Ciało obce w uchu dziecka. Jak pomóc w takiej sytuacji?
Ciało obce w uchu dziecka jest jedną z tych „niespodzianek”, których rodzice doświadczają dość często. Maluchy są znane z ciekawości i potrafią różne przedmioty wkładać do różnych miejsc, także otworów własnego ciała. Zdarza się również, że owad wejdzie do ucha i wtedy trzeba coś zaradzić. Co robić, gdy zauważymy ciało obce w uchu dziecka?
Jakie ciała obce mogą trafić do ucha?
Ciało obce w uchu to problem, który dotyczy z reguły małych, ciekawskich dzieci. To najczęściej one wkładają do przewodu słuchowego różne przedmioty. Czasem są miękkie (np. kawałek wacika), twarde (koraliki, baterie), ale także ostre. Często trafiają tam owady.
Objawy ciała obcego w uchu dziecka
Starszak z reguły powie sam, że coś się wydarzyło i w uchu ma jakiś przedmiot, natomiast w przypadku młodszego dziecka komunikacja bywa utrudniona. W takiej sytuacji pojawiające się dokuczliwe objawy dopiero sygnalizują, że coś jest nie tak. Ciało obce w uchu dziecka może dawać o sobie znać na różne sposoby. Wiele zależy od tego, co wpadło do środka, jak długo tam zalega i w jakim stopniu zamyka przewód słuchowy.
Często pojawia się ból, gdy ciało obce się zaklinuje wewnątrz lub jeżeli doszło do skaleczenia (wtedy też bywa widoczne krwawienie). Jeśli zamyka ono przewód słuchowy, dziecko może niedosłyszeć lub skarżyć się na szum w uchu. O wiele mniej przyjemnie jest, kiedy do środka wpadnie żywy owad. Taki nieproszony gość spowoduje ból, jeżeli będzie uderzał o błonę bębenkową, ponadto dziecko może słyszeć szumy i odgłosy porównywalne do huku. W przypadku, gdy ciało obce zalega długo i spowoduje rozwój stanu zapalnego, zazwyczaj pojawia się ból, obrzęk, świąd, wyciek ropny z ucha. Do bardzo niebezpiecznej sytuacji dochodzi, kiedy w przewodzie słuchowym znajduje się bateria. Może ona doprowadzić do uszkodzenia tkanek i martwicy. Warto też wiedzieć, że nie każde ciało obce w uchu dziecka spowoduje dolegliwości, a mniejsze zostanie usunięte wraz z ochronną woskowiną.
Co robić, gdy widzimy ciało obce w uchu dziecka?
Ciało obce w uchu dziecka można spróbować usunąć poprzez wytrząsanie. Głowę należy przechylić do boku w stronę ucha z przedmiotem, po czym chwycić za małżowinę i docisnąć ją ostrożnie do tyłu, a następnie lekko potrząsnąć. Jeśli się uda, przedmiot wyleci z wyprostowanego przewodu.
Według poradnika medycyny praktycznej dla pacjentów, jeżeli dziecko jest spokojne i nie wierci się, a ciało obce nie wpadło zbyt głęboko i jest miękkie, można spróbować ostrożnie wyjąć je pęsetą. Nigdy nie wolno wkładać końcówki głęboko do przewodu lub próbować usuwać przy jej pomocy okrągłych przedmiotów.
W przypadku żywego owada można wlać do przewodu tłusty płyn np. oliwę, a jeśli nie ma jej pod ręką, można wykorzystać ciepłą wodę. Takie rozwiązanie warto zastosować tylko wtedy, gdy nie doszło do przebicia błony bębenkowej. Nie wolno wypłukiwać także baterii lub przedmiotów pęczniejących, na przykład groszku.
Jeżeli dziecko włożyło do ucha ciało obce i nie jest ono widoczne, lepiej samodzielnie nie wkładać niczego do wewnątrz, aby nie wepchnąć go głębiej lub nie doprowadzić do perforacji błony bębenkowej. W takiej sytuacji trzeba zabrać dziecko do lekarza. Laryngolog usunie ciało obce wypłukując je, wykorzystując ssak Fraziera’a lub mikroskop operacyjny.
Zazwyczaj usunięcie ciała obcego zamyka postępowanie, ale jeśli rozwinął się stan zapalny, wtedy może być konieczne leczenie i zmiana opatrunków.
Źródło: mp.pl, medonet.pl
Źródło zdjęcia: CDC/Unsplash
- Angina u dzieci – objawy, leczenie
- Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby
- Choroba kociego pazura. Co musisz wiedzieć o niej, jeśli masz w domu kota?
- 10 naturalnych sposobów na pozbycie się bólu głowy
- Alergia na pyłki: sposoby na łzawiące i szczypiące oczy
- Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
- Zapalenie płuc u dzieci: jak w porę dostrzec objawy?
- Gorączka u dziecka. Jak sobie z nią skutecznie poradzić?