Kask to nie ozdoba głowy, a jej ochrona! Jak go dopasować, żeby spełniał swoją funkcję?
Kask to w teorii nakrycie ochronne głowy, tymczasem w praktyce sposób jego noszenia często przypomina dekoracyjny element stylizacji i zbędny (przeszkadzający) gadżet. Nie, żebym się czepiała, ktoś może powiedzieć – nie twoja sprawa! – co poniekąd jest prawdą, ale mimo to, nie umiem nie zwracać na to uwagi. Tym bardziej że „problem” jest powszechny i dotyczy szerokiego grona ludzi.
W zasadzie każdego dnia spotykam dzieciaki jeżdżące na rowerach, rolkach czy hulajnogach, a zimą także na nartach, w niedopasowanych kaskach, założonych byle jak, przekrzywionych, czy wręcz spadających z głowy. Na skate parku, na którym często bywam, wciąż obserwuję dużo młodzieży „skaczącej” po rampach bez ochrony czaszki. Widuję też wielu dorosłych, którzy w ogóle nie przywiązują wagi do tego, by zabezpieczyć swój czerep i dać młodszym dobry przykład.
Są takie momenty, kiedy mam ochotę podejść do dziecka i mu ten ułożony, jak beret, kask poprawić, albo zagadać do jego rodzica i spytać – dlaczego na to pozwala? Czy to wynika z niewiedzy – jak poprawnie nosić kask? Czy może jest to efekt ignorancji – w co chciałabym wątpić, wierząc, że każdy chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo.
A kask to przecież podstawa bezpieczeństwa, bo chroni najcenniejszą część ludzkiego ciała, jaką jest głowa! Trzeba więc go odpowiednio dobrać – dopasować i założyć, tak by spełniał swoją funkcję. Nie może on być za mały, ani za duży. Musi być dobrze zapięty, tak żeby nie przesuwał się w trakcie wykonywania różnych i gwałtownych ruchów.
JAK więc DOPASOWAĆ KASK?
Aby dobrać rozmiar kasku, należy zmierzyć obwód głowy – wzdłuż czoła, tuż nad brwiami i uszami. Trzeba przy tym jednak mieć na uwadze fakt, że nie każdy kask będzie dobrze przylegał do głowy, ponieważ to, czy i jak się na niej ułoży (dopasuje), zależy od jej kształtu. Najlepiej więc po kask wybrać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć różne modele.
Kask powinien z przodu chronić czoło, tzn. zasłaniać je na wysokości mniej więcej dwóch centymetrów (palców) ponad brwiami. Z tyłu natomiast musi osłaniać potylicę – ze względu na różną budowę skorupy, jedne kaski z przodu i z tyłu będą na tym samym poziomie, w równej linii, inne z kolei (bardziej skate`erskie), typu „orzeszek” z tyłu mogą być dłuższe.
Pokrętłem z regulacją należy dopasować obwód, tak by kask nie był za luźny, ale też nie uciskał. Prawidłowo dokręcona regulacja, bez zapinania pasków w miarę stabilnie utrzyma kask na głowie.
Paski powinny być tak wyregulowane, by tuż pod uszami tworzyły literę V tudzież Y ? Ich długość powinna być ustawiona tak, aby po zapięciu, można było wsadzić jeden lub dwa palce pod brodę. Sprzączka nie może uciskać szczęki, przy zamkniętej buzi. W celu sprawdzenia, czy dobrze wyregulowaliśmy paski i zapięcie, można otworzyć usta – jeśli skorupa zsunie nam się z głowy, znaczy, że trzeba mocniej ściągnąć paski.
Pod kask nie powinno zakładać się grubych czapek, ani tych z daszkiem – co niestety często widuję u dzieci – z tego prostego względu, że nie pozwala to bowiem, na odpowiednie dopasowanie. Jeśli jest zimno i chcemy dodatkowo osłonić głowę, można okryć ją cienką bawełnianą czapką, czy opaską, ewentualnie kominiarką w przypadku kasków narciarskich.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE KASKU?
Atest – informuje nas o tym, że dany model kasku przeszedł pozytywnie serię testów. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy produkt, który chcemy kupić, posiada normę EN 1078 spełniającą dyrektywy Unii Europejskiej.
Waga – kask nie powinien być ciężki, żeby nie obciążał głowy i karku. Obecnie wiele kasków waży około 200 gramów.
Otwory wentylacyjne – zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się i poceniu głowy. Niektóre modele posiadają także dodatkowo siatki zabezpieczające przed owadami.
Budowa skorupy – musi absorbować siłę uderzenia i zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Materiał zewnętrzny powinien być twardy i wytrzymały, natomiast wewnętrzna część skorupy zapewni komfort noszenia, jeśli będzie zrobiona z pianki lub gąbki. Obecnie większa część kasków rowerowych produkowana jest za pomocą technologii in-mould, czyli wtryskiwaniu spienionego polistyrenu do formy, co sprawia, że są lekkie i wytrzymałe.
O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ PRZY ZAKUPIE KASKU?
Kaski tak jak foteliki samochodowe nie mają dożywotniej gwarancji. W związku z tym, że narażone są na działanie różnych czynników atmosferycznych i zdarzeń/upadków, materiały, z których są zrobione, mogą utracić swoje właściwości. Dlatego producenci zastrzegają, że termin ważności kasku wynosi pięć lat.
- Fotelik rowerowy dla dziecka
- Kodeks młodego cyklisty – 7 rzeczy, o których musimy pamiętać, zabierając dziecko na wycieczkę rowerową. Co mówią przepisy?
- Fotelik dla dziecka
- Nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie
- Poznaj markę X-lander – najpopularniejsze wózki tej marki
- Podróż z małym dzieckiem jest możliwa!
- Rodzina na rowerze – jak podróżować z niemowlakiem?
- Dlaczego warto jeździć na rowerze?
- Co zabrać na wycieczkę rowerową?