Nie zapomnij o naszym konkursie z okazji Dnia Dziecka - Sprawdź szczegóły »

16 maja 2012

Gry i zabawy dla dzieci. Od 1 miesiąca do 3 roku życia

Tytuł: Gry i zabawy dla dzieci. Od 1 miesiąca do 3 roku życia
Autor: Cieślak Małgorzata
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: miękka
Wymiar: 150×214 mm
Ilość stron:: 200
Cena: 25.90zł


Od chwili kiedy zostałam mamą i przebywam z córeczką przez cały czas – a potrzeby mojego maleństwa zmieniają się z dnia na dzień – szukałam sposobów na przyjemne spędzanie tego naszego czasu i inspiracji, aby ten świat był dla dziecka jeszcze bardziej interesujący. Przebywając razem z córką w domu, ciągle czułam niedosyt i miałam poczucie, że można wymyślić coś jeszcze fajniejszego i ciekawszego, nawet dla kilkumiesięcznego człowieka. I oto właśnie, jak na zawołanie, wpadła mi w ręce książka autorstwa Małgorzaty Cieślak; „Gry i zabawy dla dzieci od pierwszego miesiąca  do 3 roku życia”.

Jest to kompendium przeróżnych gier i zabaw, skierowanych dla tych najmłodszych, którzy tyle co przyszli na świat, jak i dla starszych dzieci, które potrafią już swobodnie porozumiewać się nie tylko ze swoimi najbliższymi, ale także z rówieśnikami. Okazuje się, że aby dobrze się bawić, niepotrzebne są wcale drogie, wymyślne, znane dzieciom z reklam zabawki. Wystarczy jedynie odrobina pomysłowości zmieszanej ze szczyptą wyobraźni i oto z prostych rzeczy, które znajdą się w każdym domu, można stworzyć niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju zabawy.

To wszystko, a nawet  więcej podane jest przez autorkę na tacy – oprócz zabaw, w które można bawić się w domu, są zabawy przeznaczone na przyjęcie urodzinowe,  zabawy podczas jazdy samochodem, nad morzem, w lesie, czy łące. Jednak podczas konsumpcji należy  zwrócić uwagę na odpowiedni dobór zabawy do etapu rozwoju, w którym akurat  znajduje się nasza pociecha, (na co zwróciła także uwagę sama autorka). Równie ważne jest samopoczucie dziecka o danej porze dnia. I tu, w naszym przypadku, pojawiło się małe rozczarowanie, gdyż zabawy proponowane dla etapu rozwoju mojego dziecka, nie wzbudziły większego zainteresowania, najwyraźniej  nudziły  córeczkę lub wystarczały zaledwie na dwie minuty. Doszłam do wniosku, że w takiej sytuacji, nie należy się zniechęcać, tylko warto skorzystać z pomysłów i odpowiednio zmodyfikować przykładowe zabawy lub po prostu wrócić do nich w innym dniu, za jakiś czas.

Każdy rozdział, w którym znajdziemy gry i zabawy dla danego okresu rozwoju dziecka, jest pomysłowo poprzedzony krótką charakterystyką danego etapu rozwojowego. Opis ten może być pomocny przy orientacyjnym  doborze zabawy do wieku i jednocześnie zachęca do zabawy.

Autorka poświęciła także trochę miejsca na wprowadzenie czytelnika w świat gier i zabaw, wyjaśniając to, co powinniśmy wiedzieć na ich temat oraz ukazała ich różnorodność: zabawy manipulacyjne, tematyczne, konstrukcyjne oraz zabawy i gry dydaktyczne i ruchowe.  Proponowane zabawy  przedstawione zostały w jasny i czytelny sposób a niektóre z nich dodatkowo wzbogacono o fotografie – zorganizowanie gry czy zabawy nie przysporzy żadnych problemów.

Książka ta, jest polecana nie tylko tym zabieganym mamom, które najzwyczajniej, w nawale codziennych obowiązków, nie mają czasu na wymyślanie zabaw, ale także tym, którym zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom przychodzi z trudnością. Z książki ucieszą się także Ci rodzice, którzy do swojej twórczości potrzebują odrobinę inspiracji i umocnienia w przekonaniu, że to co wymyślili jest rozwijające – bo jak się okazuje – większość zabaw, które znajdziemy w książce, to właśnie te, które na co dzień fundujemy naszym dzieciom. A najbardziej szczęśliwe będę nasze pociechy, gdyż czas wypełniony pomysłowymi zajęciami i spędzony w gronie najbliższych jest najwspanialszą rzeczą jaka możemy im podarować.

Ola

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Replika za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close