7 lutego 2021

Błękitny Karbunkuł i Nakrapiana przepaska – Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes
Tytuł: Błękitny Karbunkuł (tom 3)
Tytuł: Nakrapiana przepaska (tom 4)
Autor: Arthur Conan Doyle
Przekład: Mariusz Berowski
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Tandem
Rok wydania: 2021

Błękitny Karbunkuł i Nakrapiana przepaska to kolejne części adaptacji powieści Arthura Conan Doyle’a dla młodszych czytelników. W porównaniu do poprzednich dwóch tomów są zdecydowanie krótsze, gdyż mieszczą się na nieco ponad stu stronach.

Adaptacje znanego pisarza są perełką dziecięcej literatury. To nie tylko pozycje pełne ciekawych zagadek, odpowiednio dostosowanego języka, ale także świetne wprowadzenie do klasyki. Czytanie oryginałów byłoby zbyt trudne i zapewne w wielu aspektach niezrozumiałe dla dziecka. 

Sherlock Holmes. Błękitny Karbunkuł

W trzecim tomie przygód Doktora Watsona i detektywa Sherlocka Holmesa mamy do czynienia z niebywałą przygodą. Początkowo miała to być spokojna i przewidywalna zagadka, jednak wraz z odnalezieniem klejnotu zwanego Błękitnym Karbunkułem wszystko nieco się skomplikowało. 

Błękitny Karbunkuł

Błękitny Karbunkuł

Błękitny Karbunkuł to wyjątkowy klejnot, rubi o niebieskim zabarwieniu, a jego właścicielka hrabina Morcar, była w stanie zapłacić za niego 1000 funtów. Do śledztwa wkraczają Holmes i doktor Watson. Czy uda się rozwiązać zagadkę gęsi i starego kapelusza oraz uniewinnić bogu winnego hydraulika?

Błękitny Karbunkuł, jako opowiadanie zostało po raz pierwszy opublikowane w styczniu 1892 roku w The Stand Magazine

Sherlock Holmes. Nakrapiana przepaska

Nakrapiana przepaska opublikowana w lutym 1892 roku w The Stand Magazine, odniosła sukcesy, gdyż między innymi opowiadanie było wielokrotnie ekranizowane. 

Panna Helena Stoner kieruje swoje kroki do Sherlocka Holmesa z prośbą o wyjaśnienie tajemniczej śmierci siostry, której ostatnimi zagadkowymi słowami były: „To była przepaska! Nakrapiana przepaska!”. Helen czuje, że niebezpieczeństwo grozi także jej. Holmes i Doktor Watson ruszą na odsiecz przerażonej dziewczynie i wkrótce odkryją kolejne tajemnice, które wiążą się z posiadłością Royllotta, ojczyma Helen. Czy uda im się rozwikłać to zadanie i ująć mordercę?

Seria adaptacji kultowych powieści Arthura Conan Doyle’a to wprowadzenie dzieci w świat dedukcji, mrocznych tajemnic i skradzionych skarbów. Cieszę się, że Wydawnictwo Tandem planuje wydanie kolejnych części przygód ekscentrycznego detektywa. Jestem także zaciekawiona adaptacjami takich powieści jak Emma, czy Duma i uprzedzenie. 

Zapraszam również do recenzji poprzednich dwóch tomów:

Dziękuję Wydawnictwu Tandem za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close