Różyczka w ciąży. Jak można jej uniknąć i co trzeba wiedzieć?
Różyczka w ciąży, przechorowana w pierwszym trymestrze, może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u płodu, jeśli matka nie została przeciwko niej zaszczepiona. W innych przypadkach jej przebieg zazwyczaj jest łagodny i nie powoduje powikłań. Co powinny wiedzieć o tej chorobie przyszłe mamy?
Czym jest różyczka?
Różyczka to zakaźna choroba wirusowa, która najczęściej pojawia się u dzieci i ma zwykle łagodny charakter. Wirusy przenoszą się drogą powietrzną lub kropelkową. Nosiciel wirusa może zakażać mniej więcej przez dwa tygodnie — od 7. dnia przed pojawianiem się wysypki, do co najmniej 7. dnia jej występowania.
U dzieci wysypka przybiera postać plamisto-grudkową, o czerwonym zabarwieniu. Uwidacznia się najpierw na twarzy i rozszerza na całe ciało w dół, do stóp. Znika po upływie trzech dni, w kolejności odwrotnej od tej, w której się pojawiła. U starszaków i osób dorosłych może pojawić się przed wysypką gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, gorsze samopoczucie. Jej przebieg jest łagodny, choć rzadko mogą pojawić się też powikłania jak zapalenie opon mózgowych u dzieci lub zapalenie stawów u dorosłych.
Inaczej sytuacja ma się w przypadku zachorowania na różyczkę przez kobietę w ciąży. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w pierwszych 16 tygodniach. Może skutkować rozwojem poważnych wad u dziecka, doprowadzić do poronienia, porodu przedwczesnego, czy śmierci płodu.
Różyczka w ciąży. Kiedy jest najbardziej groźna?
Najpoważniejsze powikłania pojawiają się, jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszych czterech miesiącach ciąży. Statystyki pokazują, że jeśli ciężarna zachorowała na różyczkę w pierwszych 11 tygodniach ciąży, wady wrodzone pojawią się u około 90%. Nie wszystkie można rozpoznać od razu, część diagnozowana jest z opóźnieniem.
Zazwyczaj u dzieci stwierdza się po narodzinach:
- głuchotę;
- wady oczu (zaćma, jaskra, uszkodzenie siatkówki, małoocze).
Rzadziej pojawiają się:
- wady układu sercowo-naczyniowego;
- zaburzenia neurologiczne;
- małogłowie;
- upośledzenie umysłowe.
Jeśli do zakażenia dojdzie po 16. tygodniu ciąży ryzyko pojawienia się wad wrodzonych praktycznie nie istnieje. Natomiast przechorowanie różyczki w III trymestrze uznawane jest za niezagrażające dziecku.
Różyczka w ciąży — postępowanie
Najpierw konieczne jest zdiagnozowanie choroby, ponieważ część przypadków może przebiegać bezobjawowo. Przy podejrzeniu różyczki u kobiet w ciąży należy potwierdzić obecność wirusa (m.in. we krwi, moczu, wydzielinie z nosa lub gardła). Należy jednak pamiętać, że choroba matki nie zawsze oznacza, że doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego, i nie u w każdym przypadku wystąpią wady u dziecka.
Statystyki pokazują, że u 90% kobiet zaszczepionych przeciwko wirusowi różyczki przed ciążą, lub tych, które ją przechorowały, stwierdza się pełną odporność, a co za tym idzie, minimalne ryzyko reinfekcji w ciąży. Istnieje jednak zalecenie, by w przypadku ciąż trwających krócej niż 13 tygodni wykonać badania serologiczne.
U przyszłych mam, które nie były szczepione i zachorowały na różyczkę, wykonuje się badania serologiczne, zwłaszcza gdy ciąża jest młodsza niż 16 tygodni.
Różyczka w ciąży a szczepienie
Jedynym sposobem na uniknięcie ryzyka zachorowania w ciąży i wystąpienia powikłań u dziecka jest wcześniejsze szczepienie przeciwko różyczce. Obecnie w Polsce szczepienie przeciwko różyczce jest obowiązkowe. Najczęściej pierwszą dawkę MMR (szczepionka skojarzona ze szczepieniem przeciwko odrze i śwince) otrzymuje się w 13.-15. miesiącu życia, a drugą- w 6. roku życia.
Młode kobiety (również nieplanujące ciąży), powinny zdecydować się na szczepienie przeciwko różyczce, jeśli nie zostały zaszczepione w 13. roku życia lub gdy od szczepienia minęło więcej niż 10 lat.
Źródło: mp.pl
Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/87ev1NvhDsU
- Cholestaza ciążowa – niegroźna dla ciężarnej, wysoce niebezpieczna dla płodu. Co należy o niej wiedzieć?
- Poród kleszczowy — wskazania, przebieg, konsekwencje. Co trzeba o nim wiedzieć?
- Na czym polega poród vacuum (przy pomocy próżnociągu)?
- Szycie krocza po porodzie. Na czym polega i jak długo rozpuszczają się szwy?
- Odchody połogowe — co trzeba o nich wiedzieć?