W ramach Wirtualnych Targów Książki odbędzie się w sumie 60 wydarzeń z udziałem ponad 50 pisarzy z Polski i zagranicy. Scena Główna gościć będzie m.in. Wojciecha Chmielarza, który powraca „Długiem honorowym” (Wydawnictwo Marginesy) – kontynuacją cyklu „Bezimienny”, Katarzynę Bondę, która w „Balwierzu” (Wydawnictwo MUZA) opisała kolejne śledztwo psychologa śledczego Huberta Meyera czy Ałbeną Grabowską, twórczynię bestsellerowego cyklu o rodzinie Winnych, których losy w telewizyjnej adaptacji śledzą miliony widzów. Pisarka podczas WTK zaprezentuje „Stulecie Winnych. Początek” (Wydawnictwo Zwierciadło) – prolog oryginalnej serii, opisujący wydarzenia z końca XIX wieku. Na scenie pojawi się także dwukrotny laureat Bestsellera Empiku 2019, Alex Michaelides, który zachwycił czytelników debiutancką „Pacjentką”. Pisarz zaprezentuje najnowszą powieść „Boginie” (Wydawnictwo W.A.B.). Z polskimi internautami połączy się również Peter V. Brett, który po sukcesie cyklu demonicznego przedstawia nową serię, zapoczątkowaną książką „Pustynny książę. Księga I” (Wydawnictwo Fabryka Słów).

Na Scenie Rozwój oprócz spotkań autorskich odbędą się także webinary i warsztaty, w tym sesje live cooking – chociażby z Maią Sobczak, autorką „Jedzenia i innych namiętności” (Znak JednymSłowem). Na scenie wystąpią również m.in. Agnieszka Maciąg, która opowie o książce „Dom pełen miłości. Przepisy na cztery pory roku” (Wydawnictwo Otwarte), Sebastian Kulis, który w poradniku „Roślinne porady. Ogród na cztery pory roku” (Wydawnictwo Buchmann) podzielił się cennymi wskazówkami, Marta Hennig-Kruk, która w „Fit na zawsze. Jak nie zaczynać ciągle od nowa” (Publicat) radzi, jak zachować zdrowe nawyki oraz Karolina Pisarek – z inspirującą książką „Girl power. Nie odkładaj marzeń na jutro!” (Wydawnictwo Znak).

Na Scenie Apostrof, dedykowanej literaturze pięknej i reportażowi, pojawią się m.in. Jacek Dehnel z książką „Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe” (Wydawnictwo Znak), Dominika Słowik ze zbiorem opowiadań „Samosiejki” (Wydawnictwo Literackie) czy Ken Follett, który w najnowszej powieści „Nigdy” (Wydawnictwo Albatros) odszedł od formuły powieści historycznej na rzecz literackiego eksperymentu. Ponadto, na scenie odbędzie się spotkanie autorskie wokół premierowej „Małej Księżniczki” Karoliny Lewestam (Wydawnictwo W.A.B.). Oprócz pisarki wezmą w nim udział Maja Ostaszewska, którą można usłyszeć w audiobooku dostępnym na Empik Go i Joanna Longić z zespołu Tęskno. Artystka po raz pierwszy wykona na żywo utwór inspirowany powieścią. Scena Apostrof będzie gościć również Cezarego Łazarewicza, laureata Nagrody Literackiej „Nike” w 2017 roku za „Żeby nie było śladów” (Wydawnictwo Czarne). Reportaż znów znalazł się w centrum zainteresowania za sprawą filmu o tym samym tytule. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara. W spotkaniu wezmą również udział reżyser Jan P. Matuszyński oraz odtwórca głównej roli Tomasz Ziętek.

Nie zabraknie także atrakcji dla młodszych czytelników – literatura dziecięca to od samego początku jedna z najsilniejszych kategorii na targach Empiku. Na Scenie Przecinek i Kropka pojawią się dziennikarki Katarzyna Stoparczyk i Justyna Dżbik-Kluge oraz pisarz Marcin Szczygielski, aby opowiedzieć o najciekawszych premierach książkowych dla dzieci. W programie znalazły się także spotkania autorskie m.in. z Sylwią Chutnik wokół „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek(Wydawnictwo Debit) oraz Martyną Wojciechowską, która zdradzi, jakie niespodzianki przygotowała dla czytelników „Wielkiej księgi zwierzaków” (Wydawnictwo Słowne).

Po raz pierwszy w ramach Wirtualnych Targów Książki odbędzie się również spotkanie z serii „Noc gorących książek”. Gośćmi wydarzenia będą Edyta Folwarska i K.N. Haner – autorki namiętnej literatury dla dorosłych.

Targi Empiku to nie tylko spotkania autorskie, ale także dyskusje i webinary w ramach Sceny Forum skierowane do wydawców, autorów oraz innych osób związanych z branżą książki.

Wirtualne Targi Książki odbędą się w dniach 13-26 października online na: www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki oraz w aplikacji mobilnej Empik. Spotkania będą transmitowane na profilu Empiku na Facebooku (tłumaczone na język migowy), Instagramie oraz na YouTube. Udział w webinarach Sceny Rozwój oraz Forum jest możliwy po wcześniejszej rejestracji na platformie ClickMeeting.

 

Materiał zewnętrzny przesłany przez partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 8 października 2021

Alimenty na dziecko. Nie tylko rodzice muszą je płacić

Alimenty na dziecko w pierwszej kolejności powinni płacić rodzice. Jeśli nie chcą lub nie mogą tego robić, w grę najczęściej wchodzi Fundusz Alimentacyjny. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko biologiczni rodzice mają wobec dziecka obowiązek alimentacyjny. 

Alimenty na dziecko od rodziców 

O alimentach mówi się najczęściej w kontekście braku wspólnej opieki nad dzieckiem. Nieważne, czy stanie się to na skutek rozwodu, czy też rodzice nigdy nie stanowili pary, zarówno w rozumieniu prawnym, jak i zwyczajowym. W przeważającej większości przypadków to matki pozywają ojców o alimenty, ale bywa też odwrotnie. 

Obowiązek alimentacyjny mają nie tylko rodzice biologiczni, ale także adopcyjni. Warto o tym pamiętać, jeśli bierze się ślub z osobą, która ma dziecko. Adoptowanie go oznacza bowiem wzięcie na siebie zobowiązania nie tylko do wychowania, ale także finansowania jego potrzeb do czasu osiągnięcia samodzielności. Zarówno adopcja, jak i obowiązek alimentacyjny nie ustają w przypadku rozwodu. W praktyce – można płacić na nie swoje dziecko. 

 

Kiedy dziadkowie muszą płacić alimenty na dziecko?

Dziadkowie nie są „pierwsi w kolejce do płacenia alimentów”, jednak i oni muszą się liczyć z taką koniecznością. Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli zobowiązany do płacenia alimentów rodzic nie wywiązuje się z tego zadania bądź umarł. 

 

Alimenty na dziecko od macochy lub ojczyma?

Tak, jak się okazuje, nie trzeba adoptować dziecka, by być zobowiązanym do łożenia na jego utrzymanie. Ta zasada ma jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze od macochy lub ojczyma można zażądać alimentów tylko wówczas, gdy nie da się ich otrzymać od rodziców lub dziadków. Po drugie – dochody ojczyma lub macochy muszą być odpowiednio duże. Sąd nie zasądzi alimentów od osób, które mają niskie wynagrodzenie lub nie mają go wcale. Inaczej niż w przypadku rodziców, którym zasądza się alimenty stosownie do możliwości zarobkowych (a nie samych zarobków). 

 

Alimenty od rodzeństwa?

Rzecz jeszcze bardziej zaskakująca, ale przewidziana w polskim prawie. Jeśli rodzice i dziadkowie nie są w stanie podołać obowiązkowi alimentacyjnemu, można pozwać o alimenty pełnoletnie rodzeństwo. Tu jednak ustawodawca zastrzega, że obowiązek alimentacyjny nie będzie nałożony, jeśli byłby nadmiernym obciążeniem dla owego rodzeństwa i jego rodziny. Pod pojęciem rodziny rozumie się współmałżonka i dzieci, oraz rodziców jednego z małżonków, jeśli ten pozostaje na ich utrzymaniu. 

 

Czy trzeba płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?

Trzeba. Obowiązek alimentacyjny ustaje bowiem dopiero z chwilą osiągnięcia przez dziecko samodzielności i możliwości utrzymania się z własnej pracy lub majątku. Fakt osiągnięcia pełnoletności nie ma tu znaczenia. Prawodawstwo polskie nakłada na rodziców obowiązek utrzymywania studiujących dzieci. Można jednakże poprosić sąd o zwolnienie z niego, jeśli ów student bardziej interesuje się życiem studenckim niż studiami i nie wykazuje chęci do podjęcia pracy. Ciekawostką jest, że o alimenty od rodziców może się upomnieć także pełnoletnie i wykształcone (przygotowane do wykonywania konkretnego zawodu) dziecko, jeśli nie jest w stanie znaleźć pracy. Musi jednak wykazać, że nie ma środków do życia. 

 

Przypadki, w których obowiązek alimentacyjny nie ustaje 

Z obowiązku alimentacyjnego nie zwalnia zawarcie przez dziecka związku małżeńskiego. W praktyce branie w takiej sytuacji ślubu nie ma wielkiego sensu, niemniej ustawodawca jasno wskazuje, że jeśli dziecko po wstąpieniu w związek małżeński nie ma środków do życia, rodzice są zobowiązani je dostarczyć. 

Obowiązek alimentacyjny nie ustaje w przypadku choroby fizycznej lub psychicznej oraz niezdolności do pracy. W tym ostatnim przypadku powody niezdolności nie mają znaczenia, co też może być krzywdzące dla rodziców zmuszonych do utrzymywania młodocianego (albo i nie) alkoholika. 

 

Ile wynoszą alimenty na dziecko 

To pytanie bardzo często trafia do wyszukiwarki Google, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Sąd zasądzając alimenty, bierze pod uwagę tzw. usprawiedliwione potrzeby dziecka (wyżywienie, ubranie, opieka medyczna, edukacja), ale też możliwości finansowe osób zobowiązanych do płacenia alimentów. W przypadku rodziców ocenia się ich możliwości zarobkowe, w przypadku dalszych alimentujących, faktyczne dochody. 

 

 

 

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 7 października 2021

Minikiwi – co warto wiedzieć o jego walorach odżywczych i zdrowotnych

Choć ten niepozorny owoc jest w naszym kraju wciąż dość mało popularny, to jednak wkrótce może się to zmienić. Nie tylko bowiem jego produkcja w Polsce od kilku lat systematycznie rośnie, ale też przybywa dowodów naukowych, świadczących o jego wyjątkowych walorach odżywczych i zdrowotnych.

Wywodzące się oryginalnie z Azji minikiwi, należące do grupy owoców jagodowych, wielkością przypomina dorodne winogrona albo nieduże śliwki, podczas gdy w smaku stanowi dość zaskakującą mieszankę aromatów znanych z wielu różnych owoców. W naszym kraju owoce te zbierane są głównie we wrześniu i październiku, dlatego warto się nimi właśnie teraz – w szczycie sezonu, kiedy są najsmaczniejsze i najbardziej dostępne – zainteresować. Zwłaszcza że poza walorami smakowymi, drzemie w nich naprawdę duży potencjał prozdrowotny.

„Zawierające ponad 20 niezbędnych składników odżywczych i różnych witamin minikiwi należy do czołówki owoców klasyfikowanych jako superfood. Minikiwi jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C (nawet do 340 mg/100 g świeżej wagi), a ponadto uważane jest za najbogatsze żywieniowe źródło mio-inozytolu (do 982 mg/100 g). Jest również jednym z najbogatszych źródeł luteiny (do 0,93 mg/100 g) wśród owoców. Dodatkowo, dzięki zawartości związków fenolowych (nawet do 1301 mg/100 g) oraz znaczących ilości niezbędnych składników mineralnych – potasu, wapnia i cynku, minikiwi naprawdę zasługuje na miano zdrowej żywności” – czytamy w naukowym artykule na temat walorów odżywczych i zdrowotnych minikiwi, opublikowanym w czasopiśmie „Plant Foods for Human Nutrition”.

minikiwi

Wyjaśnijmy od razu, że wspomniany wyżej mio-inozytol, czyli witamina B8, jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego – ma udział m.in. w zapobieganiu stanom depresyjnym i zaburzeniom snu. Ponadto, coraz więcej badań naukowych wskazuje, że związek ten ma też pewne właściwości przeciwcukrzycowe, jak i przeciwnowotworowe.

Z kolei luteina, należąca do grupy karotenoidów, pomaga m.in. utrzymywać w dobrej kondycji nasze oczy, zmniejszając ryzyko rozwoju zaćmy czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Dowody naukowe wskazują jednak również na inne prozdrowotne właściwości tego oraz innych karotenoidów, w tym m.in. przeciwmiażdżycowe.

„Jagody minikiwi są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, takich jak witamina C czy związki fenolowe, których stężenie jest 14-krotnie wyższe od tego w jabłkach czy owocach cytrusowych” – podkreśla autorka opracowania na temat najważniejszych walorów zdrowotnych i żywieniowych minikiwi, opublikowanego na specjalistycznym portalu Dietetycy.org.pl.

I to właśnie przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości różnego rodzaju antyoksydantów minikiwi, podobnie zresztą jak i inne owoce jagodowe, może mieć tak bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie (oczywiście pod warunkiem regularnej ich konsumpcji).

minikiwi

 

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, dieta bogata w antyoksydanty m.in. wzmacnia naszą odporność, działa przeciwzapalnie, pomaga opóźniać procesy starzenia, redukuje tzw. stres oksydacyjny (związany z działaniem wolnych rodników) i dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych.

To właśnie dlatego lekarze i dietetycy z całego świata zgodnie apelują do wszystkich osób dbających o zdrowie o jak największe i jak najczęstsze jedzenie warzyw i owoców, które powinny stanowić łącznie co najmniej połowę wszystkiego co jemy każdego dnia.

Jeśli zaś chodzi konkretnie o minikiwi, to warto jeszcze dodać, w kontekście walorów odżywczych i zdrowotnych tego owocu, że poza wspomnianymi wyżej cennymi składnikami, stanowi on także źródło: błonnika (zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego), witamin A, E, B1, B2, B3, B5 i B6, a także magnezu, manganu, miedzi, żelaza, fosforu i selenu. Do tego jest to owoc niskokaloryczny! (100 g owoców minikiwi dostarcza tylko 77 kcal).

Jedynym mankamentem tego owocu, o którym warto wspomnieć jest fakt, że jego składnik – a konkretnie aktynidyna – może mieć działanie alergizujące na niektóre osoby (eksperci szacują, że problem ten może dotyczyć niespełna 2-3 proc. ludzi, wykazujących nadwrażliwość na ten związek). Z drugiej strony warto też wiedzieć, że aktynidyna pełni w organizmie człowieka pożyteczną rolę, ponieważ ułatwia trawienie!

W jakiej formie najlepiej jeść minikiwi?

Fachowcy podpowiadają, że minikiwi smakuje najlepiej gdy jest świeże i dojrzałe, co można poznać po tym, że jest miękkie. Jeśli takie nie jest, od razu gdy je kupimy, to warto poczekać kilka dni na to, aż zmięknie.

Owoce te można jeść w całości ze skórką, ale także w formie sałatek owocowych, koktajli, konfitur, soków czy galaretek. Sprawdzają się też jako dodatek do deserów, lodów, ciast, a także sosów.

Smacznego i na zdrowie!

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Materiał przygotowany we współpracy z Krajowym Związkiem Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Źródła:

Plant Foods for Human Nutrition: „The Nutritional and Health Benefits of Kiwiberry (Actinidia arguta) – a Review”.

Dietetycy.org.pl: „MiniKiwi – nowy owoc o dobrym wpływie na nasze zdrowie”.

Dietetycy.org.pl: „ Minikiwi – smak tropików z Polski”

Kompendium wiedzy na temat minikiwi oraz innych polskich „superowoców” (strona internetowa kampanii „Czas na polskie superowoce!”).

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close