Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni- najlepsza gra roku 2021!

Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni, to gra kooperacyjna, która uzyskała tytuł najlepszej gry roku 2021 według niemieckiego rankingu gier planszowych. Moim zdaniem w pełni zasłużyła na ten tytuł i gwarantuje Wam, zakochacie się w niej od pierwszego wejrzenia. Po prostu nie sposób zostawić nierozwiązanej sprawy.

Marzyliście kiedyś by być jak detektyw Columbo, czy agenci CSI? Po okruszkach dotrzeć do sprawcy i rozwikłać motyw zbrodni oraz odnaleźć narzędzie zbrodni. W grze MikroMakro: Na tropie zbrodni odnajdziecie szesnaście spraw kryminalnych do rozwiązania, a pierwsza dodatkowa znajduje się już na okładce pudełka. 

Gra MikroMakro

Gra MikroMakro

W cichym, z pozoru spokojnym miasteczku prawie za każdym rogiem czyhają na mieszkańców niebezpieczeństwa. Na porządku dziennym są tutaj kradzieże, zabójstwa, mroczne tajemnice, psychopaci. Policja wręcz potrzebuje Waszej pomocy, by zapanować nad sytuacją. Gra przeznaczona jest dla osób od 12 lat, jednak pierwsze sprawy można zagrać z ośmiolatkiem. Można samodzielnie mierzyć się z rozwikłaniem zagadki lub w większym towarzystwie. Warto wtedy mapę miasta tak rozłożyć, aby wszyscy mieli do niej dobry dostęp. 

Plansza do gry jest ogromna i zajmuje cały standardowej wielkości prostokątny stół. Można ją również zawiesić na ścianie i pokolorować, na co liczą nasze dzieci. Miasteczko jest ukazane w czarno-bieli, a postacie przypominają te z Mamoko. Bardzo szybko można z nimi nawiązać nić sympatii. W prawym dolnym rogu znajduje się róża wiatrów z oznaczonymi w języku angielskim kierunkami. Jak na prawdziwą mapę przystało, jest ona umieszczona na siatce, co ułatwia odnalezienie pewnych strategicznych punktów. 

W niewielkim pudełku znajdziecie:

 • 1 duży plan miasta 75 × 110 cm
 • 120 kart (16 spraw kryminalnych)
 • 1 szkło powiększające
 • 1 instrukcja
 • 16 kopert na sprawy

MikroMakro: Na tropie zbrodni. Przygotowanie gry

Przed przystąpieniem do gry należy rozłożyć karty spraw do kopert i najważniejsza zasada NIE PODGLĄDAĆ! Na samym początku możecie spróbować rozwiązać zagadkę, która znajduje się na pudełku, a później rozłożyć mapę na stole lub podłodze. Na początek autor gier zaplanował śledztwo wprowadzające, które toczy się tylko w jednej części miasta. Następne śledztwa są coraz trudniejsze i wymagają śledzenia ofiar i zbrodniarzy po całej mapie. 

W trakcie gry, zwłaszcza z dziećmi, mogą przydać się jakieś małe znaczniki, które ułatwią krok po kroku, zaznaczyć skąd morderca przyszedł, gdzie kupił truciznę itd. Niestety takich pionków nie znajdziecie w pudełku. 

Gra MikroMakro

Gra MikroMakro

Zasady gry

Zasady są bardzo proste i jasne. NIE PODGLĄDAĆ drugiej strony kart, dopóki nie odnajdziecie danego miejsca. Jeśli gracie w kilka osób, warto wyznaczyć głównego śledczego, którego zadaniem będzie odczytywanie kart. Każda talia ma swoją kartę startową, z której dowiadujemy się, co należy zbadać w toku sprawy i po raz pierwszy widzimy głównego bohatera. Następna czarna karta zawiera opis zadania do wykonania. Rozwiązaniem jest zawsze konkretna scena na planie miasta. Jeśli udało się Wam odnaleźć to miejsce, możecie odwrócić kartę i sprawdzić, czy dobrze trafiliście. Główny śledczy odczytuje wtedy zamieszczony na niej tekst. Przed Wami kolejna czarna karta i kolejne zadanie, które ostatecznie doprowadzą Was do rozwiązania tajemnicy. Do dyspozycji graczy dołączona jest także lupa, ponieważ każdy szczegół jest ważny i istotny. Z kolejną wygraną sprawą miasto jest bezpieczniejsze, a Wy wykonujecie kawał dobrej detektywistycznej roboty.

Gra MikroMakro

Wersja dla zaawansowanych polega na przeczytaniu tylko karty startowej. Waszym zadaniem będzie spróbować rozwiązać sprawę, nie korzystając z pozostałych kart. Jest to możliwe, ale czasem podstępne, bo może się okazać, że nie zauważyliście jednego wątku. Gra się kończy, gdy ostatnia karta sprawy zostanie dobrze rozwiązana.

Jeśli z powodzeniem rozwiążecie wszystkie szesnaście spraw, nie martwcie się, gdyż w instrukcji odnajdziecie jeszcze kilka dodatkowych, jak np.:

 • Dlaczego ktoś wpycha mężczyznę do rzeki?
 • Zgłoszono zaginięcie malutkiego dziecka. Co się z nim stało?
 • W kawiarni na południu miasta mężczyzna zgłasza policjantowi kradzież torby. Gdzie jest jego torba?

Ponadto więcej ukrytych zagadek można znaleźć na stronie www.micromacro-game.com, które są w języku angielskim, ale z tłumaczem online to żadna bariera. 

Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni. Nasze wrażenia

Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni to przyjemna i wciągająca gra, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Od niej wprost można się uzależnić. To jedna z najlepszych gier detektywistycznych, w jakie miałam okazje zagrać. 

Nietypowa, oryginalna i ogromna plansza miasta. Pełno na niej szczegółów. Często łapałam się na tym, że odkrywałam nowe informacje z poprzednich misji. Postacie są czasem bardzo do siebie podobne i gdyby plansza była kolorowa, byłoby jeszcze trudniej. Ukłony dla grafików i autora. Jedynie ubolewam, że nie została ona zabezpieczona przed zniszczeniem czy pognieceniem. Wystarczyłoby ją za laminować jak dostępne już dzisiaj mapy.

Gra MikroMakro

 

Mechanizm gry odpowiada rzeczywistości, jest bardzo prosty, a najważniejszymi kluczami do sukcesu są tutaj mapa, nasza spostrzegawczość i umiejętność dedukcji. 

Karty spraw oznaczone są gwiazdkami w zależności od poziomu trudności. Z młodszymi dzieciakami 8/9 lat można spokojnie rozegrać pierwsze misje, a pionki ustawiać w miejscach, których zaczyna się śledztwo. Warto pozwolić im samodzielnie szukać odpowiedzi, można wspierać je dodatkowymi pytaniami, głośno przy nich się zastawiać, ale niech dzieci same podejmują decyzje i szukają dalszych tropów. 

Jeśli chodzi o brutalność gry, to mamy tu do czynienia z zazdrością, psychopatką, mordercami, mścicielem itd. Pojawia się również wątek satanistyczny i jest to okazja by wytłumaczyć dzieciom kto to, dlaczego krzyż jest odwrócony, itd.

To, co może sprawiać trudność dzieciom to kierunki według róży wiatrów. Nie każdy może wiedzieć, gdzie znajduje się północny wschód. W związku z tym jest to świetna edukacyjna okazja, z której warto skorzystać. W dobie dostępnych aplikacji nawigacyjnch warto nadal, moim zdaniem, uczyć dzieci umiejętności czytania map. Kto wie, może kiedyś wykorzystają tę wiedzę?

Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni to fajna,rodzinna, towarzyska, rozgrywka intelektualna, w kategorii “co autor miał na myśli”. Zagadki są przemyślane, dobrze umieszczone w realiach, często są wielowątkowe, co dodaje jej uroku i trudności. Gra po prostu wymiata. Chcemy więcej!

 

Autor: Johannes Sich
Ilustracje: Daniel Goll, Tobias Jochinke, Johannes Sich
Liczba graczy: 1 – 4 i więcej
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 15-45 min
Wydawca: Lucky Duck Games

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Lucky Duck Games 

 

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1195/mikromakro-na-tropie-zbrodni

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 28 lipca 2021

Depresja poporodowa w czasie pandemii

Najnowsze badania wskazują, że w okresie pandemii narósł problem obniżonego nastroju i lęku u kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach projektu „Przystanek Mama” wskazują kilkuprocentowy wzrost tych problemów w stosunku do czasu sprzed pandemii.

Trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem wielu kobiet. To normalna reakcja na ważne życiowe wydarzenie. Większość mam w tym okresie radzi sobie z obniżonym nastrojem przy wsparciu bliskich.

Zdarza się jednak, że kobiety ignorują pierwsze symptomy depresji albo opóźniają szukanie pomocy, ponieważ obawiają się opinii innych, wstydzą się lub czują się winne, że nie czerpią radości z bycia matką. Kiedy stan gorszego samopoczucia psychicznego nie mija, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty, psychiatry). Pomocnym narzędziem badania stanu emocjonalnego kobiety może być Formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej. Jest to badanie przesiewowe służące wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej.

Im wcześniej rozpoznana jest depresja okołoporodowa, tym szybciej przebiega jej leczenie. Nieleczona depresja to przedłużające się cierpienie matki, trudności w nawiązywaniu więzi z dzieckiem i możliwy negatywny wpływ na rozwój dziecka i na całą rodzinę.

Depresja poporodowa występuje stosunkowo często − dotyka od ok. 13 do 30% kobiet po narodzinach dziecka i stanowi poważny problem zdrowotny. Według WHO znajduje się w czołówce chorób występujących na całym świecie. W wielu przypadkach zachorowanie na depresję poporodową może wynikać z braku właściwego rozpoznania depresji rozpoczynającej się już w czasie ciąży. Ostatnie badania dowiodły, że co najmniej jedna trzecia przypadków „depresji poporodowej” rozpoczyna się w czasie ciąży lub jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Warto podkreślić, że depresja nie powinna być powodem do wstydu. To choroba, którą można wyleczyć.

Centrum Medyczne „Żelazna” w partnerstwie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich pt. „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej w makroregionie centralnym” [3].

Celem projektu jest:

– zwiększenie świadomości społecznej na temat depresji poporodowej poprzez prowadzenie działań profilaktycznych,

– wzrost odsetka kobiet z wcześnie wykrytą depresją poporodową na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego.

Z 3 dostępnych w programie bezpłatnych konsultacji psychologicznych może skorzystać kobieta, która spełnia następujące kryteria:

– mieszka na terenie województwa mazowieckiego lub łódzkiego,

– jest w okresie poporodowym (do roku po urodzeniu dziecka),

– na podstawie formularza Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, który został wypełniony wspólnie z położną/pielęgniarką POZ podczas wizyty patronażowej (w placówce POZ, która realizuje nasz program) albo samodzielnie na stronie programu (Test dla Mam), uzyskała wynik ≥ 12 punktów.

Kobiety spełniające powyższe kryteria mogą kontaktować się z infolinią (tel. 22 255 98 56 lub 660 453 597) od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00.

Większość konsultacji psychologicznych odbywa się w formie online.

Więcej informacji na https://przystanekmama.szpitalzelazna.pl

 

Źródło informacji: Centrum Medyczne „Żelazna”

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 27 lipca 2021

Kąpiel maluszka – naturalnie, wygodnie i bez łez

Na bycie rodzicem składa się wiele niesamowitych chwil, lecz niewiele jest tak wyjątkowych jak czas kąpieli. To specjalny moment w ciągu dnia, dlatego warto zadbać o to, by zawsze wypełniony był wspólną zabawą i dobrymi emocjami. Jak sprawić, by ten codzienny rytuał nie stresował, a budził wyłącznie pozytywne skojarzenia – zarówno u dziecka, jak i u rodziców?

Codzienna kąpiel może być świetną zabawą, a radosna atmosfera podczas kąpieli już od najmłodszych lat życia dziecka pomaga budować i wzmacniać w nim pozytywne nawyki związane z troską o higienę. Oto trzy kroki do tego, by jak najlepiej zadbać o delikatną skórę maluszka podczas każdej kąpieli.

 1. Zapewnij odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia

Mimo, że kąpiel niemowląt trwa zwykle kilka minut, należy upewnić się, że w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło i nie dochodzi do przeciągów. Optymalna temperatura w łazience powinna wynosić ok. 25 stopni Celsjusza. Na czas kąpieli należy zamknąć wszystkie okna oraz nie zostawiać otwartych drzwi. Woda powinna mieć temperaturę o 1-2 stopnie wyższą niż temperatura ciała dziecka. Najlepiej sprawdzić to za pomocą termometru, choć równie skutecznie działa też tradycyjna metoda, polegająca na zanurzeniu w wodzie łokcia. Jeśli jest przyjemnie ciepła oznacza to, że jest odpowiednio przygotowana do kąpieli maluszka.

 1. Wybierz odpowiedni produkt myjący

Delikatna skóra dziecka może być niezwykle wrażliwa na twardą lub chlorowaną wodę. Warto więc zadbać o to, by produkty, których używamy do mycia nie tylko nie podrażniały skóry dziecka, ale też dodatkowo ją nawilżały i pomagały odbudowywać jej warstwę ochronną. Epoch® Baby Hibiscus Hair and Body Wash od Nu Skin® to produkt z ekstraktem z kwiatu hibiskusa inspirowany rytuałami pochodzącymi z Azji Południowo-Wschodniej. Jego formuła nawilża i utrzymuje zdrowy wygląd skóry głowy oraz delikatnie czyści skórę i włosy dziecka. Produkt stworzony został z myślą o potrzebach maluchów. W jego składzie, oprócz ekstraktu z kwiatu hibiskusa, znaleźć można sok z owoców bzu czarnego, ekstrakt z kwiatu nagietka oraz z ziaren owsa. Łagodna i niepowodująca łzawienia formuła zapewnia uczucie świeżości i czystości, sprawiając, że czas kąpieli staje się łatwy i przyjemny dla wszystkich.

 1. Pamiętaj o swojej wygodzie

Kąpiel dziecka, szczególnie z perspektywy świeżo upieczonego rodzica, może wydawać się nie lada wyzwaniem. Tworząc Epoch® Baby Hibiscus Hair and Body Wash firma Nu Skin® pomyślała nie tylko o potrzebach delikatnej skóry maluszka, ale też o komforcie mamy czy taty. Produkt ma formę pianki, która pozwala łatwo dozować produkt jedną ręką, gdy drugą trzymamy dziecko. Jego formuła pozwala wygodnie rozprowadzić produkt na ciele i włosach maluszka, a łagodny egzotyczny zapach sprawia, że kąpiel staje się przyjemnym codziennym rytuałem. Ponadto praktyczny dozownik opakowania zapobiega rozlaniu i zapewnia lepszą kontrolę nad ilością użytego produktu.

By stworzyć produkty Epoch® firma Nu Skin® współpracowała z czołowymi etnobotanikami, a produkty z tej serii powstały w oparciu o wiedzę rdzennych kultur na temat roślin. Seria Epoch® obejmuje zawierające naturalne składniki produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów, ciała i twarzy. Z każdego sprzedanego produktu z serii Epoch® darowizna w wysokości 0,25 USD trafia do fundacji Nu Skin® Force for Good®, organizacji non-profit zaangażowanej w tworzenie lepszego świata poprzez poprawę życia ludzi, pielęgnowanie tradycji rdzennych kultur oraz ochronę delikatnego środowiska naturalnego.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close