Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu – Luigi Dal Cin
Tytuł: Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu
Autor: Luigi Dal Cin
Cykl: Opowieści z czterech stron świata
Wydawnictwo: Słowne Młode
Liczba stron: 48
Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu to już czwarty tom cyklu Opowieści z czterech stron świata. Wydawnictwo Słowne Młode podjęło się ukazania młodym czytelnikom dziedzictwa kultur z różnych stron świata. We wcześniejszych tomach czytelnicy poznawali opowieści i bajki brazylijskie, japońskie i rosyjskie. Dziś zapraszam Was do przyjrzenia się baśniom rodem z krain Dalekiego Wschodu.
Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu to zbiór 11 opowiadań, których korzenie sięgają kultury Japonii, Chin, Mongolii oraz Korei. Głównymi bohaterami są przede wszystkim ludzie, ale pojawiają się również opowieści snute przez zwierzęta. W baśniach można natknąć się na pochwałę mądrości, cierpliwości i uczciwości, ale także i sprytu. Nie brakuje tu morałów, które mogą dać czytelnikom do myślenia.
Poza tym Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu są cudownie zilustrowane. Piękno tej książki zaczyna się już od okładki, i choć nie należy sądzić po niej książki, to właśnie klimatyczna ilustracja i piękne kolory sprawiają, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Baśnie cieszą zmysł estetyczny, karmią mądrością płynącą z historii i przy okazji stają się rodzajem lekcji dla tych, którzy zechcieli poświęcić jej chwilę.
U nas ta chwila rozciągnęła się na dwa wieczory, bowiem niełatwo jest mi na jeden raz przeczytać na głos opowieści rozmieszczone na dużych 48 (format A4) stronach. A lektura się przeciągnęła także przez to, że dzieci (jak zawsze) chętnie zatrzymywały wzrok na ilustracjach, nie mogąc darować sobie rozmowy na temat czytanych baśni.
Wydawnictwo Słowne Młode podjęło się ambitnego zadania, a efekt, jaki udało się mu osiągnąć, wart jest największych pochwał. W naszym domu sięgamy po baśnie z cyklu Opowieści z czterech stron świata nie tylko, by wypełnić rytuał przed zaśnięciem dzieci, ale także, by porozmawiać o tym, co jest dobre, a co złe, w jaki sposób los (bóstwo lub siła wyższa) karze i nagradza za dokonane występki lub honorową postawę. A że przy okazji chłopcy chłoną informacje dotyczące kultur, które często są dla nich egzotyczne, to kolejna wartość dodana, za którą należy pochwalić te książki.
P.S. Przy poprzedniej książce W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie, moje dziecko uznało, że to jego ulubiony tom z cyklu Opowieści z czterech stron świata. Choć najnowsza część też mu się podobała, to zdania nie zmienił. Dla mnie natomiast książka Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu stała się numerem jeden, zaraz po W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie, bo jest po prostu zachwycająca. I ja też (póki co) zdania nie zmienię 😉
Dziękuję Wydawnictwu Słownemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki