Dlaczego nastolatki powinny pracować w wakacje?
Dlaczego nastolatki powinny pracować w wakacje? I czy w ogóle powinny? W końcu to czas na odpoczynek, którego tak bardzo brakuje w roku szkolnym! To prawda, młodzi ludzie potrzebują odpoczynku. Jednak nie powinien on być utożsamiany z nudą i nierobieniem niczego.
Czy nastolatek powinien pracować w wakacje?
Przede wszystkim powinien tego chcieć. Jeśli nie chce, nie ma sensu zmuszać, aczkolwiek można przestawić argumenty, które przemówią na korzyść tego pomysłu.
Warto też ustalić, jaką część wakacji nastolatek przeznaczy na pracę i ile godzin dziennie lub tygodniowo będzie pracował. Od razu też trzeba podkreślić, że zarobione pieniądze będzie mógł przeznaczyć na swoje potrzeby. Każdy młody człowiek ma jakieś marzenia, na które zwykle brakuje funduszy. Wakacje to dobry czas na podreperowanie swojego budżetu.
Dlaczego nastolatek powinien pracować w wakacje?
Praca w wakacje to nauka odpowiedzialności i sumienności
Co prawda to samo można powiedzieć o chodzeniu do szkoły, jednak praca to coś innego. Nastolatek ma ten przywilej, że może sobie wybrać pracę, która mu się podoba, co powinno pozytywnie wpłynąć na jego zaangażowanie.
Każda praca wymaga punktualności, sumienności i odpowiedzialności za powierzone obowiązki. Letnie zatrudnienie to dla nastolatka okazja do przekonania się, jak to jest być dorosłym.
Wakacyjna praca daje realny zarobek
Rzadko który nastolatek dostaje bardzo wysokie kieszonkowe. Dla niego nawet stosunkowo niskie wynagrodzenie będzie gwiazdką z nieba, tym bardziej że młody człowiek nie jest zobowiązany do dokładania się do domowego budżetu. Chociaż to nie do końca tak, bo kodeks rodzinny coś wspomina o takiej możliwości. Umówmy się jednak, że nastolatek pracujący część wakacji po prostu ma pieniądze dla siebie. A te zarobione zawsze smakują inaczej niż otrzymane w prezencie.
Stop nudzie!
Niestety wakacje potrafią przynieść nudę. Czasy, gdy osiedla i boiska tętniły życiem, już chyba nie wrócą. Jeśli nastolatek nie wyjeżdża na obóz lub inny zorganizowany wyjazd jest duże ryzyko, że spędzi ogrom czasu w internecie.
W takiej sytuacji praca może być doskonałym sposobem na dostarczenie nowych, interesujących bodźców. No i może się okazać, że jest w niej po prostu fajnie. Niektóre nastolatki biegną do pracy jak na skrzydłach.
Poznanie różnych środowisk pracy i zawodów
Oczywiście liczba czynności i zakres obowiązków nastolatków są mocno ograniczone. Jako pracownicy niewykwalifikowani nie mają wielu możliwości, ale nawet te dostępne mogą być pomocne w określeniu, co ich najbardziej interesuje i co chciałyby robić w przyszłości.
Może się bowiem okazać, że młody człowiek jest zbyt introwertyczny, by pracować jako kelner lub przeciwnie, zbyt energiczny, by spędzić cały dzień za biurkiem, wprowadzając dane do komputera. Zajęcie, które teoretycznie wydawało się atrakcyjne, w zetknięciu z rzeczywistością wcale nie musi takie być. Tym samym wakacyjna praca może być pomocna w określeniu kierunku dalszej edukacji.
Rozwój umiejętności interpersonalnych
Nawet towarzyski nastolatek może mieć problem w kontaktach z dorosłymi ludźmi, zarówno współpracownikami, przełożonymi, jak i klientami. Praca wakacyjna to świetny trening nowych umiejętności, dodajmy – przydatnych umiejętności.
Praca w wakacje to pierwszy krok na ścieżce kariery zawodowej
Chociaż może się to wydawać zabawne, to wakacyjna praca (choćby to miało być przysłowiowe zbieranie truskawek) może się okazać bardzo ważnym punktem w dorosłym CV. Potencjalny pracodawca przychylniejszym okiem spojrzy na pracownika, który już w młodym wieku miał chęć zarabiać na swoje wydatki, szczególnie jeśli robił to cyklicznie co roku.
Warto też prosić pracodawców o opinie lub referencje, zwłaszcza gdy uda się zatrudnić w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, nawet jeśli praca miałaby się ograniczać do zamiatania magazynu.
Jaka praca dla nastolatków w wakacje?
Niestety, to nie Ameryka, szału nie ma. Wśród najczęściej powtarzających się ofert dominuje roznoszenie ulotek i zbiory owoców. Niektóre sklepy i restauracje szukają kasjerów oraz kelnerów na wakacje. Poszukiwane są też hostessy, pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych (ktoś musi rozkładać towar i odpowiadać na trudne pytania klientów).
Więcej szczęścia mają nastolatki mieszkające w modnych regionach turystycznych. Tu cały sezon letni potrzebne są ręce do pracy przy sprzedaży lodów, gofrów, zapiekanek czy jedzenia na plaży. Można się też zatrudnić przy sprzedaży pamiątek albo w mini parkach rozrywki na różnych stanowiskach, przy pleceniu warkoczyków, robieniu tatuaży… w takich miejscach możliwości jest cała masa. Wydaje mi się, że nieletnich kelnerów też widywałam w smażalniach.
Można też znaleźć sobie zatrudnienie samemu, np. wyprowadzając psy, oferując sprzątanie, mycie okien itp.
Kto ma więcej szczęścia albo lepsze znajomości, znajdzie zatrudnienie w firmach produkcyjnych, usługowych lub finansowych.
O tym, jak długo może pracować nastolatek i czy musi mieć zgodę rodziców, napisałam tutaj.