31 lipca 2012

Kapitan Nauka. SuperQuiz. Zwierzęta.

Tytuł:  SuperQuiz. Zwierzęta”
Seria: Kapitan Nauka
Autor: Justyna Kalasińska
Ilustracje: Przemysław Liput
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2012
Cena sugerowana: 19,99

Dziecko – z natury ciekawe otaczającego go świata, wszystko chce wiedzieć i ciągle o coś pyta.

Rodzic – najlepiej żeby znał odpowiedzi na wszystkie nurtujące malucha pytania, czyli by był istotą wszechwiedzącą. Nie ma więc wyjścia trzeba się posiłkować książkami i innym pomocami dydaktycznymi, by sprostać…

Idealnym rozwiązaniem jest ciekawa publikacja wydawnictwa Edgard – SuperQuiz Zwierzęta. Są to informacje w pigułce, które zadowolą wszystkie żądne wiedzy maluchy i uzupełnią wiedzę niejednego rodzica. SuperQuiz to zbiór tekstów, zagadek i zdjęć. Technicznie wygląda to w ten sposób, że po jednej stronie kartki znajduje się fotografia i odpowiednio długi tekst na temat danego gatunku zwierząt, po drugiej – 3 pytania w formie testu, które umożliwią sprawdzenie dopiero co poznanych faktów. Prawidłowe odpowiedzi na zagadki zapisane są mniejszą czcionką i „do góry nogami” na tej samej stronie.

Autorka – Justyna Kalasińska – przedstawia 54 gatunki zwierząt i opisuje najważniejsze i naciekawsze fakty dotyczące ich życia. Każde zwierzę w tytule opisu ma właściwy dla siebie przydomek, np. „Gepard – najszybszy ssak”, Żmija sykliwa – mistrzyni kamuflażu” czy „Niegroźny rekin wielorybi”. Informacje w SuperQuizie są ujęte w formie, w której zainteresują nie tylko dziecko, ale i dorosłego – wiele faktów mnie zaskoczyło. M.in. dowiedziałam się, że największa ryba świata – rekin wielorybi – jest długi jak autobus a żywi się… planktonem. Albo że – strusie mają doskonały wzrok, potrafią wypatrzeć swoje potomstwo z odległości 5km, a ich gałka oczna jest największa z pośród wszystkich zwierząt lądowych. Ważne fragmenty tekstu są wyróżnione pogrubioną czcionką, a każdy opis uzupełniony zdjęciem.

Na uwagę zasługuje oprawa graficzna – publikacja jest ładnie wydana –a grube kartki są spięte metalową spiralą. Gabaryty książeczki zasługują na pochwałę – kieszonkowy format wszędzie się zmieści, by być pod ręką w każdej torebce podczas krótkiej wycieczki czy kieszeni plecaka w długiej podróży.

Jestem pewna, że SuperQuiz sprawdzi się w przeróżnych okolicznościach” – np. jako:
– samodzielne czytanie i sprawdzanie swojej wiedzy przez początkującego małego zoologa
– zabawa z mamą lub inną równie chętną do takiej rozrywki osobą
– odgadywanie zagadek z elementem rywalizacji w grupie rówieśników

Zachęcam do zabawy i … nauki – zarówno przedszkolaki, dzieci starsze, jak i rodziców.

Basia

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książeczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close