7 października 2012

Mam prawo, czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać

Tytuł: Mam prawo, czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: National Geographic : G+J RBA
Okładka: miękka
Liczba stron: 102

Jak rozmawiać z dziećmi o ważnych rzeczach zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka i  w jaki sposób tłumaczyć im na czym polegają ich prawa? Jak to zrobić ciekawie, zrozumiale i … zabawnie? Recepta na szczęście jest na to prosta – wystarczy sięgnąć po książeczkę Grzegorza Kasdepke „Mam prawo, czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać” i przeczytać oraz omówić z dziećmi wszystkie opowiadania.

Na wstępie lektury poznajemy wszystkich bohaterów, a krótkim opisom towarzyszą zabawne rysunki przedstawiające poszczególne postaci. W książce występują uczniowie – wyrośnięty piątoklasista Barył, wygadana Dorotka zwana Szpilą, prymus Alek, Palestyńczyk Tarek, Janek zwany Don Juankiem, Kacper – syn autora, Kornel najlepszy przyjaciel Kacpra i jeszcze kilka innych dzieciaków. W prawie każdym opowiadaniu pojawia się też pan Stasiu – szkolny ochroniarz i pani Ela – założycielka szkolnego teatrzyku „Konewka”, wokół którego toczy się akcja. „Kompletowanie Obsady Teatru” odbywa się za pomocą łapanki i dobrej znajomości topografii szkoły przez panią Elę, która wie, w których zakamarkach  powinna szukać najzdolniejszych aktorów. Na pierwszej próbie dziękuje przybyłym, za ułatwienie jej zadania, gdyż uczniowie uciekając wykazali się kreatywnością i aktorskim talentem.

W każdy rozdziale opisana jest jedna próba szkolnego teatru, aż do premiery. Poszczególne części są dedykowane innemu prawu, którego idea jest w pomysłowy sposób przemycana  w fabule. Czytając o zabawnych perypetiach bohaterów poznajemy ważne (i poważne) prawa zawarte w Konwencji, uczymy się trudnych kwestii i słów – prawo, godność, obywatelstwo, tolerancja.

Książkę czyta się rewelacyjnie – napisana została prostym, lekkim i komicznym językiem. Poznajemy treść Konwencji o Prawach Dziecka śledząc akcję i wciągającą historię powstawania przedstawienia. Czytelnika rozśmieszają błyskotliwe i uszczypliwe dialogi między małymi aktorami i dorosłymi.

Każde opowiadanie opatrzone jest humorystycznymi ilustracjami Macieja Szymanowicza i ładnymi zdjęciem doskonale dobranymi do treści omawianego prawa.

Książeczka jest niewielka, ma kształt kwadratu i miękką lakierowaną okładkę.

Honorowy patronat nad pozycją objął Rzecznik Praw Dziecka.

Basia

Serdecznie dziękujemy sklepowi internetowemu Merlin.pl za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close