25 lipca 2020

Jomswiking. Czas ognia i żelaza – Bjørn Andreas Bull-Hansen

Tytuł: Jomswiking. Czas ognia i żelaza
Autor: Bjørn Andreas Bull-Hansen
Liczba stron: 688
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Czarna Owca

Jomswiking to nordycka saga, która rozpoczyna się od historii chłopca, Torsteina,  rzuconego w wir okrutnych zdarzeń. Jest świadkiem śmierci ojca, który brutalnie został zamordowany, a on jako dziecko został zakuty w obręcz na szyi i został niewolnikiem.

Jomswiking to niesamowita opowieść o Torsteinie, który wykazał się ogromną, nadludzką siłą, wolą przetrwania. Będąc niewolnikiem spada na jego barki ciężka i katorżnicza praca. Nocą marzy o wolności i zemście. 

Jego ciężki los nieco odmienia się, gdy trafia pod opiekę starego szkutnika. To pod jego okiem, Torstein uczy się szybko fachu. Wkrótce okazuje się, że jest zdolnym pracownikiem, mimo to ciąży mu obręcz na szyi. Jednak prócz bólu, cierpienia, gniewu i złości, w środku jest pełen dobroci. Przygarnia trójnogiego psa, który stanie się jego kompanem i najwierniejszym przyjacielem. 

Podczas ataku na wioskę, chłopiec uwalnia się i ucieka na wybudowanej przez siebie łodzi. Czuje się wolny, a jednak czuje strach, co przyniesie mu przyszłość. Decyduje się wyruszyć na południe w kierunku Orkadów, może tam uda mu się odnaleźć starszego brata Bjørna, który zaginął podczas jednej z wypraw na zachód. 

Los popchnie tego chłopca do Jomsborga – legendarnej osady w krainie Wendów zamieszkiwanej przez nieustraszonych wolnych wojowników. Dzięki swej odwadze i wewnętrznej sile zostaje poddany morderczym treningom, które nie tylko zaprawią go w walce, ale niejednokrotnie zdobyte wtedy umiejętności uratują mu i jego bliskim życie. 

Przeznaczenie, które popycha życie chłopca w najróżniejsze wydarzenia, ma w sobie jakiś głębszy cel. Pewnego razu ktoś powiedział Torsteinowi, że na jego rękach jest krew dwóch królów. 

Jomswiking. Czas ognia i żelaza to historia o niesamowitej odwadze, wewnętrznej sile, woli przetrwania, ale także o miłości, przyjaźni, oddaniu. Poprzez kolejne strony poznajemy coraz lepiej naszego głównego bohatera, Torsteina. Jesteśmy świadkami, jak z chłopca staje się mężczyzną, który nie boi się niczego. Wszystkie jego rozterki, wahania przybliżają nam jego postać i już po kilku stronach będziemy kibicować, by mu się udało. 

Na koniec kilka słów o autorze. Bjørn Bull-Hansen to bestsellerowy norweski pisarz. Sławę przyniosła mu saga o jomswikingach, w której płynnie połączył fikcyjne postaci z historycznymi wydarzeniami. 

Jomswiking. Czas ognia i żelaza czyta się wbrew pozorom bardzo lekko, mimo że książka jest przesycona brutalnością czy realistycznymi opisami. Tłumacz wykonał tutaj ogromną pracę. Te prawie siedemset stron pochłonęłam w niecały tydzień. 

Jeśli lubicie klimaty nordyckie, czasy wikingów, to polecam Wam serdecznie ten cały cykl. Ja tymczasem zasiadam do drugiej części przygód Torsteina, przede mną kolejne siedemset stron. 

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close