Fotelik montowany tyłem i przepisowa jazda? Niestety, nie zawsze. Polscy rodzice narażają życie dzieci częściej, niż myślicie
Fotelik montowany tyłem i przepisowa jazda dla każdego? Może się wydawać, że gdy rodzic wsadza do auta własne dziecko, za każdym razem robi wszystko, by podróż była bezpieczna. Tymczasem – o zgrozo – nie zawsze tak się dzieje. Polscy rodzice popełniają w wielu przypadkach błędy, jedne świadome, drugie nie, za które dziecko może ponieść straszliwe konsekwencje.
Statystyki nie mają dla nas litości
Bezpieczeństwo jazdy z dzieckiem opiera się nie tylko na sprawnym technicznie aucie, umiejętności kierowcy, odpowiednio dobranym foteliku, ale i przestrzeganiu przepisów. Nie wiem, czy wiecie, ale nawet 38% rodziców w Polsce przekracza prędkość, kiedy wiezie swoje dzieci samochodem! Aż się włos na głowie jeży na myśl, że odpowiedzialny z zasady rodzic świadomie dociska pedał gazu w sytuacji, gdy nie powinien tego robić. Niestety sytuację pogarsza fakt, że według ostatnich statystyk Komisji Europejskiej, tylko cztery kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż Polacy. Już samo to powinno powodować, że rodzic w aucie z dzieckiem zdejmuje nogę z gazu. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji zdrowia, obrażenia powstałe w wyniku wypadków drogowych są najczęstszą przyczyną śmierci dzieci i młodych dorosłych w wieku od 5 do 29 lat. Mnie wystarczą statystyki, ani myślę sprawdzać, czy tak jest faktycznie.
Fotelik montowany tyłem i przepisowa jazda – bierzmy przykład ze Szwedów
Szwecja stała się pionierem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci w samochodach, głównie ze względu na wprowadzoną 40 lat temu rekomendację, aby stosować foteliki montowane tyłem. Dzięki temu liczba śmiertelnych wypadków z udziałem dzieci zmalała. Badania dowodzą, że foteliki montowane tyłem są 5 razy bardziej skuteczne niż klasyczne.
Szwedzkie dzieci są bezpieczniejsze, ponieważ ich rodzice rzeczywiście są niezwykle świadomi w kwestii bezpieczeństwa dzieci w samochodach – w Szwecji ponad 80% dzieci w wieku od roku do 2 lat podróżuje w fotelikach montowanych tyłem. Co więcej – w większości pozostają w takich fotelikach, dopóki nie osiągną 3 (57%) lub nawet 4 lat (17%). To z jednej strony rezultat wysokiej świadomości rodziców, ale z drugiej także szeroka oferta fotelików montowanych tyłem dla dzieci w różnym wieku. Fotelik montowany tyłem jest gwarantem bezpiecznej jazdy.
W Szwecji rekomendacja, aby korzystać z fotelików montowanych tyłem była dobrym punktem wyjścia do wzmocnienia świadomości rodziców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci w samochodach. Testy zderzeniowe dają jasne wnioski – foteliki montowane tyłem ratują życie dzieci.
źródło: Konferencja „Rear-facing Day: Dzień Fotelików Montowanych Tyłem”, zorganizowana przez Ambasadę Szwecji w Polsce oraz Biuro Radcy Handlowego Ambasady Szwecji we współpracy z firmą Axkid.