3 października 2019

Dobranocka dla Batmana – Michael Dahl

Tytuł: Dobranocka dla Batmana
Autor: Michael Dahl
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Wydawca: Egmont
Liczba stron: 32
Wymiary: 14.5×18.5cm
Wiek: 5-7 lat

Które dziecko nie marzy, by choć na chwilę stać się prawdziwym bohaterem? I rzeczywiście może się w niego przeobrazić, nie tylko w marzeniach. Pokazuje to Dobranocka dla Batmana autorstwa Michaela Dahla. 

Ta podręczna książeczka kryje krótką opowieść o tym, że Batman pomaga wszystkim ludziom, tropiąc zło i niegodziwe uczynki. A w tym samym czasie mały chłopiec rozmyśla  jak sam też może pomagać innym. I rozwiązania nasuwają się same – przecież dbanie o porządek we własnym pokoju, karmienie domowych zwierzątek i pomoc bliskim jest tak samo ważne, jak ratowanie świata przed działalnością przestępców. Małe czyny budują wielki świat dziecka i uczą go pozytywnych zachowań. 

dobranocka dla batmana

W tej książeczce nie ma jednego morału, ale przekaz jest jasny – czyniąc dobro wokół siebie, będąc pomocnym, dziecko w ważny sposób też naprawia świat. Ale wartość edukacyjna książeczki nie polega wyłącznie na pokazaniu dobrego przykładu dobrych zachowań. 

Dobranocka dla Batmana to pozycja z pierwszego poziomu z serii  “Czytam sobie”. Pierwszy poziom dedykowany dzieciom w wieku 5-7 lat i oznacza łatwiejszą naukę samodzielnego czytania dla maluchów. Autor w treści wykorzystał jedynie 23 podstawowe głoski z krótkich i prostych zdaniach. Tak jak wspomniałam wyżej – treści nie ma zbyt wiele – w książeczkach z tej serii autorzy wykorzystują od 150 do 200 wyrazów, by opowiedzieć historię. Ale to oczywiście ma swój cel – krótka i nieskomplikowana treść jest idealna na pierwsze samodzielne czytanie dziecka. W dodatku duża czcionka ułatwia zadanie, a rozpisanie różnych wyrazów z treści na głoski to dobre ćwiczenie dla małego czytelnika. Na samym końcu znajdują się zadania odnoszące się do poznanych przygód, oraz 6 naklejek godnych superbohatera. Umówmy się – dzieciaki kochają takie rzeczy i naklejki zrobiły u nas furorę.

Poza tym jest jeszcze coś, co zasługuje na wyróżnienie – piękna grafika, od której moje dziecko nie mogło oderwać oczu. Teraz czekam na chwilę, w której mój syn będzie coraz odważniej sięgał po książki do samodzielnego czytania. Mam nadzieję, że Dobranocka dla Batmana i inne książeczki z serii “Czytam sobie” w trzypoziomowym programie wspierającym naukę, bardzo mu to zadanie ułatwią. 

Dziękuję Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close