Emocje 12 marca 2021

Dlaczego kobiety plotkują?

Dlaczego kobiety plotkują? Bo mogą! W tej tyleż prostej, co wręcz bezczelnej odpowiedzi kryje się wiele prawdy, ale nie cała. Kobiety plotkują, bo muszą. W ten sposób wzmacniają więzi społeczne, dowartościowują się i fundują sobie zastrzyk oksytocyny. Ploteczki są przyjemne 

Przyjemność płynąca z plotkowania polega na możliwości mówienia źle o kimś innym, co automatycznie podnosi naszą samoocenę. Może nie brzmi to najlepiej, ale tak działa nasza psychika. Wypunktowując wady ludzi mniej lub bardziej znajomych (plotki mogą dotyczyć nawet celebrytów, internet jest tu całkiem niezłym źródłem wiedzy, nawet jeśli niewiele ma ona wspólnego z prawdą), rośniemy we własnych oczach, bo przecież my tacy nie jesteśmy, prawda? Nie zdradzamy, nie kłócimy, nie upijamy się publicznie (prywatnie oczywiście też nie, no skądże znowu!), nie szastamy na prawo i lewo pieniędzmi, ubieramy się z gustem i nie afiszujemy w mediach społecznościowych cukierkowym życiem. My jesteśmy ci dobrzy, oni są źli. Właśnie dlatego nic nie poprawia humoru lepiej niż plotki. 

Im bardziej soczysta i emocjonująca plotka, tym bardziej rośnie poziom oksytocyny, jednego z hormonów szczęścia. Nic dziwnego, że od plotkowania można się uzależnić. 

 

Plotkowanie ma zalety! 

Może ciężko w to uwierzyć, ale to prawda. Nic lepiej nie weryfikuje znajomych i nie ostrzega przed potencjalnymi wrogami niż właśnie plotka. I chociaż mówi się, że plotki można między bajki włożyć, to równie często spotyka się inną opinię: w każdej plotce jest ziarno prawdy. 

Jeśli na temat osoby X źle wypowiada się tylko osoba A, a reszta alfabetu wręcz przeciwnie, można założyć, że osoba A jest złośliwa i w rozsiewaniu negatywnych opinii na temat osoby X ma własny interes. Jeśli jednak większa część społeczności wskazuje osobę X jako antyspołeczną, nieempatyczną, interesowną, wręcz niebezpieczną zarówno na gruncie towarzyskim, jak i zawodowym, warto taką opinię wziąć pod uwagę i poddać własnej weryfikacji.

Plotka jest swego rodzaju karą albo kijem, który zmusza nas do przyzwoitego zachowywania, przestrzegania zasad współżycia społecznego. Można wręcz założyć, że istnienie plotki ma charakter pedagogiczny. To dzięki jej istnieniu (albo może w obawie przed jej zaistnieniem), zachowujemy dyskrecję w pewnych intymnych sprawach, rezygnujemy z zachowań, które przyniosłyby nam pożytek, ale komuś innemu szkodę, po prostu jesteśmy przyzwoici. Tu włącza się obawa przed oplotkowaniem, a co za tym idzie, często usunięciem poza nawias towarzyski i to przez towarzystwo, na którym akurat nam bardzo zależy. 

Przy tym wszystkim nie można zapomnieć, że dla kobiet rozmawianie z innymi  kobietami (plotkowanie) jest sposobem na zacieśnianie i podtrzymywanie więzi społecznych i rodzinnych. 

 

Plotkowanie niestety może prowadzić do nadużyć 

Dlatego trzeba bardzo uważać, z kim i na czyj temat plotkujemy. Jeśli rozmówcą jest osoba dobrze nam znana, można pokusić się o wymianę informacji czy opinii na temat osoby X. Jeśli jednak ktoś, z kim nie mamy bliskiego kontaktu, próbuje nas wciągnąć w plotkowanie, powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza w głowie. Być może właśnie ktoś próbuje nami manipulować, przedstawiając równie niepochlebne co kłamliwe informacje o osobie X. W ten sposób można na przykład negatywnie nastawić szefową do nowego pracownika. Chociaż między nami: jeśli szefowa daje się podwładnym wyciągać na plotki, nie nadaje się na szefową. 

Plotka może też zniszczyć komuś życie prywatne. Niewiele trzeba by rozbić pozornie udany związek. Wystarczy skutecznie rozsiać plotkę, że on lub ona ma kogoś na boku. W końcu plotka powtarzana sto razy staje się prawdą, ziarno niepewności zostaje zasiane. I tu rodzi się pytanie: czy powiedzieć przyjaciółce, że „na mieście” mówi się, że mąż ją zdradza? Z jednej strony być może jest to prawdą, z drugiej wcale nie musi. Na taki dylemat nie ma dobrej recepty. Jeśli jest to głupia plotka, a mąż jest wierny jak przysłowiowy pies, przyjaciółka może się obrazić za takie insynuacje. Z drugiej strony – jeśli faktycznie mąż ją zdradza, to obrazi się za to, że nie została poinformowana. 

 

Dlaczego nie lubimy plotkarek, chociaż same plotkujemy? 

Zapewne dlatego, że zdajemy sobie sprawę z faktu, jak bardzo plotka potrafi zniekształcić i wyolbrzymić rzeczywistość i nie chcemy, żeby nas też to spotkało. Innymi słowy, obawiamy się, że ludzie zaczną o nas gadać i to niekoniecznie dobrze. A plotka, jak wiadomo, potrafi sprawić, że niektórzy zaczną się od nas odsuwać. 

Nie lubimy plotek na nasz temat, bo nie mamy nad nimi kontroli. Jeśli już ludzie muszą o nas mówić, lepiej, żeby robili to przy nas. Tak nam się wydaje. 

 

Mężczyźni też plotkują! 

Na koniec dobra wiadomość. Mężczyźni wcale nie są lepsi od nas, chociaż tak twierdzą. Bo oni przecież nie plotkują, oni wymieniają rzeczowe uwagi. Akurat. Naukowcom udało się ustalić, że kobiety poświęcają dziennie na ploteczki około pięćdziesiąt dwie minuty a mężczyźni aż siedemdziesiąt sześć. Skąd takie dysproporcje? No cóż, nie od dziś wiadomo, że kobiety są bardziej zajęte od mężczyzn i zwyczajnie nie mają czasu na plotki. Mniej niż godzina dziennie to przecież tyle, co nic, prawda? 

 

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

Ale dno, kobiety faktycznie plotkują okropnie, beznadzieja

Na zakupach 11 marca 2021

Jaki samochód dla rodziny?

Stoisz przed wyborem samochodu, który ma być najlepszym pojazdem dla Twojej rodziny? W tym artykule przedstawiamy 5 najważniejszych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę w trakcie porównywania konkretnych modeli nowych lub używanych samochodów.

1. Przestronny i pojemny

Samochód dla Twojej rodziny powinien wyróżniać się przestronnym wnętrzem, które jest wygodne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W przypadku większych rodzin optymalnym wyborem wydaje się zakup auta, w którym opcjonalnie istnieje możliwość korzystania z aż 7 foteli. Do samochodów przestronnych zaliczamy głównie vany, mini vany, crossovery czy SUV-y. Z rodzinami kojarzą się też kombi, ponieważ zapewniają dużo miejsca dla pasażerów i sporą pojemność bagażnika. To bardzo ważny aspekt, jeśli wybierasz się na rodzinne wakacje, a na co dzień preferujesz duże zakupy czy masz do przewożenia większy bagaż, np. wózki dziecięce.

2. Atrakcyjny cenowo

Porównywanie aut siłą rzeczy obejmuje też zestawianie cen poszczególnych modeli. Nie chcesz przepłacać, skoro wraz z rodziną macie też wiele innych potrzeb, nie tylko motoryzacyjnych. Skorzystaj z Internetu, aby nie ograniczać się wyłącznie do oferty okolicznych salonów dealerskich i komisów samochodowych. Sprawdź też zestawienia w rodzaju https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe, czyli rankingów kredytów samochodowych, za pomocą których finansuje się zakup auta. Poznaj warunki finansowania w poszczególnych bankach i wybierz najtańszą, najkorzystniejszą ofertę, dzięki której zaoszczędzisz w trakcie spłacania zobowiązania.

3. Bezpieczny

Auto dla całej rodziny musi być bezpieczne. W nowoczesnych samochodach przykłada się dużą wagę do wdrażania i testowania systemów bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko kolizji czy wypadku. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się systemy:

  • ABS,
  • BAS,
  • ESP,
  • TSR,
  • BLIS,
  • EBD.

Podczas wybierania pojazdu zapoznaj się ze szczegółami wersji wyposażeniowej i sprawdź, które elementy wpływają na poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Przy okazji warto pamiętać o inwestowaniu w wysokojakościowe, certyfikowane foteliki niemowlęce i dziecięce.

4. Opłacalny w utrzymaniu

Jedno to kupić samochód, ale drugie – utrzymać go. Wydatki na przestrzeni lat eksploatacji wynikają m.in. z kosztów paliwa, części zamiennych czy usług serwisowych. Są auta tańsze i droższe w utrzymaniu, więc trzeba przekalkulować, ile w skali miesiąca czy roku będzie kosztował model, który rozpatrujesz jako nowe auto dla swojej rodziny. Dostosuj pojazd do swoich potrzeb, a czas spędzony za jego kierownicą uznasz po latach za dobre wspomnienie.

5. Ubezpieczony

Choć zgodnie z przepisami właściciel pojazdu jest zobowiązany wyłącznie do opłacania składek OC, istnieje kilka polis komunikacyjnych, na które warto znaleźć środki w domowym budżecie:

  • AC (autocasco),
  • assistance,
  • NNW.

Możesz ubezpieczyć auto na wypadek kradzieży lub uszkodzeń z własnej winy. Masz szansę otrzymać doraźną pomoc po awarii na trasie, a to bardzo ważne, że działać szybko i skutecznie, gdy ma się w aucie np. małe dzieci. Wreszcie zabezpieczasz siebie i bliskich od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak znaleźć pieniądze na opłacenie polis? Gdy zaciągasz kredyt gotówkowy, możesz przeznaczyć środki na dowolny cel, np. większość pieniędzy na kupno samochodu, a pozostałą część na jego dodatkowe wyposażenie i właśnie ubezpieczenia.

Kiedy kupujesz auto dokładnie oszacuj stan domowego budżetu i szukaj opłacalnych źródeł finansowania np. w zestawieniu kredytów gotówkowych: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 10 marca 2021

Świat bez mężczyzn byłby nudny i pozbawiony barw!

Mężczyzna to w wielkim skrócie połączenie siły i wrażliwości. Z jednej strony jest twardo stąpającym po ziemi samcem alfa, z drugiej ukrytym wewnątrz swojego ciała chłopcem, którego łatwo zranić. Pod grubą skórą i mięśniami skrywa swoje troski, starając się, by nikt nie dostrzegł, że coś go boli.

Choć tu dostrzegam pewien paradoks, bo co by nie mówić, mężczyzna (mały czy duży) mimo wszystko lubi, gdy się go głaszcze, całuje w czółko i mocno przytula ?

Niemniej mężczyźni to cudowne istoty, które jak nikt inny potrafią wbijać gwoździe, dźwigać ciężary (nie tylko na siłowni), naprawiać usterki – od cieknącego kranu, po zepsutą pralkę, skręcać meble, czy budować domy (nie tylko z klocków). Mają też niezwykłą zdolność do pojmowania swoim umysłem nauk ścisłych i nowoczesnej technologii, co dla nas – kobiet – często bywa czarną magią.

Ale ale! Faceci to nie tylko majsterkowicze i siłacze. Na nasze szczęście mają też drugą osobowość, która nie boi się pralki, odkurzacza, czy żelazka ? Nie straszne są im pełne energii dzieci i place zabaw. Świetnie więc radzą sobie w roli ojca, męża i pana domu. No i oczywiście w roli kucharza – wszak to oni podobno najlepiej spisują się przy garach ?

Z reguły są wielkimi fanami elektronicznych gadżetów i motoryzacji, które uwielbiają regularnie wymieniać, nawet jeśli nie ma takiej konieczności i czego my nie rozumiemy.? Dobrze radzą sobie w sporcie, nierzadko ekstremalnym, ukazując nam swoją wielką odwagę i przyprawiając o zachwyt oraz podziw.

Niezależnie od tego, jak często na co dzień się nimi spieramy, z jaką dyskryminacją borykamy, to i tak Ich uwielbiamy i nie wyobrażamy sobie życia bez nich! Seksmisja Machulskiego nigdy nie miałaby racji bytu! ? Życie bez mężczyzn byłoby niezwykle nudne, puste i pozbawione barw – i proszę nie doszukiwać się tutaj żadnej wazeliny, to sama prawda!

Drodzy Panowie, nie wiem, czy wiecie, ale…

Cenimy Was za to, że stanowicie dla nas oparcie – pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Uwielbiamy Wasze poczucie humoru i beztroskie podejście do życia – choć w stałym związku bywa to czasem irytujące, to jednak mimo wszystko, uważam, że jest to inspirujące i powinnyśmy czasem brać z Was przykład.

Nie przejmujecie się błahostkami, na wiele spraw (i swoich wad), machacie ręką. Nie liczycie kalorii, nie biegacie co tydzień z centymetrem, dokonując wnikliwych pomiarów i analiz ciała. Nie doszukujecie się kolejnej zmarszczki, siwego włosa, czy pryszcza na czole. Nie wstydzicie się tego, jak wyglądacie w bokserkach, czy kąpielówkach, nawet jeśli Wasz brzuch przypomina przenoszoną ciążę ? – chociaż to akurat jest niezdrowe, więc powinniście się tym zająć!

Bywacie naszą inspiracją i motywacją – na wielu płaszczyznach. Gdy o nas dbacie i rozpieszczacie miłością, czujemy się piękne w środku i na zewnątrz. Jesteście dla nas wodą niezbędną do życia i rozkwitania niczym piękny wiosenny kwiat ?

Uwielbiamy Wasze towarzystwo, wspólne rozmowy, wygłupy, treningi, imprezy, podróże, a nawet słodkie lenistwo, bo jak to się mówi – nieważne co i gdzie, ważne z kim! ?

Dlatego dziś z okazji Dnia Mężczyzny życzymy Wam wszystkiego dobrego. Bądźcie zawsze radośni, róbcie to, co kochacie, spełniajcie swe marzenia i pielęgnujcie relacje damsko-męskie, mając na uwadze fakt, że kobieta, która czuje się kochana, mnoży i oddaje swoją miłość… ? 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close