9 sierpnia 2020

Brudna sprawa – Robert Dugoni

Tytuł: Brudna sprawa
Autor: Robert Dugoni
Liczba stron:448
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Albatros

Brudna sprawa to kryminał, który będzie trzymał Was w napięciu od pierwszych stron do ostatniej kartki. Główna bohaterka Tracy Crosswhite w trakcie śledztwa dokonuje zaskakującego odkrycia, które sprawi, że będzie w ogromnym niebezpieczeństwie i nie będziecie mogła nikomu zaufać.

Brudna sprawa to już piąty tom z cyklu detektyw Tracy Crosswhite. Jeśli nie czytaliście wcześniejszych, nie musicie się martwić, spokojnie można czytać tę pozycję, a w wolnej chwili nadrobić poprzednie.

Na początku poznajemy chłopca, Afroamerykanina, który ma niesamowity talent do gry w koszykówkę. Niestety ginie, potrącony przez samochód. Sprawca, nie tylko nie udzielił pomocy, ale także uciekł z miejsca wypadku. W tym miejscu wkracza pani detektyw Tracy Crosswhite mając świadomość jak ta sprawa może mieć negatywny oddźwięk w mediach.

Do dziś w Stanach Zjednoczonych głośno mówi się o nierównych prawach Afroamerykanów, o nierównym traktowaniu ich przez policję. Robert Dugoni w swojej książce świetnie oddał nastrój panujący obecnie w Stanach, przez co opowieść zyskuje na autentyczności.

W trakcie śledztwa Tracy trafia na ślad kierowcy, który potrącił śmiertelnie chłopca. Okazuje się, że był to wojskowy, stacjonujący w niedalekiej bazie. Zebrane przeciwko niemu dowody w nieznanych okolicznościach giną i nie można postawić go w stan oskarżenia. Jednak Tracy nie poddaje się i razem z zespołem chcą wymierzyć sprawiedliwość. Gdy brną coraz głębiej, robi się gorąco i niebezpiecznie.

Mało tego, jeden z członków zespołu, Del przechodzi rodzinną tragedię. Jego siostrzenica zmarła w wyniku przedawkowania narkotyków. Nic nie wydaje się takie jasne i proste, a on nie podda się, dopóki nie znajdzie winnych.

Czy te dwie sprawy mogą się łączyć? Tego Wam już nie zdradzę, tylko zachęcę do przeczytania tego kryminału. Autor umiejętnie buduje napięcie, dawkuje informacje, wodząc przy tym czytelnika za nos. Z pozoru prosta tajemnica okazuje się mieć wiele warstw. Co do bohaterów tej książki, to dodam, że są bardzo dobrze scharakteryzowani i opisani, co sprawia, że stają się nam bliscy.

Niech najlepszym potwierdzeniem dla Was, że książka Brudna sprawa jest warta uwagi, jest fakt, że w poniedziałek biegnę do biblioteki po poprzednie części.

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close