17 sierpnia 2019

Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają – Justyna Bednarek

Podejrzewam, że w każdym domu znajdują się skarpetki bez pary. Nie wiadomo w jakich okolicznościach zaginęły, gdzie się chowają i kiedy je odnajdziemy. Justyna Bednarek odkrywa przed nami tajemnicę skarpetek i ukazuje ich świat w kolejnej części przygód o skarpetkach pod tytułem Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają!

Gdzie znikają skarpetki?

Autorka tym razem przedstawia nam skarpetkę – czarną frotte, której bliźniacza skarpetka zaginęła na biwaku. Chcąc uniknąć kosza na śmieci, ucieka przez – znaną nam z poprzednich części – dziurę pod pralką. Później trafia na statek piracki, gdzie przed śmiercią w paszczy rekina Remigiusza ratuje ją tajemniczy pająk. To on pierwszy opowiada jej, że kiedyś też spotkał czarną skarpetkę frotte. W naszej bohaterce rodzi się nadzieja na odnalezienie swojej drugiej części. Tak rozpoczyna się jej morska przygoda. W kolejnych rozdziałach poznajemy inne skarpetki, Bladego Niko, Malinową z truskawką, Cierpisława, Gromisława czy detektywa Pinkertona. Wspólnie przeżywają wiele ciekawych i interesujących wypraw. Będą walczyć z armią białych rękawiczek i stawią czoła niejednemu przeciwieństwu. W każdej chwili mogą na siebie liczyć. Czy uda im się odnaleźć skarpetki do pary?

banda czarnej frotte

Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają!

To już trzecia część przygód skarpetkowej ekipy. Autorka w zabawny sposób przemyca elementy edukacyjne i wychowawcze, które są cenne nie tylko dla najmłodszych. Uczą o przyjaźni, odpowiedzialności, podążaniu własną ścieżką i bycia ze sobą w zgodzie. Na podstawie postaci mściwego Bladego Niko, który przez całą książkę jest agresywny, wręcz mówi, że wszystko wygarnie swej bliźniaczej skarpetce, uczy dzieci, jak radzić sobie ze złością. 

Ponadto Banda czanej frotte w swoich przygodach trafia na wyspę smartfonów, które stwierdzają: „Jesteśmy strażnikami straconego czasu i straconych okazji”. Podkreślają, że mają specjalne aplikacje, które  pozwalają im „zapisać sytuacje, których nasi właściciele nie wykorzystali, bo gapili się w ekran telefonu”. Niestety w naszym codziennym życiu jest wiele takich chwil. 

banda czarnej frotte

Książka jest  barwnie ilustrowana przez Daniela de Latoura, który nadał każdej skarpetce wyjątkowy wygląd. Zdecydowanie ilustracje przyciągają młodego czytelnika. Jest to jedna z niewielu książek, której historia tak bardzo wciągnęła moje dzieci. Po przeczytaniu  pierwszych rozdziałów, syn sam później sięgnął po książkę i czytał dalej. Mnie również korciło dowiedzieć się co kryje się na kolejnych stronach. 

Wkrótce przeczytamy pierwszą część, czyli Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, które, jak się okazuje, są lekturą szkolną w drugiej klasie. Już nie możemy się doczekać.

Dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

tytuł: Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają
Autor: Justyna Bednarek
ilustracje: Daniel de Latour
wydawnictwo: Wydawnictwo Poradnia K 
liczba stron: 168

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close