Nie zapomnij o naszym konkursie z okazji Dnia Dziecka - Sprawdź szczegóły »

26 sierpnia 2019

Berek literek – Agnieszka Frączek

Tytuł: Berek literek
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustracje: Iwona Cała
Liczba stron: 60
Oprawa: twarda
Wymiary: 250×250
Wydawnictwo: Mamania

Berek literek to książka, która POWINNA stać na półce każdego dziecka od pierwszych miesięcy życia do wieku szkolnego. Przyznam szczerze, że czytając zapowiedzi nie doceniłam w pełni potencjału tej książki. Dopiero kontakt bezpośredni pokazał pełnię możliwości, jakie niesie Berek literek.

A więc po kolei.

berek literek

 

Berek literek to książka, która dzięki swej treści pozwala osłuchać się dzieciom od najmłodszych miesięcy z dźwiękami polskiej mowy. Oczywiście mówienie do dziecka i czytanie innych wierszyków czy książeczek też zadziała, ale Berek literek ma ogromną przewagę nad całą resztą, którą gwarantuje dobór treści. Znajdziecie tu ogrom wierszyków –  łamańców języków, które różnią się od siebie długością i stopniem trudności. Przyznam szczerze, że wierszyki są śmieszne i nastrajają czytającego pozytywnie, są różnorodne i nieoczywiste. Mnie się podoba takie niekonwencjonalne potraktowanie treści. Co więcej, niektóre rymowanki są tak zakręcone, że i mój język kilka razy się zaplątał podczas czytania.To znakomite ćwiczenie dla słuchu i dla języka, co można uczciwie określić pogotowiem logopedycznym. Ja doceniam takie publikacje szczególnie, bo mój najmłodszy syn dość powoli nabiera rozpędu do mówienia i taka pomoc jest dla nas na wagę złota. 

berek literek

Rymowanek o różnej długości jest od groma – na każdej z 60 stron książki jest ich po kilka. Wierszyki i dobrane do nich słownictwo to nie jedyna zaleta książki. Nie da się nie zauważyć, że ilustratorka – Iwona Cała – włożyła mnóstwo serca i fantazji w stworzenie grafiki. Całość prezentuje się pięknie, kolorowo, i bardzo, bardzo przyjemnie. Twarda okładka chroni przed zbyt szybkim zniszczeniem miękkie strony. 

berek literek

 

Berek literek lubię czytać za dnia, bo to dobry czas na ćwiczenia i skupienie uwagi dziecka. Próbowałam też wieczorem, do snu, ale to się trochę mija z celem. Trudno wyciszać dziecko, proponując mu wesołe ćwiczenia językowe ;) 

Berek literek to wesoła lektura i pomoc logopedyczna w jednym. Jest piękna, kolorowa, zachęcająca dziecko do zaangażowania i ćwiczeń. Tak jak już wcześniej wspominałam – w pełni docenić ją można przy wspólnym czytaniu z dzieckiem lub dziecku. Uważam, że zarówno sam pomysł, jak i wykonanie książeczki zasługuje na najwyższą ocenę i serdeczne polecenie dalej. 

Dziękuję wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close