30 lipca 2012

Akademia Umysłu Junior – Lato i Zima

Każdy rodzic chce aby dziecko spędzało czas w sposób kreatywny i efektywny. Ale nie każdy może poświęcić swojemu maluchowi tyle czasu, ile by chciał i powinien. Mama potrzebuje też chwil, kiedy maluch zajmie się samodzielną zabawą. Z pomocą mogą przyjść komputerowe programy dla dzieci, przygotowane specjalnie dla najmłodszych odbiorów.
Żadna to tajemnica – świat idzie do przodu – czy tego chcemy czy nie komputer stał się narzędziem zabaw naszych pociech. Naszym zadaniem jest odpowiednio podpowiadać i podsuwać gry nie tylko najlepsze dla rozrywki dziecka, ale i dla jego rozwoju i psychiki.

Akademia Umysłu Junior to pakiet gier, które zachwycą dziecko i spełnią wymogi najbardziej wymagających rodziców.

Ale po kolei – grafika – przyjemna dla oka, przejrzysta i czytelna – ładnie dobrane kolory i dobrze zaprojektowana i dostosowana do dzieci.

Dźwięk wysokiej jakości – wszystkie teksty są wyraźnie czytane przez lektora, muzyka w tle relaksująca, odpowiednio dobrana i nagrana przy użyciu instrumentów muzycznych. Słyszymy też wiele realistycznych efektów natury takich jak szum deszczu, odgłosy zwierząt czy jadący pociąg… Warto wspomnieć, że możliwa jest regulacja głośności – (i to osobna dla muzyki oraz lektora) zatem program można dostosować do własnych potrzeb (i np. maksymalnie ściszyć jeśli mamę boli głowa ;))

Ćwiczenia w najróżniejszy sposób pobudzają szare komórki i poprzez zabawę rozwijają pamięć, uwagę i logiczne myślenie małego gracza. Pomocne są głosowe instrukcje – lektor czyta wszystkie polecenia i dostępne w grze opcje, dopinguje, informuje o błędach – bardzo przydatne dla grających maluchów, które jeszcze nie potrafią czytać. Dziecko może wybrać sobie postać, którą chce grać – zostać lwem, krówką, myszką… Zadania są pomysłowe, urozmaicone i o różnych poziomach trudności  – od banalnie łatwych do takich, nad którymi trzeba się pogłowić  – gra nie prędko się znudzi. Dzieci otrzymują informacje zwrotne dotyczące postępów wykonanych zadań. Program proponuje też ćwiczenia fizyczne – co pewien czas automatycznie pojawia się trener, który zachęca dziecko do wykonania ćwiczeń ruchowych. Co ciekawe tego etapu nie da się pominąć.

Recenzowany przeze mnie zestaw zawiera  dwa programy – Zima i Lato. Jak nazwy wskazują każdy z nich związany jest tematycznie z inną porą roku i charakterystycznymi dla tego okresu sceneriami. Spodobało mi się, że w części Lato gry dotyczą tegorocznych sportowych emocji – Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i Olimpiady.

Jako rodzic – gorąco polecam – jest to przemyślany i starannie stworzony program dla dzieci.  Miło, że nasza pociecha uczy się jakby niepostrzeżenie i nauka jest przyjemnym elementem codziennej rozrywki, a nie narzuconym obowiązkiem.
Jako że z zawodu jestem nauczycielem z przyjemnością w nowym roku szkolnym przetestuję serię programów edukacyjnych Akademia Umysłu Junior z uczniami w szkole (w tym przypadku z pewnością przyda się funkcja gry wielu graczy i możliwość zapisywania wyników pracy poszczególnej osoby).

Ocena: 5/5

Basia

I wreszcie nadeszły wakacje! Chociaż długo wyczekiwane, niestety nie każdy ich dzień wita nas piękną pogodą. A jak wiadomo, kiedy pada to … dzieci się nudzą i … z chęcią chciałyby grać na komputerze. Tylko, którą grę wybrać, aby spędzony przy komputerze posłużył nie tylko zabawie, ale także i dopowiedniej aktywizacji naszych dzieci?

Z pomocą przychodzą  programy komputerowe z serii Akademia Umysłu JUNIOR wydane przez Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT z Wrocławia, które są świetną rozrywką dla każdego dziecka na pochmurne dni i nie tylko. Obecnie dostępne są dwie części: ZIMA (6-9 lat) i LATO (5-9 lat), z których każda składa się z 20 niesamowitych ćwiczeń (na zasadzie odrębnych gier), wpływających na rozwój – niezależnie od siebie – pamięci i koncentracji.

Dodatkowo każde ćwiczenie posiada 10 poziomów trudności, co gwarantuje naprawdę długi czas świetnej  zabawy, ale przerywany zajęciami ruchowymi – w każdym module dodatkowo znajduje się jeszcze jedno ćwiczenie nakazujące dziecku naśladowanie postaci poruszającej się na ekranie, w dbałości o kręgosłup naszej pociechy.

Spędzanie czasu przy Akademii Umysłu, to jak najbardziej połączenie przyjemnego z pożytecznym. Gorąco polecamy tę formę ćwiczenia umysłu, stymulowanie konecntracji uwagi oraz rozwijanie spostrzegawczości poprzez przyjemną dla dziecka zabawę. Z pewnością dzięki niej, nauka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza, a przyswajanie wiedzy zdecydowanie szybsze. Z niecierpliwością czekamy na kolejne propozycje wydawnictwa.

Ocena: 5/5

Marta

Mimo tak wyczekiwanych nie tylko przez dzieci wakacji, pogoda za oknem nie rozpieszcza, a patrząc na miny naszych milusińskich również nie wieje optymizmem. Żeby odczarować czas spędzany bezproduktywnie na oglądaniu telewizji, czy bezcelowemu patrzeniu w ekran komputera, chciałabym przedstawić świetną propozycję gry dla młodszych pociech, która szybko przegoni nudę z naszych domów.  AKADEMIA UMYSŁU JUNIOR, to ciekawy pomysł na rozwój koncentracji i pamięci dla dzieci w wieku 5-9 lat.

My zabawę zaczęliśmy od części  „Lato”, w której dostrzegliśmy motywy z Euro 2012 oraz letniej olimpiady, co z pewnością doceni każdy mały amator sportu. Wielkim plusem jest dopracowana grafika oraz oprawa muzyczna, w której słyszymy odgłosy natury i dźwięki otoczenia, które dopełniają tematykę wykonywanych poleceń. W tej części gry w trakcie rozwiązywania 20 ćwiczeń,  maluch poznaje gatunki roślin, zwierząt, ciekawostki dotyczące naszego kraju, a jak wiadomo, rzadko które dziecko pozostanie obojętne na powyższe tematy.

Druga część „Zima” czaruje nas dla odmiany świątecznym klimatem oraz miłą dla ucha ścieżką muzyczną. Naturalnie ta część gry ma na celu nie tylko zachwycić doskonałym dopracowaniem szaty graficznej i muzycznej, ale przede wszystkim kolejnymi 20 ćwiczeniami (min. proste rachunki, tropy zwierząt oraz ich odgłosy ), które z pewnością szybko nie znudzą ciekawskiego malucha.

Nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze obsłużyć samodzielnie komputera, a rodzic nie jest mistrzem w dziedzinie informatyki, nie stanowi to większego problemu, gdyż TABI, programowy przewodnik poprowadzi przez całe menu gry. Polecenia które tam znajdujemy są klarowne, zasady dokładnie wyjaśnione, więc dziecko nie powinno mieć kłopotu z zadaniami. Jeśli jednak rodzic uzna, że coś sprawia maluchowi kłopot, istnieje możliwość zmiany poziomu trudności ćwiczenia. Tak samo można postąpić w przypadku, gdy dziecko zechce spróbować cięższych łamigłówek.

W powyższej grze bardzo ważny jest zarówno zupełny brak agresji, jak i działanie systemu, który uruchamia ludzika zachęcającego do ruchu, jeśli dziecko zbyt długo patrzy w monitor.

Fantastyczne jest, że w Akademii Umysłu Junior nie chodzi o to by zająć dziecko od świtu do zmierzchu, ale aby przybliżyć zagadnienia przyrodnicze w interesujący i dostosowany do  wieku i możliwości sposób.
Dzięki programowi Akademia Umysłu Junior, nauka połączona z zabawą zafascynuje dziecko, rozrusza jego wyobraźnię i chęć do poznawania nowych rzeczy. Z pewnością jest to wspaniały prezent, na którego zakup nie potrzeba szczególnej okazji. Rewelacja, gorąco polecam.

Ocena: 5/5

Sylwia

Serdecznie dziękujemy firmie „Biuro Informatyki Stosowanej Format” za przekazanie egzemplarzy recenzenckich programów.

Informacje producenta:

Akademia Umysłu JUNIOR

Bawi i uczy oraz rozwija pamięć i koncentrację uwagi dzieci w wieku 5-9 lat. Wspomaga edukację wczesnoszkolną. Rekomendowane przez psychologów i pedagogów.

Te programy to lepszy rozwój dziecka. Zwłaszcza w młodym wieku, kiedy umysł jest chłonny i pojemny jak gąbka. A to, co wypracuje za młodu będzie mu procentować w przyszłości.

19 odpowiedzi na “Akademia Umysłu Junior – Lato i Zima”

 1. W większości przypadków jeden sposób jest najbardziej skuteczny- poprostu odpocząć ;)

 2. Lecytyna tylko z dobrej firmy musisz poszukać

 3. A ja nie polecam suplementów – najlepsze dostaniemy zawsze z natury, dlatego zajadaj orzechy :) Są dosyć kaloryczne, więc garść każdego dnia wystarczy :) Mnie pomaga również czytanie książek.

 4. Chyba tylko przeszczep :( u mnie pamiec tez siada

 5. Lucyna Leszcz pisze:

  Jest nas dwie .Zakręcona się zrobiłam okropnie .To znak ,że należy zwolnić ,odpocząć i zastanowić się czy nie trzeba będzie zapisywać :-) :-).

 6. Polecam się zrelaksować – wyrwać się z domu na dzień czy dwa, gdzieś do przyrody… od razu akumulatory doładowane, myślenie też się poprawia :D

 7. Mam ten sam problem, ale wiem to że jestem przemęczona i to baaaardzo. wszystko zapisuje co mam robić w danym tygodniu, tragedia . Ale jak tak patrzę na tą kartkę a-4 to poprostu za dużo obowiązkow :-(

 8. Sylwia Wnuk pisze:

  Ja w ciąży cały czas o czymś zapomniałam aż mnie to wkurzalo bo ileż można ale podobno to „normalne”

 9. Wyspać się trzeba i iść do kosmetycznki na 2 godziny. Pomoże :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close