Zdrowe posiłki dla dziecka poza domem? Pojemniki na dania ciepłe rozwiązują problem
Zdrowie to swego rodzaju inwestycja w przyszłość. Mój dziadek mawia, że jeśli zdrowie dopisuje, człowiek może osiągnąć wszystko. I nie trzeba być lekarzem czy dietetykiem, by zrozumieć, jak wielką wagę ma to twierdzenie. Szczególnie rodzice pragną ponad wszystko, by ich dzieci były zdrowe i szczęśliwe. I gotowi są zrobić naprawdę wiele, choć najczęściej wystarczy kilka drobnych zmian w sposobie żywienia, by osiągnąć dobry efekt.
Przede wszystkim należy przyjrzeć się temu, co najczęściej jada dziecko. Teoretycznie wiemy, że słodkie i słone przekąski, fast foody, słodzone napoje szkodzą zdrowiu. A mimo to często widuje się dzieci, które wcinają różne przekąski bez większych wartości odżywczych. Trzeba pamiętać, że intensywnie rozwijający się organizm młodego człowieka nie zadowoli się byle jakim “paliwem”. I tu wiele zależy od rodziców.
Podstawowe zasady zdrowego żywienia
Wiecie, że istnieje coś takiego, jak Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży? Została ona opracowana z myślą o dzieciach, od 4 do ukończenia 18 roku życia. Jest to doskonały kompas, który pokazuje, co powinno trafiać na talerze naszych pociech.
Oto najważniejsze zasady żywienia, o których należy pamiętać.
- U podstaw piramidy leżą produkty takie jak owoce i warzywa, przy czym tych drugich powinno być w codziennym menu więcej. Regularne spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminy, składniki mineralne, błonnik oraz przeciwutleniacze, zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości i chorób takich jak np.: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, różnego typu nowotwory.
- Ważne są również produkty zbożowe (najlepiej z pełnego ziarna), które powinny być składnikiem większości posiłków. To one dodają wartościowej energii oraz regulują pracę układu pokarmowego dzięki obecności błonnika. Specjaliści zalecają także, by dzieci wypijały 3–4 szklanki mleka lub zamiennie sięgały po jogurt naturalny, kefir, maślankę lub ser.
- Dwa razy w tygodniu warto serwować dziecku ryby (najlepiej morskie), a kilka razy w tygodniu jaja oraz chude mięso. Te trzy rodzaje pokarmów dostarczają m.in. pełnowartościowe białko, które jest niezbędnym budulcem młodego organizmu.
Nadmiar soli, cukru, tłuszczów trans, tłuszczów zwierzęcych jest szkodliwy i nie ma potrzeby serwować ich dzieciom. Pamiętajcie również, że istotny jest przykład, jaki dajecie. Nie można oczekiwać, że malec będzie zajadał się marchewką, gdy rodzice warzyw nie jedzą.
Zdrowe jedzenie poza domem. Pojemniki na dania ciepłe rozwiązują problem
Nie ma większego problemu, by w domu serwować dziecku zdrowe posiłki. Kłopot może pojawić poza domem, gdy dziecko zgłodnieje. Warto więc pomyśleć, co można zrobić, by dziecko także poza domem miało pod ręką coś zdrowego i sycącego.
Wbrew pozorom nietrudno jest zorganizować 5 posiłków dziennie w odstępach 3–4 godzinnych. Rodzice mogą wykorzystać funkcjonalne pojemniki na dania ciepłe oraz gotowe zestawy lunchowe, które pozwalają zabrać na trening, wycieczkę lub do szkoły, jedzenie przygotowane w domu. Mając pod ręką lubiane produkty, dziecko nie sięgnie po słodki batonik ze sklepu. A przy maluszku rodzic bez problemu zabierze na dwór zdrowe przekąski lub obiadek w mniejszym pojemniku.
Wygodne pojemniki na żywność to podstawowy ekwipunek, do którego można dokupić drewniane sztućce (plastikowym mówimy stanowcze nie!), oraz torby lunchowe na ramię. Torby, ładne i poręczne, dedykowane dzieciom, świetnie sprawdzą się jako organizer dla posiłków poza domem. I co warto podkreślić – zdrowo nie oznacza podane wyłącznie na surowo. Nie musimy podtykać dzieciakom wyłącznie kawałków warzyw czy owoców. Na świeżym powietrzu dobrze jest zjeść coś także na ciepło, np. w ramach obiadu. Bez problemu można kupić pojemniki na dania ciepłe oraz termiczne torby lunchowe, utrzymujące temperaturę potraw przez długi czas.
Warto wykorzystać ten pomysł, ponieważ regularne spożywanie posiłków zapewnia lepszy metabolizm oraz sprawności umysłową i fizyczną dziecka.
Ruch uzupełnia zdrową dietę
Sama zbilansowana dieta nie zagwarantuje jednak dziecku pełni zdrowia. Specjaliści podkreślają, że równie istotny jest regenerujący sen oraz ruch, który figuruje w podstawie wspomnianej piramidy.
Każdego dnia dziecko powinno zażywać ruchu na świeżym powietrzu co najmniej przez godzinę, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości czasu spędzonego przed komputerem czy telewizorem. Dopiero połączenie wszystkich tych elementów sprawi, że młody organizm będzie miał szansę rozwijać się naprawdę zdrowo.