Pielęgnacja twarzy, ciała i włosów domowymi sposobami
Ostatnio odwiedziłam pewną młodą mamę, która borykała się z zaczerwienioną pupą u swojej córeczki. U niemowląt to częsty kłopot, ale nie zawsze zwykłe maści działają jak trzeba. Tymczasem ona posłuchała babci i do pielęgnacji skóry pod pieluszką wykorzystała mąkę ziemniaczaną. Pomogło! Są różne sposoby, by pielęgnacja twarzy i ciała stała się bardzo prosta.
Podkusiło mnie więc, by przejrzeć szafkę w kuchni i sprawdzić, jakie produkty nadają się nie tylko do np. zjedzenia, ale wykorzystania jako naturalna i zdrowa podstawa do pielęgnacji twarzy, skóry i włosów.
Domowe sposoby na pielęgnację twarzy, skóry i włosów
Siemię lniane
To nie tylko doskonały dodatek do musli czy sposób na zaparcia, ale także dobry i sprawdzony pomysł na pielęgnację skóry i włosów. Nadaje się po wcześniejszym zagotowaniu do chwili, aż puści charakterystyczny “śluz”, jako dodatek do kąpieli łagodzących stany zapalne skóry. Należy łyżeczkę siemienia zalać szklanką zimnej wody i gotować kilka minut. Gdy ziarna puszczą śluz należy je przelać przez sitko lub gazę. Do wywaru dolać mniej więcej szklankę wody i spłukać nią włosy. Będą gładsze i bardziej lśniące.
Ocet jabłkowy
Ja mam swojski, domowej roboty. Może być też ocet śliwkowy czy z jakiegokolwiek innego owocu. Dwa razy w tygodniu płuczę włosy roztworem litra wody i dużej łyżki octu jabłkowego — maksymalnie dwóch, żeby nie przesuszyć włosów. Zapach szybko się z nich ulatnia, a włosy są sypkie, piękne, ja sobie to bardzo cenię. Doceniam również domowy tonik z octem. Aby go otrzymać, wystarczy wymieszać jedną część octu z dwiema częściami wody lub naparu z ziół. Taki tonik postoi w lodówce dobry tydzień, więc nie ma sensu robić go więcej z myślą o pielęgnacji twarzy. W moim odczuciu ocet czuć jednak na twarzy dłużej niż na włosach.
Płatki owsiane
Klasyka 🙂 Doskonale sprawdzają się jako składnik maseczki na twarz lub domowego peelingu. Aby stworzyć szybką maseczkę w najprostszej postaci, wymieszaj jogurt z płatkami, aby zmiękły i napęczniały. Możesz do tego dodać także miód. Nałóż na twarz i po kwadransie zmyj. Z kolei do peelingu potrzeba oliwy lub naturalnego olejku, miodu i garści pokruszonych płatków. Wymieszaj wszystko razem i wmasuj w mokrą skórę po prysznicu. Spłucz i nałóż oliwkę lub balsam. Super sprawa!
Kawa
A dokładnie fusy pozostające z aromatycznego napoju, mogą zdziałać cuda dla urody. Więcej pisała o tym na blogu Fizinka, więc pozwolę sobie podać link do przepisów na domową pielęgnację z użyciem kawy -> Kawa dobra nie tylko do picia.
Miód
Ten cudowny dar pszczół jest wyjątkowo doceniany w kosmetyce. Nadaje się jako element maski do włosów i pielęgnacja twarzy, ale jest też niezastąpionym sposobem na regenerację spierzchniętych ust. Wystarczy ich skórę posmarować na noc miodem ( nie zlizujcie ;)!), by rano zauważyć poprawę ich stanu.
Cukier/sól
Oba te produkty są niezastąpione, gdy chcemy stworzyć domowy peeling. Zarówno sól, jak i cukier, wystarczy wymieszać np. z oliwą z oliwek i wmasować w ciało po kąpieli, a następnie spłukać. Nie ma nic prostszego na gładką skórę!
Oliwa lub olej
Oliwa z oliwek, olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy i wiele, wiele innych, to nie tylko podstawa domowych peelingów, ale także genialny sposób na odżywienie i wygładzenie włosów. W zaciszu domowym można wykonać (najlepiej przez noc, najkrócej 30 minut przed myciem głowy) tzw. olejowanie, czyli natarcie włosów wybranym olejem. Ja stosuję ten sposób dwa razy w tygodniu, na przemian z płukanką z octu jabłkowego. Efekty olśniewają! Kapka oleju lub oliwy nałożona na wacik kosmetyczny doskonale zmyje wodoodporny makijaż z powiek 🙂 To również mój stały w wykorzystaniu patent.
Pielęgnacja twarzy, skóry i ciała jest naprawdę prosta. Jeśli znacie jeszcze inne, sprawdzone domowe sposoby z wykorzystaniem podobnych produktów, podzielcie się nimi w komentarzach.