6 kwietnia 2020

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci – Martyna Broda

Tytuł: Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci
Autor: Martyna Broda
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci  to pięknie zilustrowane opowieści, które pozwalają dziecku “złapać oddech”, odprężyć się, odpłynąć myślami w bezpiecznym kierunku. 

Uważam, że takie książki warto mieć w domowej biblioteczce. Wierzcie mi, nawet dzieciaki przedszkolne przeżywają w mniejszym lub większym stopniu codzienny stres. To, co dla nas nie brzmi jakoś poważnie, dla dziecka może stać się problemem. I takie problemy przekładają się na zachowanie dziecka, które bywa nerwowe, rozdrażnione, źle sypia, nie potrafi się zrelaksować. Uwierzcie mi na słowo – niestety wiem, o czym mówię i wiem, jak niezwykle ważne jest nauczenie dziecka łapanie dystansu do tego, co mu przeszkadza. Właśnie dlatego, po rozmowie z psychologiem, zależało mi, by dołączyć takie relaksacyjne opowieści do domowej biblioteczki.  

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci, o ile przestrzega się zasad ustalonych na początku książki, przynoszą świetne efekty. Jeśli tylko zadbasz o to, by relaksacyjne opowieści czytać w ciszy, skupieniu, bez krzyczącego rodzeństwa czy brzęczącego telewizora, w wygodnej pozycji, zrelaksuje się nie tylko Twoje dziecko, ale i Ty. Ja próbowałam relaksacji zarówno za dnia, jak i wieczorem, stwierdzam, że idealną dla nas porą na to jest czas tuż przed snem. Ciepła pościel, wygodne łóżko, w tle szum wodospadu i opowieści czytane cichym, spokojnym głosem to strzał w dziesiątkę.  

„(…) Wyobraź sobie, że leżysz na ciepłej, pachnącej trawie. Leżysz z zamkniętymi oczami i wyobrażasz sobie, że obok ciebie leżą, trzymając się za ręce, wszystkie bliskie ci osoby, które znasz lub lubisz, które są dla ciebie ważne. Trzymacie się mocno za ręce i nagle czujesz, jak zaczynacie powoli się unosić, unosicie się delikatnie w powietrzu, powoli się obracając (…)”.

 Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci

Fot. Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci

„(…) Zanurzasz stopy w wodzie. Przyjemnie jest czuć czystą, miękką wodę na stopach, małe kamyczki pod paluszkami. Zbliżasz się do tęczowej chmury. Woda jest płytka i przyjemna. Wchodzisz w wilgotną, tęczową chmurę, Wyciągasz ręce do góry, otwierasz dłonie, zamykasz oczy i pozwalasz, żeby mieniąca się kolorami mgiełka przeniknęła całe twoje ciało. Każdy kolor niesie ze sobą coś dobrego.(…)”.

Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci, służą nie tylko głębokiej relaksacji, wyciszeniu i zapewnieniu spokojnego snu, ale w zależności od potrzeby, rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację, uczą oddechu. Książka ma służyć redukcji lęków i poprawie relacji w grupie i w domu, ale niestety przez trwającą już od trzech tygodni kwarantannę, nie jestem w stanie sprawdzić efektów naszej domowej pracy w przedszkolu, na czym zależało mi niezwykle mocno.  

Jak widać, sposoby na medytację i pracę z oddechem to nie tylko historia dla dalekowschodnich mędrców i joginów. Ja, moje dziecko, ale i Ty, Twoi bliscy możecie również z tych technik korzystać. Ważne, by robić to świadomie, zgodnie ze wskazówkami, by zaczerpnąć z praktyk spokój, poczucie bezpieczeństwa i dążyć do porozumienia z własnymi myślami i uczuciami. To coś pięknego, co szczególnie warto chronić i pielęgnować, nie tylko wtedy, gdy jest się dzieckiem.

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close