W przedszkolu 4 września 2021

Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów, jakie daje dysleksja rozwojowa u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

Określenie: „dysleksja rozwojowa” oznacza specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu występujące u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, spowodowane zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych oraz ich integracji, które są uwarunkowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego – czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Problem ten występuje niestety dość często – szacuje się, że średnio u 10-15 proc. uczniów, w tym u około 4 proc. w stopniu bardzo nasilonym, który można określić głęboką dysleksją.

Do wspomnianych wcześniej specyficznych, charakterystycznych trudności, występujących w dysleksji rozwojowej, należą m.in.:

– trudność w uczeniu się czytania (czyli dysleksja sensu stricto),
– trudność w opanowaniu zasad poprawnej pisowni – czyli ortografii (tzw. dysortografia),
– niski poziom graficzny pisma (tzw. dysgrafia).
Choć trudności te zwykle ujawniają się czy też są zauważane dopiero w szkole, to jednak eksperci podkreślają, że już w okresie przedszkolnym da się zauważyć różne objawy mogące wskazywać na to, że dziecko może być w grupie ryzyka dysleksji. Do tych wczesnych objawów należą m.in.:

opóźniony rozwój mowy, wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne, trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab,
mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, a także rysowania i pisania (np. tzw. brzydkie pismo),
trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych,
oburęczność, mylenie prawej i lewej ręki,
mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), opuszczanie liter, tzw. pismo zwierciadlane, błędy ortograficzne,
powolne czytanie i pisanie.
W kontekście wczesnego rozpoznawania dysleksji warto  też znać podstawowe czynniki ryzyka, które wiąże się z występowaniem tej przypadłości. Zalicza się do nich m.in.:

– predyspozycje genetyczne (na co może wskazywać np. wcześniejsze występowanie tego problemu w rodzinie),
– zmiany anatomiczne i zaburzenia fizjologiczne układu nerwowego (występujące m.in. w czasie ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu).
Dysleksja jest zatem zaburzeniem o podłożu neurobiologicznym – uwarunkowanym subtelnymi zmianami w zakresie struktury i funkcjonowania mózgu, które powstają najczęściej w okresie prenatalnym.

Według zgodnej opinii ekspertów, wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości dziecka dotkniętego dysleksją. Dlaczego?

„Zaniedbanie środowiskowe oraz brak szybkiej interwencji pogłębiają zaburzenia i trudności dziecka” – czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

 

„Niepowodzenia szkolne dziecka mogą prowadzić do wtórnych zaburzeń emocjonalnych, dlatego tak ważne jest wczesna diagnoza i objęcie go odpowiednią opieką i wsparciem. Badania pokazują, że osoby z dysleksją  korzystające z terapii rozwijają wiele bardzo korzystnych cech przydatnych w pokonywaniu trudności, takich jak wytrwałość, wysokie kompetencje społeczne, motywacja itp.” – czytamy w poradniku pt. „Czy moje dziecko jest zagrożone dysleksją?”, opublikowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Autorzy tego opracowania podkreślają, że dysleksja poprzez trudności w czytaniu, pisaniu i mówieniu, może przekładać się na trudności nie tylko w nauce takich przedmiotów szkolnych jak matematyka, historia czy biologia, lecz także w nauce muzyki lub nawet wychowaniu fizycznym.

W efekcie dziecko z dysleksją może nabawić się różnych problemów emocjonalnych, takich jak: lęk, zaniżona samoocena, wycofanie, a także zaburzenia nastroju – w tym depresja.

Wczesne rozpoznanie i wczesna interwencja są bardzo ważne również dlatego, że dysleksja w dorosłym życiu może ograniczać możliwość wykonywania z sukcesem wielu zawodów – tych, które wymagają szybkiego zapamiętywania i przetwarzania informacji mówionych lub pisanych.

„Objawy dysleksji nie ustępują z wiekiem – towarzyszą człowiekowi przez całe życie, dlatego osoba z dysleksją potrzebuje wsparcia terapeutycznego i specjalistycznych działań edukacyjnych, aby zminimalizować jej skutki w codziennym życiu” – czytamy we wspomnianym poradniku.

Jak pomóc dziecku z dysleksją

Dzieci z dysleksją mają odmienne potrzeby edukacyjne niż ich „typowi” rówieśnicy. W związku z tym potrzebują:

metod nauczania dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb,
pomocy specjalistów: psychologów, logopedów, pedagogów i terapeutów.
Optymistyczne jest jednak to, że dysleksja generalnie nie przekreśla perspektyw dziecka na przyszłość, pod warunkiem, że otrzyma ono na czas odpowiednie wsparcie.

„Osoby z dysleksją co prawda doświadczają wielu trudności, ale zdecydowana większość z nich z powodzeniem kończy szkoły i studia. Osoby z dysleksją równie często jak inne stają się wybitnymi specjalistami w wielu dziedzinach, o ile otrzymają, zwłaszcza w dzieciństwie, odpowiednie wsparcie” – piszą eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych.

W sytuacji, gdy rodzic podejrzewa u dziecka dysleksję pierwsze kroki po pomoc najlepiej skierować do poradni pedagogiczno-psychologicznej działającej w rejonie zamieszkania. Pracujący tam specjaliści dokonają pogłębionej diagnozy i dadzą rodzicom (bądź opiekunom) dziecka zalecenia dotyczące dalszych kroków w zakresie wspomagania rozwoju, terapii i edukacji.

Na koniec warto wymienić kilka uniwersalnych zaleceń dla rodziców i opiekunów, dotyczących wspierania dzieci z dysleksją:

dostosuj wymagania wobec dziecka do jego możliwości w tych zadaniach, które sprawiają mu trudność (np. poprzez mniejsze porcje materiału do zapamiętania, dłuższy czas na wykonanie zadania),
staraj się, aby wprowadzane ćwiczenia bardziej przypominały zabawę, niż naukę, stosuj w tym celu przyjazne i atrakcyjne pomoce edukacyjne, a także metody pracy działające na różne zmysły (wielozmysłowe),
nie karz dziecka za niepowodzenia, a za to podkreślaj i chwal najmniejsze postępy,
nie przemęczaj dziecka – w przeciwnym wypadku efekty jego pracy będą minimalne,
rozmawiaj z dzieckiem na temat dysleksji i innych trudności w uczeniu się,
bądź „rzecznikiem” praw swojego dziecka,
znajdź dodatkowego nauczyciela do pomocy albo/ i terapeutę,
buduj i wspieraj samoocenę dziecka,
pomagaj dziecku w pracy domowej.
Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Źródła:

„Czy moje dziecko jest zagrożone dysleksją?”, poradnik dla rodziców, wydany przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Strona internetowa Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 3 września 2021

Jak ubrać dziecko do szkoły? Proste zasady, o których łatwo zapomnieć

Jak ubrać dziecko do szkoły to pytanie, które zadają sobie przede wszystkim rodzice młodszych dzieci. Teoretycznie reguluje to statut szkoły, w praktyce panuje duża dowolność. Czy to znaczy, że wolno założyć absolutnie wszystko? 

Schludny strój, czyli właściwie jaki? 

Każdy zna słowo „schludny”, ale poproszony o wyjaśnienie, może mieć problem. Definicja mówi, że schludny strój, to strój czysty, uporządkowany, estetyczny. Zapewne nie powinien pachnieć wczorajszym dniem, co oznacza, że codziennie trzeba przygotować dla dziecka nowy komplet. Starsze powinno zrobić to samodzielnie.

Przez wzgląd na dobro nauczycieli warto zwrócić uwagę na kolorystykę strojów. Lepiej, by nie były zbyt jasne i jaskrawe. Patrzenie przez wiele godzin na taki kolorowy misz-masz na pewno nie jest zdrowe dla oczu. Niemniej, jeśli nauczyciele wyraźnie tego nie wymagają, można ten punkt pominąć. 

 

Jak ubrać dziecko do szkoły w zależności od pogody?

To kolejny wydawałoby się oczywisty punkt. Niestety rodzice często zapominają, że na dworze może być zimno, a w szkole nawet za ciepło. Dlatego warto wrócić do złotej zasady ubierania dziecka na cebulkę – w razie potrzeby zdejmie warstwę wierzchnią bez konieczności pokazywania kolegom bielizny. Zamiast podkoszulki i swetra lepiej dać dziecku t-shirt i bluzę. 

Złym rozwiązaniem, stosowanym raczej u małych dzieci, są rajstopki pod spodniami. Jeśli w szkole działa ogrzewanie, to dziecko albo się przegrzeje, albo będzie biegało po korytarzach w samych rajtuzach. Minie kilka lat, zanim maluch zrozumie, że rozsądniej byłoby pójść do łazienki i zdjąć rajstopy. 

 

Strój szkolny na specjalne okazje 

Do specjalnych okazji zalicza się początek i koniec roku szkolnego, uroczyste apele, ale też wycieczki. 

Na szkolnych uroczystościach tradycyjnie obowiązuje strój galowy, czyli biała góra i czarny dół. Przyjęło się, że dziewczynki przychodzą w spódniczkach, chłopcy w długich spodniach. Na tę okazję nie zakłada się jeansów ani legginsów. Także t-shirt nie jest dobrym wyborem. Zdecydowanie lepsza jest koszula lub bluzka koszulowa. 

Strój na wycieczkę musi być dopasowany do pogody i okoliczności. Na pewno inny będzie obowiązywał na wyprawę do lasu, inaczej trzeba się ubrać do muzeum. Tu króluje przede wszystkim wygoda, aczkolwiek strój nadal powinien być schludny. 

 

Jakie obuwie kupić do szkoły?

To chyba najprostsze pytanie: sportowe z białą podeszwą. W niektórych szkołach nie mówi się o białej, tylko jasnej i to jest jakaś furtka dla rodziców. 

Szukając obuwia do szkoły, warto postawić raczej na trampki lub tenisówki niż sportowe buty outdoorowe. 

 

Obostrzenia dotyczące stroju szkolnego 

Każda szkoła ma własny statut lub regulamin, który między innymi określa zasady ubioru szkolnego. Warto się z nimi zapoznać, chociaż mam wrażenie, że przestrzeganie owego regulaminu w szkole mojego dziecka mocno kuleje. Teoretycznie zakazane jest pokazywanie brzucha i pleców (także na dyskotekach), noszenia bardzo krótkich spodenek i spódniczek. Mam jednak wrażenie, że zakaz ten jest regularnie łamany pod koniec każdego roku szkolnego i nikt nie dostaje ujemnych punktów z zachowania. Nie ma też obowiązkowego przebierania się. Może dlatego, że szkoła nie jest na taką okoliczność przygotowana, a odesłać dziecka do domu, żeby się przebrało, nie można. 

Obowiązuje też zakaz robienia makijażu, malowania paznokci i farbowania włosów. I muszę powiedzieć, że brakuje mi tu konsekwencji, bo na mój gust zafarbowanie włosów na jednolity, naturalny kolor (nie mówię tu o czerwieni, zieleni czy fiolecie) wydaje mi się mniej szkodliwe niż chodzenie po szkole niemal w negliżu, a akurat te zasady są przestrzegane. 

 

Jak ubrać dziecko do szkoły modnie i wygodnie?

O modę dzieci, szczególnie starsze zadbają same. Rolą rodziców jest dopilnować, by strój był wygodny i funkcjonalny, wszak dziecko spędza nierzadko sześć lub więcej godzin w pozycji siedzącej. 

Najważniejsze jest to, co w pasie – spodnie lub spódniczka nie mogą być ciasne, uciskające, bo to zwyczajnie boli i przy okazji odwraca uwagę od nauki. Bluzki i bluzy powinny zapewniać swobodę poruszania się, nie mogą być za małe, bo będą ciasne, zwłaszcza pod pachami i w górnej części. Raczej trzeba się pogodzić z tym, że dzieci szybko rosną i w miarę potrzeby wymieniać garderobę na większą. 

Bardzo krótka spódniczka przy siedzeniu jest jeszcze krótsza i warto to wziąć pod uwagę. 

Ubrania powinny być z przepuszczalnych tkanin, żeby dziecko się nie zapociło. Poliester lepiej zostawić na inne okazje. 

Z praktycznych rzeczy warto dopilnować, żeby ubrania miały kieszenie, w miarę możliwości zasuwane, zwłaszcza w bluzach. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 3 września 2021

Targi Mamaville znowu stacjonarnie! I to aż w sześciu miastach!

Ostatnie edycje Targów Mamaville z konieczności odbywały się online. I choć to rozwiązanie niewątpliwie miało swoje zalety, z radością informujemy o powrocie do tradycji. Targi Mamaville znowu stacjonarnie!

 

Jesienna edycja dobrze znanych naszym czytelnikom i czytelniczkom Targów Mamaville w tym roku odbędzie się na starych zasadach. Znowu będzie można dokładnie obejrzeć, dotknąć, przymierzyć to, co zamierzamy kupić sobie lub dziecku.

Idea Mamaville pozostała niezmienna. Oferta skierowana jest do rodzin z dziećmi i tych, które dopiero czekają na narodziny maluszka. Meble, ubranka i akcesoria czekają na nowych właścicieli!

Istotą Targów Mamaville jest promowanie polskich marek, małych manufaktur stworzonych przez przedsiębiorcze mamy. Możemy więc liczyć na oryginalne projekty, ciekawe i praktyczne rozwiązania, estetyczne wykonanie i przede wszystkim unikatowość. Tych rzeczy nie da się kupić w hipermarketach. Wiele produktów zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy, wystawcy szykują niespodzianki dla odwiedzających. Nie przegapcie tego!

Jak w latach poprzednich, tak i teraz Targi mają charakter handlowo-edukacyjny, dlatego nie zabraknie warsztatów dla rodziców, wykładów oraz zajęć dla dzieci. Strefa edukacyjna jest bezpłatna, obowiązują zapisy.

W każdym mieście znajdzie się też strefa relaksu, w której będzie można odpocząć w trakcie zakupów oraz kącik dla mamy i dziecka.

 

Poniżej szczegółowy plan jesiennej edycji Mamaville 2021:

 

4 – 5 września 2021 – Mamaville Wrocław

Gdzie: Hala Stulecia, Wrocław, ul. Wystawowa 1

Godzina: 11 – 19

Liczba miejsc dla odwiedzających ograniczona, obowiązują bilety, do kupienia wyłącznie online na: bit.ly/wroclawbilety.

Cena: 10 zł. Dzieci do lat 15 wchodzą gratis.

Udogodnienia: parking na 500 miejsc, możliwość wejścia z wózkiem, strefa dla mamy i dziecka.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/4298406220196288

 

12 września 2021 – Mamaville Katowice

Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Plac Słowika i Antalla 1

Godzina: 10 – 17

Wstęp płatny: 8 zł w przedsprzedaży ( https://bit.ly/MAMAVKAT2) i 10 zł w dniu imprezy. Dzieci do lat 15 wchodzą za darmo.

Udogodnienia: parking na 500 miejsc, możliwość wejścia z wózkiem, strefa dla mamy i dziecka.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/493351371275044

 

19 września 2021 – Mamaville Warszawa

Gdzie: Hala Expo XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Godzina: 10 – 17

Wstęp płatny: 8 zł w przedsprzedaży i 10 zł w dniu imprezy. Dzieci do lat 15 wchodzą za darmo.

Udogodnienia: parking na 500 miejsc, możliwość wejścia z wózkiem, strefa dla mamy i dziecka.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/803677333680497

 

25 września 2021 – Mamaville Kraków

Gdzie: Galeria Kazimierz, Kraków, ul. Podgórska 34

Godzina: 10 – 21

Wstęp wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1112164025935420/

 

16 października 2021 – Mamaville Poznań

Gdzie: Stary Browar, Poznań, ul. Półwiejska 42

Godzina: 9 – 21

Wstęp wolny

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1268442306682219

 

24 października 2021 – Mamaville Gdańsk

Szczegóły zostaną podane w późniejszym czasie, ale już rezerwujcie termin!

 

Blog W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje wszystkie edycje Targów Mamaville patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close