3 października 2019

Dusia i Psinek-Świnek. Dzień Niegrzeczniucha – Justyna Bednarek

Tytuł: Dusia i Psinek-Świnek. Dzień Niegrzeczniucha
Autor: Justyna Bednarek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Forma wydania: książka papierowa
Oprawa: twarda
Ilustrator: Marta Kurczewska
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 32
Format: 220×220 mm
Przedział wiekowy: 0-6

Dusia i Psinek-Świnek. Dzień Niegrzeczniucha. Oto książka, która idealnie “dopasowała się” treścią do moich dzieci. Niegrzeczniuchy – po lekturze śmiało mogę ich tak nazywać i pewnie długo nic się w tej materii nie zmieni ;).

Dusia to dziewczynka w wieku przedszkolnym, której stale towarzyszy Psinek-Świnek – przytulanka do zadań specjalnych. Dusia na co dzień wiedzie przewidywalne i poukładane życie z mamą i tatą. Tak jest do momentu, w którym rano spotyka w swojej kuchni rudowłosego wujka. Wuj Kacper, brat mamy – nie wygląda na wyczekiwanego gościa, bo razem z nim pojawia się jakiś pech i ciąg niemiłych wydarzeń. 

Najpierw się okazało, że zamiast ulubionego soku pomarańczowego, w lodówce stoi jedynie pusta butelka po nim. A tam, gdzie miał być ulubiony serek na śniadanie, zostało opróżnione opakowanie. Kto tak robi? Ktoś, kto zajął ulubione miejsce Dusi – wuj Kacper. Ten wujek to łobuz nad łobuzy. Niby dorosły, a zachowuje się jak dziecko.

dzień niegrzeczniucha

Tak szaleje, tak się wygłupia porywając Świnka-Psinka, że rozbija w drobny mak ulubiony wazon mamy Dusi. To nie mogło skończyć się dobrze! I rzeczywiście – wybucha potężna awantura między wujem i mamą. Jak to dobrze, że akurat Dusia jedzie z tatusiem do przedszkola. Jednak ani droga do przedszkola, ani sam pobyt w lubianym przez Dusię miejscu nie przyniósł poprawy sytuacji. Najpierw jakiś kierowca nazwała tatusia dziewczynki OSŁEM, a w przedszkolu zamiast przemiłej zabawy ze stempelkami, zaczyna się prawdziwa wojna na bałagan i złośliwości. 

dzień niegrzeczniucha

Oj, dzieje się aż za dużo i nic dziwnego, że bohaterka od rana ma skwaszoną minę – przecież zwariować można od nadmiaru negatywnych wrażeń. Czy da się uspokoić sytuację i przywrócić dawny ład i porządek w przedszkolu, na drodze i w domu rodzinnym? Jaką rolę odegra w tym Psinek-Świnek? Nie powiem, przeczytajcie dzieciom sami. 

Muszę przyznać, że historia mimo mnogości niegrzecznych, a nawet niekulturalnych zachowań, jest humorystyczna – można uśmiechnąć się do psocących bohaterów. W dodatku grafika pięknie obrazuje to, co się wydarza na kolejnych kartach książki. Moim dzieciom historia bardzo się spodobała i dzięki niej mieliśmy doskonały temat do rozmowy. No cóż, Dzień Niechrzeczniucha przeżywa chyba każdy, więc jeśli akurat taki trafi się Waszym dzieciom, sięgnijcie po książkę Dusia i Psinek-Świnek. Dzień Niegrzeczniucha, która wszystko odczaruje i poprawi humor. 

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close