Drugie życie firanek. Co zrobić z niepotrzebnymi firankami?
Co zrobić z niepotrzebnymi firankami, jeśli filozofia bycia eko nie pozwala ich tak po prostu wyrzucić? Okazuje się, że starym firankom, które dawno wyszły z mody albo po prostu przestały się nam podobać, bez trudu można dać drugie życie.
Eko woreczki na warzywa i owoce
Kiedy zastanawiamy się, co zrobić z niepotrzebnymi firankami, pierwszą myślą zazwyczaj są wielorazowe woreczki na warzywa i owoce. I słusznie, bo bycie eko nie tylko jest modne, ale i praktyczne. Nie produkujemy niepotrzebnej tony śmieci, więc jesteśmy zero waste, a same woreczki są przecież bardzo estetyczne i przepuszczają powietrze, czego o jednorazowych zrywkach nie da się powiedzieć.
Poszewki na poduszki dekoracyjne
Stare firanki, o ile mają ciekawe wzory, można wykorzystać do uszycia poszewek na poduszki dekoracyjne. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać o tle – kolorystycznie powinno pasować do innych dodatków w domu. Poduszki mogą być ozdobione firanką z jednej lub z obu stron, ale ta jedna wydaje się ciekawsza. Wystarczy odwrócić poduszki na drugą stronę, by zmienić aranżację wnętrza.
Narzuta na łóżko
Można też pójść krok dalej i wykorzystać niepotrzebne firanki do uszycia narzuty na łóżko w sypialni lub kanapę w salonie. Właśnie do uszycia, bo pojedyncza firanka zarzucona na łóżko nie da oczekiwanego efektu. Jeśli jednak mamy w domu dużo niepotrzebnych firanek w różnych wzorach i kolorach, można uszyć z nich patchworkową narzutę. Tu wszystko zależy od dostępnych tkanin i kreatywności. Zdolne krawcowe potrafią z takich firankowych resztek wyczarować prawdziwe cudeńka.
Obrus albo serwetki
Obrus albo serwetki na stół to mniejsza wersja narzuty. Serwetki można po prostu powycinać z ładniejszych fragmentów firanek i odpowiednio je obrobić, obrus lepiej uszyć z kilku różnych kawałków tkaniny firanowej. Na brzeg obrusu można wykorzystać gipiurę obciętą z niepotrzebnej firanki.
Łapacze snów i inne dekoracje w stylu boho
Wnętrza w stylu boho są lekkie, zwiewne, romantyczne – wręcz stworzone do tego, by wykorzystywać w nich stare firanki do dekoracji. Podobnie zresztą jest z wnętrzami w stylu rustykalnym i retro. Różnic trzeba upatrywać w rodzaju firan – o ile boho jest leciutkie niczym pajęczynka, to we wnętrzach rustykalnych i retro lepiej sprawdzą się nieco cięższe firany, np. żakardowe.
Z firanki można zrobić nie tylko łapacz snów. Równie popularne są makramy, a nawet abażury na lampy stojące do salonu lub sypialni.
Sukienka na lato
To, że firanka jest przezroczysta, nie znaczy, że nie można z niej uszyć sukienki na lato. Do wyboru mamy dwie opcje – dół musi być gęsto udrapowany, by nie prześwitywała przez niego bielizna, albo szyjemy lekką sukienkę plażową, spod której bez problemu może być widoczny kostium. Opcjonalnie można zadbać o przewiewną podszewkę w dowolnym kolorze.
Zamiast sukienki można też uszyć pareo na plażę.
Spódniczka dla dziewczynki
Tiulowe spódnice dla dziewczynek co jakiś czas wracają do łask i trzeba przyznać, że małe księżniczki noszą je z prawdziwą radością. Nic dziwnego, bo takie spódniczki są lekkie, wygodne a przy tym wyglądają wręcz bajkowo. Do uszycia takiej spódnicy nadają się firanki z tiulu lub woalu, w ostateczności z markizety. Nie sprawdzi się żakard ani firanki ażurowe.
Sukienki dla lalek
Właściwie nie ma co tłumaczyć. Wszystkie resztki można wykorzystać na uszycie sukienek dla lalek. Tu jest o tyle łatwiej, że żadne prześwitywanie nikomu nie będzie przeszkadzało.
Tipi dla dziecka
Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju miejsca, w których mogą się chować. Właśnie dlatego tipi do dziecięcych pokojów od lat cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Można oczywiście taki namiocik kupić, a można go też uszyć, o ile dziarski tatuś zorganizuje kilka wypolerowanych listewek na stelaż. Instrukcje jak uszyć tipi na pewno można znaleźć w internecie. Tipi można uszyć z każdego rodzaju firanki, chociaż oczywiście te kolorowe i zdobione zyskają w oczach dzieci większe uznanie.
Moskitiera do ogrodu
Dorosła wersja dziecięcego tipi. Kto ma ogród, ten wie, że wieczorne przebywanie w altance (taras lub balkon też wchodzą w grę) bywa mocno utrudnione przez komary i inne insekty, np. szerszenie, które mają niemiły zwyczaj pojawiać się wieczorami. W tym wypadku stare firanki będą wręcz wybawieniem. Tym razem potrzebujemy tych gęstych, a więc żadne żakardy i ażurki się nie sprawdzą. Podobnie trzeba odrzucić firanki zdobione haftami. Natomiast tiul, markizeta i woal będą jak najbardziej na miejscu.
Tiulowe pompony do pokoju dziecka
Na koniec propozycja, która jako jedyna w tym zestawieniu kompletnie mnie nie przekonuje, ale internet pieje z zachwytu nad tiulowymi pomponami, więc niech mu będzie. Można je powiesić na ścianach lub pod sufitem. Najlepiej zaprezentują się kolorowe pompony, ale można zrobić też białe. W takim wypadku dobrym tłem dla nich będzie kolorowa ściana.