17 stycznia 2017

Czy mogę pogłaskać psa? – Elżbieta Zubrzycka

Dzieci zwykle lubią zwierzątka. Lubią je zaczepiać, bawić się z nimi, są w takich kontaktach dość odważne. Czy to dobrze? Niestety Nie!

Wszyscy doskonale znamy wiele przypadków zasłyszanych w telewizji czy radiu, gdy dziecko, czy osoba dorosła zostały pogryzione przez psa. Ja zawsze mam w takich sytuacjach problem, bo nie wiem, czy żal mi tego zwierzęcia, czy człowieka. Oczywiście, jeśli chodzi o niemowlę, to sprawa jest oczywista, to nie jest jego wina. Jeśli pies był spuszczony ze smyczy to wina właściciela, bo nie zachował odpowiednich środków ostrożności. Natomiast co w sytuacji, gdy chodzi o starsze dziecko, czy dorosłego? Czy zawsze jest to wina psa? Przecież zwierzak tak jak człowiek, nie każdego musi lubić, czasem może mieć zły dzień, może nie lubić dzieci czy głaskania przez obcych.

W przypadku dorosłych ciężko znaleźć lekarstwo na głupotę…

Natomiast co do dzieci,  tu wszystko zależy od nas — rodziców. To my powinniśmy nauczyć dzieci jak postępować ze zwierzętami, tego, jak mogą reagować na nasze zachowanie i jakie środki bezpieczeństwa zachować.

Nie zawsze mamy w tym zakresie doświadczenie i tu z pomocą przychodzi książeczka „Czy mogę pogłaskać psa?”.

Autorka w tej bogato ilustrowanej pozycji pokazuje jakich zachowań psa możemy się spodziewać, co ma na nie wpływ i jak powinniśmy się zachować.

Każda strona to ilustracja oraz krótkie wyjaśnienie. Bywają zwierzątka dobrze i źle traktowane. Takie, które lubią dzieci i takie, które ich nie lubią. Najlepiej o wszystko zapytać właściciela, bo to on zna pieska najlepiej. Niekiedy znamy pieska dość dobrze, czy wtedy wiadomo jak się zachować? Odpowiedź na to pytanie także znajdziemy w książce.

Warto razem z maluchem zajrzeć do tej pozycji i wspólnie omówić wszystkie obrazki, a następnie wprowadzić w życie pewne zasady dla bezpieczeństwa naszego dziecka.

Tytuł: Czy ogę pogłaskać psa?
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 24
Wydawnictwo: GWP

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

2 odpowiedzi na “Czy mogę pogłaskać psa? – Elżbieta Zubrzycka”

  1. a czy dorośli to wiedzą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close