24 sierpnia 2020

Czy wiesz, po co jesz? – Emily Bone

Tytuł: Czy wiesz, po co jesz?
Autor: Emily Bone, Stefano Tognetti (ilust.)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Kategorie: dla dzieci
Seria: Książka z okienkami
Strony: 14
Format: 20×22 cm
Oprawa: książka całokartonowa

Czy wiesz, po co jesz? to książeczka z okienkami, która sposób prosty i sugestywny tłumaczy dziecku, o co chodzi z tym jedzeniem, nie tylko w kontekście procesów trawienia. 

Książka omawia m.in. sposób, w jaki jedzenie pokonuje drogę przez układ pokarmowy i jakie procesy temu towarzyszą. Dzieciaki przy okazji dowiadują się, jaką rolę pełnią bakterie w jelitach, lub co się dzieje, kiedy zjemy coś nieświeżego. Bardzo spodobało mi się objaśnienie znaczenia składników odżywczych, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. W prosty sposób wytłumaczono czy cukier jest potrzebny, czy szkodliwy, oraz co się dzieje, kiedy zjadamy go za dużo. Przy okazji wspomniano — bardzo słusznie, bo trzeba o tym mówić — że najczęściej nie wiemy, gdzie, poza słodyczami, cukier się ukrywa (np. sporo go zjadamy w ketchupie). Poza tym autor omówił rolę tłuszczu w organizmie, funkcję białka i węglowodanów. Te tłumaczenia są fajne, bo poparte rysunkami.

czy wiesz, po co jesz

Fot. Czy wiesz, po co jesz?

Nie brakuje tu także ciekawostek o witaminach i minerałach, a nawet o tym, że bakterie probiotyczne w naszych jelitach są w stanie same wyprodukować pewne witaminy. Wspomniano o przykrych efektach spożycia pokarmów, w których znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje, a także skąd się biorą i jak wyglądają objawy alergii pokarmowych.

Na samym końcu przedstawiono piramidę żywienia, z którą warto zapoznać dzieci, by miały świadomość, co im służy najbardziej, i że pewne zasady nie są jedynie złośliwym wymysłem rodziców (np. ograniczenie słodyczy ;) ).

Czy wiesz, po co jesz?

Fot. Czy wiesz, po co jesz?

A teraz słów kilka o “technicznych” aspektach omawianej książki. Czy wiesz, po co jesz? wykonano z twardej tektury, bardzo wytrzymałej, więc niełatwo będzie ją uszkodzić. Na 14 stronach upchnięto morze wiedzy, jest mnóstwo kolorów, są wyróżnienia w treści. Na każdej ze stron zamieszczono mnóstwo okienek skrywających dodatkowe informacje, które zachęcają dzieci do zaangażowania w lekturę. 

Czy wiesz, po co jesz?

Fot. Czy wiesz, po co jesz?

Ta książka, będąca fajnym wstępem do nauki o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, dedykowana jest dzieciom od 5 roku życia, ale i mój 10-latek, który jako pierwszy zaczął ją czytać, wcale się nie nudził. A jak już przeczytał, to urządził mi test z mojej wiedzy z zakresu układu pokarmowego. Od teraz wiem, w ile sekund jedzenie trafia z jamy ustnej do żołądka ;). 

Jednogłośnie, wraz z synami, polecamy Wam tę książkę — młodsi czytelnicy zachwycą się okienkami i ilustracjami, starsi wchłoną wiedzę i każdy coś dobrego zyska. 

Dziękuję Wydawnictwu Olesiejuk za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close