Zdrowie 25 maja 2017

Alarm w pieluszce! Czy wiesz, o czym może świadczyć kolor … kupy dziecka?

Tak, to nie żart bo temat jest naprawdę poważny. Jeśli jesteś rodzicem, na pewno się ze mną zgodzisz, że niespodzianka, jaką kryje pielucha malca, jest ważnym wyznacznikiem jego zdrowia.

Wiadomo, że jeśli pojawia się ona za rzadko i w dodatku z problemami, dzieciątko może cierpieć na zaparcia. Biegunka jest jeszcze groźniejsza, bo szybko doprowadza do odwodnienia malca. Ale nie tylko częstotliwość pojawiania się kupy i jej konsystencja przyprawiają rodziców o ból głowy! Kolor również ma znaczenie, dlatego dowiedz się, o czym może świadczyć zabarwienie zawartości niemowlęcej pieluchy.

Ciemnozielona smółka

To pierwsza kupa noworodka której dziwne zabarwienie wynika z faktu, że zawiera ona resztki mazi płodowej, złuszczonych nabłonków i żółci oraz innych substancji. Jest ona zupełnie normalna i dopiero po kilku dniach przybiera zwykłą jasnożółtą barwę. Smółka powinna zostać wydalona w ciągu pierwszej, najpóźniej drugiej doby życia.

Jasnożółta do musztardowej

To zwykła kupka, którą wydala maluch karmiony piersią. Może zawierać grudki i ziarenka oraz pachnieć bardzo intensywnie, trochę kwaskowato. Niekiedy bywa również zielona.

Jasnobrązowa

Takie zabarwienie ma najczęściej kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym (rzadziej może być jasnożółta).

Biała lub prawie biała

Wymaga konsultacji lekarskiej, poniewaz może świadczyć o problemach z wątrobą lub drogami żółciowymi. W przypadku, gdy stolec ma błyszczącą, tłustą powierzchnię, świadczy to o problemach z trzustką.

Zielona

Jeśli zabarwienie jest lekko zielonkawe, powstaje ono pod wpływem utleniania powierzchni kupki. Od czasu do czasu intensywnie zielone kupki mieszczą się w normie, mogą być skutkiem diety mamy, ale jeśli pojawiają się codziennie, lepiej skonsultować je z pediatrą.

Ciemnozielona lub czarna

Powodów takiego wyglądu jest kilka. Przede wszystkim spożywane przez starsze dziecko pokarmy, takie jak jagody lub przyjmowane w przypadku anemii żelazo Te powody nie wymagają interwencji lekarza. Ale taki kolor kupy może również wynikać z krwi pojawiającej się w kale, a to już wymaga konsultacji z pediatrą. Przyczyn może być kilka – alergia pokarmowa, zapalenie jelit, wady ich budowy a niekiedy i poważniejsze choroby.

Z fragmentami krwi

Jeśli krew widać w postaci kłaczków, strzępków, nitek bądź ciemnych punkcików, może być skutkiem zaparć i pękających przy nacisku naczynek krwionośnych.

Ze śluzem

Śluz może pojawiać się przy alergii, wprowadzaniu nowych pokarmów do diety dziecka oraz może wskazywać na stan zapalny i pojawiać się przy biegunce.

Nietypowe kolory

Najczęściej są efektem wprowadzenia do diety dziecka produktów, które zabarwiają stolec (jagody, marchew, szpinak, buraczki itp.).

Jeśli jest coś, co niepokoi cię szczególnie, skonsultuj się z lekarzem. Zawsze lepiej dmuchać na zimne!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close