Lifestyle 6 maja 2022

Czas wolny to Twój czas, wykorzystaj go dobrze – znajdź hobby!

Ludzie, którzy nie mają w życiu żadnych pasji, marnują czas, albo jeszcze gorzej – nie przyznają sobie prawa do czasu wolnego. Celują w tym zwłaszcza kobiety, a już na pewno matki – przecież w domu zawsze jest coś do zrobienia! Tymczasem hobby pozwala robić coś naprawdę tylko dla siebie. To najlepszy odpoczynek, ale i sposób na naładowanie akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić. Nie masz hobby? Przekonam Cię, że warto je mieć!

 

Hobby pozwala odpocząć 

Nawet jeśli jest męczące jak wyczynowa jazda na rowerze górskim ;-) Sekretem jest tu autentyczna pasja – jeśli robimy coś z serca, a nie z przymusu, mentalnie odpoczywamy. Sporty, nie tylko wyczynowe, dają fantastyczny zastrzyk endorfin. 

A jeśli Twoim hobby jest gotowanie, to też na pewno przy nim odpoczywasz od pracy i dzieci. Więc tak, hobby pozwala odpocząć i choćby dlatego warto je mieć. 

 

Pasja uczyni Cię interesującą w oczach innych ludzi 

Nietrudno zauważyć, że ludzie którzy mają ciekawe zainteresowania, zawsze są otoczeni wianuszkiem innych. Nic dziwnego – każdy chętnie posłucha ciekawego człowieka, nawet jeśli będzie prawił o czymś nie do końca zrozumiałym. Powód? Od ludzi mających hobby bije prawdziwa pasja i radość życia, coś, co można zobaczyć głównie u małych dzieci. Czasem nie jest ważne, co dany człowiek opowiada, ale jak to robi. Masz hobby? Dziel się nim z innymi ludźmi i zarażaj swoim entuzjazmem! Mało tego – niewykluczone, że zasłużysz na miano eksperta! 

 

Hobby to sposób na poznanie nowych ludzi 

Żyjemy w dziwnych czasach – coraz rzadziej zabiegamy o kontakt z drugim człowiekiem, nierzadko zastępując to kontaktem w internecie. Te kontakty zresztą też nie zawsze są regularne. A pasja, jeśli wyjdziemy z nią do ludzi, pozwoli poznać osoby zafascynowane tym samym, co my. Wreszcie będzie można godzinami gadać o rozsadzaniu paprotników i sensie stawiania owadziarni przy autostradach. Nikt nie zrozumie pasjonata lepiej niż drugi pasjonat! 

 

Pasja to dobry sposób na samorozwój

Organ nieużywany zanika i dotyczy to także mózgu. Jeśli go stale nie aktywizujemy, robi się coraz mniej wydajny. Hobby pozwala stale się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, ale też trenować pamięć i koncentrację, a te umiejętności na pewno przydadzą się w innych dziedzinach życia. No i jakby szanse na demencję maleją ;-) 

 

Hobby sprawia, że wzrastają Twoje notowania na rynku pracy 

Najlepszy pracownik to taki, który uwielbia zostawać w pracy po godzinach? Okazuje się, że już nie. Takie pracowite mróweczki są mało twórcze, więc w gruncie rzeczy niewiele wnoszą. Dużo wyżej cenione są osoby kreatywne, które potrafią zaskoczyć nieszablonowym myśleniem, innowacyjnym podejściem do życia, ale też optymizmem, o który u pasjonatów jest po prostu łatwiej. 

Jest jeszcze druga strona medalu – jeśli ktoś będzie umiał skupić się na hobby, to i na pracy będzie umiał. Mądrzy pracodawcy to wiedzą. U głupich nie warto pracować. 

 

Dzięki pasji można zredukować stres 

Hobby to coś, co potrafi pochłonąć człowieka bez reszty i skutecznie odwrócić jego myśli od problemów, obowiązków i męczącej rutyny. Tak, nawet jeśli Twoim hobby jest szydełkowanie, na pewno nie postrzegasz go w kategorii nudy i marazmu. Wręcz odwrotnie, wiele kobiet (bo mężczyźni jakoś rzadko za szydełko łapią) twierdzi, że szydełkowanie pozwala im się naprawdę zrelaksować. Wbrew pozorom to zajęcie wymaga dużego skupienia, co wyklucza myślenie o głupotach. 

Tym bardziej uprawianie sportu (ponoć to najczęstsze hobby) uwolni organizm od stresu. Nic lepiej nie rozluźnia i uspokaja, niż solidny wycisk ;-) 

 

Hobby to zdrowy tryb życia 

Tak twierdzi internet i dlatego dopisuję ten punkt, chociaż nie jestem pewna, czy mogę się z nim zgodzić. Przez wiele lat moim hobby było psucie systemów komputerowych i stawianie ich od nowa. Mówiąc po polsku: przesiadywałam całe godziny przed komputerem. Owszem, relaksowało mnie to na swój sposób, wymagało kreatywności, trenowało mózg, ale nie ośmieliłabym się nazwać tego hobby zdrowym. 

No ale powiedzmy, że to wyjątek potwierdzający regułę. Wiele osób ma hobby związane z przebywaniem na świeżym powietrzu lub jakąkolwiek inną aktywnością fizyczną i to na pewno jest zdrowe. 

 

Hobby sposobem na życie? 

Rób to, co kochasz, a nigdy nie przepracujesz nawet jednego dnia? Zapewne każdy słyszał to powiedzenie i pewnie niejeden marzy, by wprowadzić je w czyn, ale ostrożnie! Pasja zamieniona w stałe źródło dochodu może przestać być sposobem na odpoczynek i redukcję stresu. Gorzej – może stać się jego źródłem! Jeśli jednak uda się to mądrze rozegrać, życie stanie się piękne ;-) 

 

Zdjęcie zrobiłam kilka lat temu w warszawskiej Stacji Muzeum. Przez pierwsze lata życia pociągi były prawdziwym hobby mojego dziecka, później to się zmieniło ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 29 kwietnia 2022

Gdzie się podziały pieniądze z komunii? Ich przywłaszczenie przez rodziców to przestępstwo

Pieniądze z komunii są niemal mityczne. Co prawda dostają je dzieci, ale bardzo często rozporządzają nimi rodzice. Niestety nie zawsze w zgodny z prawem sposób. Czy rodzice mają prawo do pieniędzy dziecka? 

 

Dlaczego rodzice zabierają dzieciom pieniądze z komunii?

Dzieci do ukończenia trzynastego roku życia nie mają żadnych praw, więc i pieniędzy z komunii nie mogą samodzielnie wydać. Niektórzy rodzice w takim wypadku dochodzą do wniosku, że to oni, jako opiekunowie mogą zadecydować, co się z tymi pieniędzmi stanie. Nie traktują tego jako zabierania dziecku czegokolwiek, raczej widzą w tym „dołożenie się do rodzinnego budżetu”, „zwrot kosztów przyjęcia komunijnego” czy też po prostu okazję do zrealizowania od dawna planowanych wydatków, na które do tej pory nie było pieniędzy. 

Koronnym argumentem zazwyczaj jest stwierdzenie, że dziecko wyda pieniądze na głupoty. 

 

Czy rodzice mogą rządzić pieniędzmi dziecka?

Tak, mogą, a nawet powinni. Kodeks Rodzinny jest w tej kwestii jednoznaczny. Dzieci nie mogą samodzielnie zarządzać swoim majątkiem, w ich imieniu zobowiązani do czynienia tego są rodzice. Jednak nie oznacza to totalnej samowolki, bo Kodeks Rodzinny wyraźnie wspomina o tzw. należytej staranności w ramach zwykłego zarządu. Przekładając to na „normalny” język można powiedzieć, że rodzice nie mogą wydać tych pieniędzy na siebie ani na potrzeby całej rodziny. To pieniądze dziecka i tylko jego potrzeby powinny być za ich pomocą zaspokajane. Przekroczenie tzw. zwykłego zarządu wymaga zgody sądu rodzinnego. Niestety kodeks nie był łaskaw sprecyzować, w którym momencie ten zwykły zarząd zostanie przekroczony. Można domniemywać, że kupienie dziecku telefonu lub hulajnogi będzie w porządku, ale już kupienie jachtu niekoniecznie. 

Rodzice mogą się oczywiście zasłaniać argumentem o zabezpieczeniu wartości pieniądza przed inflacją  i konieczności zainwestowania ich. Jednak jest bardziej prawdopodobne, że sąd przychylniejszym okiem zerknie na pomysł kupienia sztabek złota niż rzeczonego jachtu lub domku w górach. 

 

Czy za zabranie dziecku pieniędzy z komunii coś grozi? 

Tak i nie. Teoretycznie zabranie dziecku pieniędzy komunijnych i wydanie ich zgodnie z własnymi potrzebami i zachciankami jest przestępstwem z artykułu 284 Kodeksu Karnego. W jego myśl za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Natomiast za przywłaszczenie powierzonej rzeczy ruchomej grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. 

W tym momencie warto ustalić, czy rodzic przywłaszcza sobie cudzą rzecz, czy też powierzoną. To nie tylko kwestia ewentualnej kary za przywłaszczenie, ale też okresu przedawnienia przestępstwa. W pierwszym wypadku przedawnienie nastąpi po pięciu latach, w drugim po dziesięciu. 

Jest to o tyle istotne, że w przypadku przywłaszczenia w najbliższej rodzinie ściganie przestępstwa odbywa się wyłącznie na wniosek osoby poszkodowanej. Trudno sobie wyobrazić, żeby dziesięciolatek poszedł do prokuratury i naskarżył na rodzica, ale już osiemnastolatek może to zrobić, jeśli się okaże, że pieniądze z komunii, które miał dostać, gdy będzie pełnoletni, tajemniczo wyparowały. 

 

Na koniec niemiła wiadomość – pieniądze z komunii są opodatkowane 

W świetle prawa pieniądze wręczone na prezent to darowizna i jako takie podlegają opodatkowaniu. Oczywiście nie każde i nie zawsze. Liczy się wysokość kwoty wręczonej dziecku. Ale uwaga – jest tu pewien haczyk! Opodatkowanie darowizn podlega pięcioletnim cyklom. Czyli nieważne, ile dostanie kasy wnuczek od babci lub cioci na komunię, ale ile wręczą mu w ciągu pięciu lat. Jeśli przekroczą próg podatkowy, trzeba się pochwalić tym urzędowi skarbowemu i ewentualnie z nim podzielić. 

 

Ewentualnie, gdyż w tzw. pierwszej grupie podatkowej nie płaci się podatku od darowizny, pod warunkiem jednakże, że w ciągu sześciu miesięcy zgłosi się fakt przekroczenia progu kwotowego, który wynosi 9637 zł. Tyle mogą dać dziecku rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, macocha lub ojczym. 

Limit kwotowy w drugiej grupie podatkowej wynosi 7276 zł i dotyczy rodzeństwa rodziców oraz własnego i ich najbliższych. Trzecia grupa to reszta świata i tu limit jest najmniejszy – 4902 zł. Podatek od darowizn w drugiej i trzeciej grupie płaci się zawsze, samo zgłoszenie nie wystarczy. 

 

Przyjmując w imieniu dziecka pieniądze, warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli mamy na pieńku z kimś, komu po drodze do urzędu skarbowego ;-) 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 28 kwietnia 2022

Pielęgnacja od wewnątrz – jak witaminy i minerały wpływają na stan włosów?

Piękne, zdrowe włosy są efektem dobrze dobranej pielęgnacji. Jednak nie dotyczy to tylko kosmetyków stosowanych na co dzień, zabiegów fryzjerskich i stylizacji. Duże znaczenie ma również stan zdrowia, styl życia oraz dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, działając kompleksowo i  nie zaniedbując żadnego z tych czynników. Jak utrzymać swoje włosy w najlepszej kondycji?

Wiele osób próbuje poprawić stan swojej fryzury, stosując kosmetyki i różne zabiegi w salonach fryzjerskich. Takie działania mogą być bardzo skuteczne, a odpowiednio dobrana pielęgnacja z pewnością przysłuży się włosom. Jednak zdarza się, że pomimo starań efekt nie jest zadowalający. Dlaczego tak się dzieje?

Co jeszcze wpływa na wygląd włosów?

Przyczyną osłabienia włosów może być brak odpowiedniej pielęgnacji od wewnątrz. Na kondycję fryzury mają wpływ czynniki takie jak codzienny stres, brak snu i zmęczenie. Pięknym, zdrowym włosom nie służy również zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne warunki atmosferyczne. Częstym błędem jest także nadmierna stylizacja i stosowanie inwazyjnych zabiegów, bez odpowiedniej ochrony włosów. Jednym z najważniejszych czynników są także niedobory pokarmowe. To zjawisko powszechnie występuje w populacji i nie dotyczy jedynie osób niedożywionych. W codziennej diecie czasem trudno jest dostarczyć wszystkich prozdrowotnych substancji. W takim przypadku pomóc mogą suplementy na włosy. Marka Hairlust ma w swojej ofercie preparaty, które pomagają uzyskać efekt zdrowych i gęstych włosów – poszczególne zestawy witamin i minerałów dostosowane są do specjalnych potrzeb kobiet oraz mężczyzn. Jakie substancje można w nich znaleźć?

Biotyna

Ta substancja, nazywana także witaminą H lub B7, jest jednym z najważniejszych składników wpływających na kondycję włosów, skóry i paznokci. Witamina ta może być dostarczana ze źródeł pokarmowych lub suplementowana. W pewnym stopniu jest także syntezowana w jelitach. Zmniejszenie poziomu biotyny w organizmie może być skutkiem różnych chorób, ale spotyka się je także u osób przyjmujących niektóre leki, np. antybiotyki. Jej niedobory przyczyniają się do rozwoju zmian skórnych oraz łamliwości paznokci. Niedostateczny poziom biotyny może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, ich osłabienia, a także utraty pigmentacji i siwienia. W takich przypadkach przyjmowanie preparatów z biotyną może znacząco poprawić stan włosów i paznokci. Suplementy diety na włosy z Hairlust są bardzo bogatym źródłem tej substancji.

Cynk

Kolejną substancją, którą powinny zainteresować się osoby chcące uzyskać efekt pięknych i zdrowych włosów, jest cynk. Ten minerał poprawia funkcjonowanie skóry i mieszków włosowych. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pomaga uzyskać gładkość fryzury, bez jednoczesnego przetłuszczania. Dla kondycji włosów duże znaczenie ma także udział cynku w procesie produkcji aminokwasów budulcowych. Odpowiednia podaż cynku jest niezbędna, aby cieszyć się gęstą, lśniącą i elastyczną fryzurą. Niedobory tego pierwiastka powodują wypadanie i łamliwość włosów, są także przyczyną łupieżu. Najlepszymi pokarmowymi źródłami cynku są produkty zwierzęce. W pokarmach roślinnych również można go znaleźć, jednak forma, w jakiej tam występuje, jest słabo przyswajalna. Dlatego osoby na diecie wegańskiej powinny rozważyć suplementację tego pierwiastka. Żelki witaminowe firmy Hairlust są w pełni wegańskie, więc mogą stanowić źródło cynku dla osób na diecie roślinnej.

Witamina C

Dla zdrowych, lśniących włosów niezbędna jest także odpowiednia podaż kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Ta substancja stanowi bardzo silny antyoksydant, czyli chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Te cząsteczki odpowiedzialne są za uszkodzenia komórek i przyspieszanie procesu starzenia się organizmu. Dlatego przed ich wpływem warto chronić także mieszki włosowe. Witamina C bierze też udział w syntezie kolagenu, czyli substancji budulcowej włosów i paznokci. Ta witamina przyczynia się do poprawy mikrokrążenia, co sprawia, że skóra głowy oraz mieszki są lepiej odżywione i dotlenione.

Witamina D

Substancją o bardzo wszechstronnym, korzystnym wpływie na organizm jest witamina D. Osoby dbające o włosy powinny zainteresować się jej suplementacją. Witamina D bierze udział w regulacji wzrostu i przebiegu cyklu rozwojowego włosów. Jej niedobory są przyczyną łysienia – zarówno wśród mężczyzn, jak i u kobiet. Ta substancja pomaga również regulować pracę gruczołów łojowych, a także łagodzi stany zapalne skóry głowy. Dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D z pokarmem jest praktycznie niemożliwe. Jej synteza odbywa się w skórze, pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak w naszej szerokości geograficznej słońca jest zbyt mało, aby zapewnić odpowiedni poziom tej witaminy. Dlatego, wobec powszechnie występujących niedoborów, rekomenduje się jej suplementację wszystkim osobom. Suplementy na włosy Hairlust zawierają rekomendowaną dawkę witaminy D, konieczną dla pięknych włosów i zdrowia całego organizmu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close