6 kwietnia 2020

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci – Martyna Broda

Tytuł: Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci
Autor: Martyna Broda
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci  to pięknie zilustrowane opowieści, które pozwalają dziecku “złapać oddech”, odprężyć się, odpłynąć myślami w bezpiecznym kierunku. 

Uważam, że takie książki warto mieć w domowej biblioteczce. Wierzcie mi, nawet dzieciaki przedszkolne przeżywają w mniejszym lub większym stopniu codzienny stres. To, co dla nas nie brzmi jakoś poważnie, dla dziecka może stać się problemem. I takie problemy przekładają się na zachowanie dziecka, które bywa nerwowe, rozdrażnione, źle sypia, nie potrafi się zrelaksować. Uwierzcie mi na słowo – niestety wiem, o czym mówię i wiem, jak niezwykle ważne jest nauczenie dziecka łapanie dystansu do tego, co mu przeszkadza. Właśnie dlatego, po rozmowie z psychologiem, zależało mi, by dołączyć takie relaksacyjne opowieści do domowej biblioteczki.  

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci, o ile przestrzega się zasad ustalonych na początku książki, przynoszą świetne efekty. Jeśli tylko zadbasz o to, by relaksacyjne opowieści czytać w ciszy, skupieniu, bez krzyczącego rodzeństwa czy brzęczącego telewizora, w wygodnej pozycji, zrelaksuje się nie tylko Twoje dziecko, ale i Ty. Ja próbowałam relaksacji zarówno za dnia, jak i wieczorem, stwierdzam, że idealną dla nas porą na to jest czas tuż przed snem. Ciepła pościel, wygodne łóżko, w tle szum wodospadu i opowieści czytane cichym, spokojnym głosem to strzał w dziesiątkę.  

„(…) Wyobraź sobie, że leżysz na ciepłej, pachnącej trawie. Leżysz z zamkniętymi oczami i wyobrażasz sobie, że obok ciebie leżą, trzymając się za ręce, wszystkie bliskie ci osoby, które znasz lub lubisz, które są dla ciebie ważne. Trzymacie się mocno za ręce i nagle czujesz, jak zaczynacie powoli się unosić, unosicie się delikatnie w powietrzu, powoli się obracając (…)”.

 Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci

Fot. Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci

„(…) Zanurzasz stopy w wodzie. Przyjemnie jest czuć czystą, miękką wodę na stopach, małe kamyczki pod paluszkami. Zbliżasz się do tęczowej chmury. Woda jest płytka i przyjemna. Wchodzisz w wilgotną, tęczową chmurę, Wyciągasz ręce do góry, otwierasz dłonie, zamykasz oczy i pozwalasz, żeby mieniąca się kolorami mgiełka przeniknęła całe twoje ciało. Każdy kolor niesie ze sobą coś dobrego.(…)”.

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci, służą nie tylko głębokiej relaksacji, wyciszeniu i zapewnieniu spokojnego snu, ale w zależności od potrzeby, rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację, uczą oddechu. Książka ma służyć redukcji lęków i poprawie relacji w grupie i w domu, ale niestety przez trwającą już od trzech tygodni kwarantannę, nie jestem w stanie sprawdzić efektów naszej domowej pracy w przedszkolu, na czym zależało mi niezwykle mocno.  

Jak widać, sposoby na medytację i pracę z oddechem to nie tylko historia dla dalekowschodnich mędrców i joginów. Ja, moje dziecko, ale i Ty, Twoi bliscy możecie również z tych technik korzystać. Ważne, by robić to świadomie, zgodnie ze wskazówkami, by zaczerpnąć z praktyk spokój, poczucie bezpieczeństwa i dążyć do porozumienia z własnymi myślami i uczuciami. To coś pięknego, co szczególnie warto chronić i pielęgnować, nie tylko wtedy, gdy jest się dzieckiem.

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close