Lifestyle 29 kwietnia 2022

Gdzie się podziały pieniądze z komunii? Ich przywłaszczenie przez rodziców to przestępstwo

Pieniądze z komunii są niemal mityczne. Co prawda dostają je dzieci, ale bardzo często rozporządzają nimi rodzice. Niestety nie zawsze w zgodny z prawem sposób. Czy rodzice mają prawo do pieniędzy dziecka? 

 

Dlaczego rodzice zabierają dzieciom pieniądze z komunii?

Dzieci do ukończenia trzynastego roku życia nie mają żadnych praw, więc i pieniędzy z komunii nie mogą samodzielnie wydać. Niektórzy rodzice w takim wypadku dochodzą do wniosku, że to oni, jako opiekunowie mogą zadecydować, co się z tymi pieniędzmi stanie. Nie traktują tego jako zabierania dziecku czegokolwiek, raczej widzą w tym „dołożenie się do rodzinnego budżetu”, „zwrot kosztów przyjęcia komunijnego” czy też po prostu okazję do zrealizowania od dawna planowanych wydatków, na które do tej pory nie było pieniędzy. 

Koronnym argumentem zazwyczaj jest stwierdzenie, że dziecko wyda pieniądze na głupoty. 

 

Czy rodzice mogą rządzić pieniędzmi dziecka?

Tak, mogą, a nawet powinni. Kodeks Rodzinny jest w tej kwestii jednoznaczny. Dzieci nie mogą samodzielnie zarządzać swoim majątkiem, w ich imieniu zobowiązani do czynienia tego są rodzice. Jednak nie oznacza to totalnej samowolki, bo Kodeks Rodzinny wyraźnie wspomina o tzw. należytej staranności w ramach zwykłego zarządu. Przekładając to na „normalny” język można powiedzieć, że rodzice nie mogą wydać tych pieniędzy na siebie ani na potrzeby całej rodziny. To pieniądze dziecka i tylko jego potrzeby powinny być za ich pomocą zaspokajane. Przekroczenie tzw. zwykłego zarządu wymaga zgody sądu rodzinnego. Niestety kodeks nie był łaskaw sprecyzować, w którym momencie ten zwykły zarząd zostanie przekroczony. Można domniemywać, że kupienie dziecku telefonu lub hulajnogi będzie w porządku, ale już kupienie jachtu niekoniecznie. 

Rodzice mogą się oczywiście zasłaniać argumentem o zabezpieczeniu wartości pieniądza przed inflacją  i konieczności zainwestowania ich. Jednak jest bardziej prawdopodobne, że sąd przychylniejszym okiem zerknie na pomysł kupienia sztabek złota niż rzeczonego jachtu lub domku w górach. 

 

Czy za zabranie dziecku pieniędzy z komunii coś grozi? 

Tak i nie. Teoretycznie zabranie dziecku pieniędzy komunijnych i wydanie ich zgodnie z własnymi potrzebami i zachciankami jest przestępstwem z artykułu 284 Kodeksu Karnego. W jego myśl za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Natomiast za przywłaszczenie powierzonej rzeczy ruchomej grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. 

W tym momencie warto ustalić, czy rodzic przywłaszcza sobie cudzą rzecz, czy też powierzoną. To nie tylko kwestia ewentualnej kary za przywłaszczenie, ale też okresu przedawnienia przestępstwa. W pierwszym wypadku przedawnienie nastąpi po pięciu latach, w drugim po dziesięciu. 

Jest to o tyle istotne, że w przypadku przywłaszczenia w najbliższej rodzinie ściganie przestępstwa odbywa się wyłącznie na wniosek osoby poszkodowanej. Trudno sobie wyobrazić, żeby dziesięciolatek poszedł do prokuratury i naskarżył na rodzica, ale już osiemnastolatek może to zrobić, jeśli się okaże, że pieniądze z komunii, które miał dostać, gdy będzie pełnoletni, tajemniczo wyparowały. 

 

Na koniec niemiła wiadomość – pieniądze z komunii są opodatkowane 

W świetle prawa pieniądze wręczone na prezent to darowizna i jako takie podlegają opodatkowaniu. Oczywiście nie każde i nie zawsze. Liczy się wysokość kwoty wręczonej dziecku. Ale uwaga – jest tu pewien haczyk! Opodatkowanie darowizn podlega pięcioletnim cyklom. Czyli nieważne, ile dostanie kasy wnuczek od babci lub cioci na komunię, ale ile wręczą mu w ciągu pięciu lat. Jeśli przekroczą próg podatkowy, trzeba się pochwalić tym urzędowi skarbowemu i ewentualnie z nim podzielić. 

 

Ewentualnie, gdyż w tzw. pierwszej grupie podatkowej nie płaci się podatku od darowizny, pod warunkiem jednakże, że w ciągu sześciu miesięcy zgłosi się fakt przekroczenia progu kwotowego, który wynosi 9637 zł. Tyle mogą dać dziecku rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, macocha lub ojczym. 

Limit kwotowy w drugiej grupie podatkowej wynosi 7276 zł i dotyczy rodzeństwa rodziców oraz własnego i ich najbliższych. Trzecia grupa to reszta świata i tu limit jest najmniejszy – 4902 zł. Podatek od darowizn w drugiej i trzeciej grupie płaci się zawsze, samo zgłoszenie nie wystarczy. 

 

Przyjmując w imieniu dziecka pieniądze, warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli mamy na pieńku z kimś, komu po drodze do urzędu skarbowego 😉 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 28 kwietnia 2022

Pielęgnacja od wewnątrz – jak witaminy i minerały wpływają na stan włosów?

Piękne, zdrowe włosy są efektem dobrze dobranej pielęgnacji. Jednak nie dotyczy to tylko kosmetyków stosowanych na co dzień, zabiegów fryzjerskich i stylizacji. Duże znaczenie ma również stan zdrowia, styl życia oraz dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, działając kompleksowo i  nie zaniedbując żadnego z tych czynników. Jak utrzymać swoje włosy w najlepszej kondycji?

Wiele osób próbuje poprawić stan swojej fryzury, stosując kosmetyki i różne zabiegi w salonach fryzjerskich. Takie działania mogą być bardzo skuteczne, a odpowiednio dobrana pielęgnacja z pewnością przysłuży się włosom. Jednak zdarza się, że pomimo starań efekt nie jest zadowalający. Dlaczego tak się dzieje?

Co jeszcze wpływa na wygląd włosów?

Przyczyną osłabienia włosów może być brak odpowiedniej pielęgnacji od wewnątrz. Na kondycję fryzury mają wpływ czynniki takie jak codzienny stres, brak snu i zmęczenie. Pięknym, zdrowym włosom nie służy również zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne warunki atmosferyczne. Częstym błędem jest także nadmierna stylizacja i stosowanie inwazyjnych zabiegów, bez odpowiedniej ochrony włosów. Jednym z najważniejszych czynników są także niedobory pokarmowe. To zjawisko powszechnie występuje w populacji i nie dotyczy jedynie osób niedożywionych. W codziennej diecie czasem trudno jest dostarczyć wszystkich prozdrowotnych substancji. W takim przypadku pomóc mogą suplementy na włosy. Marka Hairlust ma w swojej ofercie preparaty, które pomagają uzyskać efekt zdrowych i gęstych włosów – poszczególne zestawy witamin i minerałów dostosowane są do specjalnych potrzeb kobiet oraz mężczyzn. Jakie substancje można w nich znaleźć?

Biotyna

Ta substancja, nazywana także witaminą H lub B7, jest jednym z najważniejszych składników wpływających na kondycję włosów, skóry i paznokci. Witamina ta może być dostarczana ze źródeł pokarmowych lub suplementowana. W pewnym stopniu jest także syntezowana w jelitach. Zmniejszenie poziomu biotyny w organizmie może być skutkiem różnych chorób, ale spotyka się je także u osób przyjmujących niektóre leki, np. antybiotyki. Jej niedobory przyczyniają się do rozwoju zmian skórnych oraz łamliwości paznokci. Niedostateczny poziom biotyny może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, ich osłabienia, a także utraty pigmentacji i siwienia. W takich przypadkach przyjmowanie preparatów z biotyną może znacząco poprawić stan włosów i paznokci. Suplementy diety na włosy z Hairlust są bardzo bogatym źródłem tej substancji.

Cynk

Kolejną substancją, którą powinny zainteresować się osoby chcące uzyskać efekt pięknych i zdrowych włosów, jest cynk. Ten minerał poprawia funkcjonowanie skóry i mieszków włosowych. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pomaga uzyskać gładkość fryzury, bez jednoczesnego przetłuszczania. Dla kondycji włosów duże znaczenie ma także udział cynku w procesie produkcji aminokwasów budulcowych. Odpowiednia podaż cynku jest niezbędna, aby cieszyć się gęstą, lśniącą i elastyczną fryzurą. Niedobory tego pierwiastka powodują wypadanie i łamliwość włosów, są także przyczyną łupieżu. Najlepszymi pokarmowymi źródłami cynku są produkty zwierzęce. W pokarmach roślinnych również można go znaleźć, jednak forma, w jakiej tam występuje, jest słabo przyswajalna. Dlatego osoby na diecie wegańskiej powinny rozważyć suplementację tego pierwiastka. Żelki witaminowe firmy Hairlust są w pełni wegańskie, więc mogą stanowić źródło cynku dla osób na diecie roślinnej.

Witamina C

Dla zdrowych, lśniących włosów niezbędna jest także odpowiednia podaż kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Ta substancja stanowi bardzo silny antyoksydant, czyli chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Te cząsteczki odpowiedzialne są za uszkodzenia komórek i przyspieszanie procesu starzenia się organizmu. Dlatego przed ich wpływem warto chronić także mieszki włosowe. Witamina C bierze też udział w syntezie kolagenu, czyli substancji budulcowej włosów i paznokci. Ta witamina przyczynia się do poprawy mikrokrążenia, co sprawia, że skóra głowy oraz mieszki są lepiej odżywione i dotlenione.

Witamina D

Substancją o bardzo wszechstronnym, korzystnym wpływie na organizm jest witamina D. Osoby dbające o włosy powinny zainteresować się jej suplementacją. Witamina D bierze udział w regulacji wzrostu i przebiegu cyklu rozwojowego włosów. Jej niedobory są przyczyną łysienia – zarówno wśród mężczyzn, jak i u kobiet. Ta substancja pomaga również regulować pracę gruczołów łojowych, a także łagodzi stany zapalne skóry głowy. Dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D z pokarmem jest praktycznie niemożliwe. Jej synteza odbywa się w skórze, pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak w naszej szerokości geograficznej słońca jest zbyt mało, aby zapewnić odpowiedni poziom tej witaminy. Dlatego, wobec powszechnie występujących niedoborów, rekomenduje się jej suplementację wszystkim osobom. Suplementy na włosy Hairlust zawierają rekomendowaną dawkę witaminy D, konieczną dla pięknych włosów i zdrowia całego organizmu.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zabawa 27 kwietnia 2022

Kampinoski Julinek Park zaprasza na Majówkę. Oficjalna inauguracja sezonu letniego przed nami!

Po długiej, zimowej przerwie, podwarszawski Julinek Park (Leszno k. Warszawy) ponownie powitał swoich gości. Miejsce aktywnego, rodzinnego wypoczynku wciąż zmienia swoje oblicze, a w tym roku przygotowano dodatkową moc jakościowej rozrywki! Z okazji wielkiej inauguracji nowego sezonu, która odbędzie się w Majówkę i potrwa aż 4 dni, przygotowano wiele niespodzianek, a wśród nich całkiem nowe atrakcje, w tym dodatkowe dmuchańce oraz karuzele. Szczegóły poniżej!

Julinek Park to wyjątkowe miejsce zlokalizowane na terenie dawnej bazy cyrkowej w samej otulinie Puszczy Kampinoskiej, ok. 30 km od Warszawy. Zaledwie krótka podróż wystarczy, żeby oderwać się od zgiełku metropolii i przenieść się w świat natury, ekologii oraz zieleni, połączony z beztroską zabawą dla osób w każdym wieku. Na obszarze prawie 30 ha dostępny jest szereg atrakcji, w tym m.in. największy w regionie park linowy, ścianka wspinaczkowa, wesołe miasteczko, kraina dmuchańców, pole do minigolfa czy ekologiczny plac zabaw. Co więcej, jeszcze w tym sezonie na terenie Julinka uruchomiony zostanie Park Wodny pod gołym niebem! Będzie to pierwsze tego typu miejsce w okolicy, pozwalające na jakościowy wypoczynek tak blisko natury. Bez wątpienia będzie on dużym hitem także dla nieco starszych gości.

Wielka inauguracja sezonu, czyli majówka w Julinek Park

Sztuka cyrkowa w bajkowym klimacie – tak w kilku słowach można opisać wielkie otwarcie sezonu letniego, które zaplanowano na majówkę. Magiczna inauguracja potrwa aż cztery dni, a rozpocznie się już w sobotę 30 kwietnia br. – Oficjalne otwarcie sezonu w Julinku to dzień, na który z utęsknieniem czekamy podczas każdej zimowej przerwy. Tym razem Julinek Park zmieni się w prawdziwą krainę bajek. Żonglujący Aladyn czy podniebny taniec inspirowany Alicją w Krainie Czarów to zaledwie część wszystkich przygotowanych atrakcji. Oprócz zaplanowanych pokazów, na gości czekać będzie szereg zupełnie nowych atrakcji w tym dodatkowe 4 dmuchańce oraz 3 karuzele. Do użytku już oddane zostały także tor tubingowy oraz trasa parku linowego dla młodszych dzieci. Jesteśmy przekonani, że wydarzenie zostanie w pamięci naszych gości na długo – mówi Karina Jarecka, kierownik działu marketingu Julinek Park.

W majówkę na Dużej Arenie pojawią się najwięksi polscy artyści cyrkowi. O odpowiednią dawkę emocji, ognia, pirotechniki i abstrakcyjnego humoru, podczas swojego premierowego show, zadbają artyści Fundacji Sztukmistrze, którzy do współpracy zaprosili poznanych podczas swoich licznych tournée mistrzów tańca z ogniem oraz akrobatów. Wiele radości sprawią również żonglerskie pokazy w klimacie azjatyckim w wykonaniu Jakuba Długosza, wcielającego się w rolę bajkowego Aladyna. W programie znajdą się numery z maczugami, pochodniami żonglerskimi oraz kapeluszami. Magicznych odczuć nie zabraknie także przy występie finalistki programu Mam Talent! – Dominiki Krzymowskiej. Pokaz w wykorzystaniem rekwizytów powietrznych do pięknej muzyki znanej z bajki „Alicja w Krainie Czarów” z pewnością oczaruje niejednego widza. Artystka wcielająca się w postać Alicji wykona podczas występu na szarfie wiele kręceń, kontrolowanych spadków oraz przejść tanecznych, co spowoduje, że przedstawienie stanie się jeszcze bardziej dynamiczne i wciągające.

Sezon letni pełen atrakcji

Przez cały sezon w Julinku czekać będą także dobrze już znane i uwielbiane atrakcje, gwarantujące wyjątkową, jakościową rozrywkę blisko natury. W parku działa również wypożyczalnia nowoczesnego sprzętu sportowego oraz jednośladów, dzięki czemu możliwe będą rodzinne wycieczki w samym sercu zielonej Puszczy Kampinoskiej. Ponadto, w restauracjach i licznych punktach gastronomicznych apetyt zaspokoją potrawy kuchni włoskiej, polskiej czy meksykańskiej oparte wyłącznie na ekologicznych i jakościowych produktach, a także lody rzemieślnicze. Tradycyjnie, w specjalnej strefie grillowej każdy znajdzie doskonały wybór burgerów i klasycznych dań z grilla. Na terenie parku niezmiennie znajduje się również obiekt noclegowy B&B Julinek Park dysponujący 60-cioma komfortowymi pokojami oraz apartamentami rodzinnymi.

Bilety do Julinek Park dostępne są zarówno online (na stronie internetowej www.julinek.com.pl), jak i na terenie parku – w kasie oraz biletomacie. Za wszystkie atrakcje można zapłacić także bonem turystycznym.

***

Julinek Park to miejsce oferujące jakościową rozrywkę dla całej rodziny położone w Lesznie, ok. 30 km od Warszawy, w samym sercu Puszczy Kampinoskiej. Park rozrywki zlokalizowany jest na terenie dawnej bazy cyrkowej na obszarze prawie 30 ha. Znajduje się tam szereg atrakcji dla gości w każdym wieku, m.in. największy w regionie park linowy, ścianka wspinaczkowa, kraina dmuchańców, pole do minigolfa czy ekologiczny plac zabaw. Do dyspozycji gości jest także wypożyczalnia rowerów i nowoczesnego sprzętu sportowego, strefa restauracji i punktów gastronomicznych oraz obiekt noclegowy B&B Julinek Park dysponujący 60-cioma komfortowymi pokojami oraz apartamentami rodzinnymi. W drugiej połowie 2022 roku oferta parku zostanie rozszerzona o nowoczesną strefę wodną pod gołym niebem. Julinek Park to także miejsce występów cyrkowych i teatralnych znanych artystów z telewizyjnych talent-show, cyrkowców, akrobatów i aktorów. Więcej informacji: https://www.julinek.com.pl/

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close