1 sierpnia 2020

8+2 i sztormowy wiatr – Anne-Cath. Vestly

Tytuł: 8+2 i sztormowy wiatr
Autor: Anne-Cath. Vestly
Ilustracje: Marianna Oklejak
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Seria: 8+2
Tom: 7
Liczba stron: 240
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Dwie Siostry

8+2 i sztormowy wiatr to już ostatnia część cyklu o nietuzinkowej rodzinie mieszkającej w domku w lesie. Nie znałam wcześniej tej serii, ale po przeczytaniu z dziećmi tej części, wiem, że czekają nas odwiedziny w miejskiej bibliotece. Tak dawno nie było tyle śmiechu i łez w jednej historii. Jednym słowem zakochaliśmy się w tej rodzince.

8+2 i sztormowy wiatr to historia ośmiorga dzieci: Maren, Martina, Marty, Madsa, Mony, Milly, Miny, i najmłodszego Mortena, ich rodziców, babci, wiernego psa Rurka oraz krowy Mućki. Przygody dzieciaków poznajemy na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy zastanawiają się jaki wspólny prezent zrobić swoim rodzicom. Po wielu różnych pomysłach wybór padł na ławkę. Tylko najmłodszy Morten miał mieszane uczucia, marzył mu się piękny koń, bo wiedział, że jego mama w dzieciństwie lubiła konie.

Dzieciaki poważnie podeszły do zadania. Na początku przygotowały projekt ławki na kartce, podzieliły się zadaniami. Podobnie Morten wykonał rysunek swojego konia, a później ruszył na poszukiwanie idealnej beczki, która spełni funkcję tułowia. Jeden ze sprzedawców podarował mu beczkę po śledziach, którą dzielnie turlał leśną ścieżką do domu. Podobnie jak rodzeństwo, Morten pracował w ukryciu, z dala od domu, by rodzice nie znaleźli prezentu przed czasem.

Morten, choć najmłodszy z rodzeństwa wykazał się wiele razy odwagą, pomysłowością. Swój sekret zdradził tylko babci, z której pomocą stworzył pięknego konia. Koń był tak niezwykły, że został nawet obiektem archeologicznym.

Tam, gdzie Morten i babcia zawsze pojawiają się kłopoty i to nie byle jakie. Nasz dziewięciolatek nie mógł powstrzymywać śmiechu.

Książkę 8+2 i sztormowy wiatr czyta się bardzo przyjemnie i lekko. Rozdziały nie są za długie, co jest plusem dla młodego samodzielnego czytelnika. Muszę tutaj dodać, że kiedy kończyłam czytać wieczorem historię, to Marcin wyrywał mi książkę i czytał już dalej sam, gdyż nie mógł się doczekać kolejnych przygód zwariowanej rodzinki.

8+2 i sztormowy wiatr to opowieść o miłości, przywiązaniu, odpowiedzialności, braterstwie, odwadze, relacjach międzypokolenioowych.  Z całego serca polecam Wam książki z serii 8+2 autorstwa Anne-Cath. Vestly

Dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close