11 listopada 2020

Książka z okienkami Kształty w matematyce – Eddie Reynolds

Tytuł: Książka z okienkami Kształty w matematyce
Autorzy: Eddie Reynolds
Ilustracje: Benedetta Giaufret, Enrica Rusina
Liczba stron: 16
Oprawa: całokartonowa z okienkami
Wydawnictwo: Oleksiejuk
Rok wydania: 2020

Od czasu przedszkola staram się pokazać synowi, że matematyką można się świetnie bawić. Labirynty, szarady, sudoku, kostka Rubika to coś, co sprawia Kubie sporą przyjemność. Kolejnym strzałem w dziesiątkę okazała się Książka z okienkami Kształty w matematyce Wydawnictwa Oleksiejuk.

Kształty w matematyce to fascynujący świat geometrii do odkrycia na szesnastu kartach książki z okienkami. Co wyróżnia tę publikację na tle innych przedstawiających, tak ciekawy dział matematyki, jakim jest geometria? Otóż jej przestrzenność (dzięki otwieranym okienkom) i prostota przekazywanych informacji. Nie znajdziecie w niej nudnych teorii, napisanych „ciężkim” językiem, które nieraz królują w szkolnych podręcznikach.

Kształty w matematyce to świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać podstawy geometrii.  Matematyka jest wszędzie wokół nas. Otaczający nas świat składa się z wielu figur przestrzennych, dlatego uważam, że jest to jeden z niewielu praktycznych działów królowej nauk.  Książka na poszczególnych kartach uczy, czym są kształty, jak odróżnić figury płaskie od przestrzennych, symetrię osiową od obrotowej, kąt prosty od ostrego oraz czym w matematyce jest wzór i parkietaż. Każdy z zaprezentowanych sześciu tematów, za sprawą otwieranych okienek, to wspaniała nauka przez zabawę. Dzięki tej formie dziecku łatwiej przyswajać poznane informacje i przekładać je na grunt codziennego życia. O wiele łatwiej uczyć się o ostrosłupie czy prostopadłościanie, widząc go w formie 3D niż płaskiej siatki. Zapamiętać, że z sześciokątów foremnych można utworzyć parkietaż wyglądający jak plaster miodu a z kwadratów  tabliczkę pysznej czekolady.

Po przyswojeniu przedstawionej wiedzy młody czytelnik może rozruszać szare komórki, układając Chińską łamigłówkę-Tangram, która ma 3000 lat! A na końcu dodatkowo sprawdzić wiedzę w zabawnym konkursie i pomóc wesołemu stworkowi zdobyć puchar.

Jak już wspominałam, nie znajdziecie tu skomplikowanej teorii. Wiedza przedstawiona jest w sposób zabawny i  przystępny dla każdego, nawet najmłodszego czytelnika. Książka posiada grube kartonowe strony (jak pierwsze książeczki dla dzieci), okienka są również wykonane z tektury, także bez problemu zniosą wielokrotne otwieranie. Gwarantuje, że to im grozi!

Czego ciekawego dowiecie się z tej książki?

  •       Zgłębicie tajniki rozróżniania wielokątów foremnych i nieforemnych.
  •       Dowiecie się, że objętość prostopadłościanu zmierzyć można za pomocą sześcianów.
  •       Poznacie symetrię osiową i obrotową.
  •       Będziecie poprawianie układać sekwencje i tworzyć parkietaże.
  •       Kąty nie będą dla Was czarną magią.
  •       Nauczycie się układać tangramowe wyzwania.

Gorąco polecam! Jestem pewna, że będzie to świetny pomysł na zabawę z królową nauk!

Dziękuję Wydawnictwu Olesiejuk za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close