14 maja 2012

Mamo, tato, jestem w drodze! Czyli dziewięć miesięcy pełnych przygód

Tytuł:  Mamo, tato, jestem w drodze! Czyli dziewięć miesięcy pełnych przygód
Autor: Claire Singer
Przekłąd: Aneta Kiedos
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Rok wydania: 2009
Format: 125×185 mm
Okładka: miękka
Ilość stron: 126
Cena z okładki: 19,90zł

Zabawna i wzruszająca – za pomocą tych dwóch słów mogłabym ująć moje wrażenia na temat książki „Mamo, tato, jestem w drodze! Czyli dziewięć miesięcy pełnych przygód”.

Narratorem jest dziecko – swoją opowieść zaczyna od momentu poczęcia – a w zasadzie ciut wcześniej: „część mojego JA, ta pochodząca od tatusia, pędziła z prędkością Kubicy w kierunku części mojego JA pochodzącej od mamusi i …bęc!”, aż do pierwszych chwil po porodzie: „Mam tatusia, który potrafi przeciąć pępowinę i mamusię, która to od razu wzięła mnie na swoje piersi, przytuliła mnie do siebie i zaproponowała mi od razu coś pysznego do picia”.

Autorka przybliża rozwój dziecka w okresie prenatalnym oraz porusza wiele ważnych dla okresu ciąży problemów. Czytelnik nie jest bombardowany specjalistycznymi terminami z zakresu medycyny prenatalnej – można powiedzieć, że wiedza medyczna jest subtelnie przemycana między wierszami. Tematy poruszane w książce to typowe sprawy nurtujące przyszłych rodziców – stosunek pracodawcy do przyszłej matki, kolejne wizyty u lekarza, okazjonalne picie alkoholu  przez kobietę w ciąży, syndrom wicia gniazda, współżycie w ciąży, obecność taty przy porodzie i wiele innych.

Podoba mi się zabieg spersonalizowania książki – rodzice od momentu, gdy dowiedzieli się, że zostaną rodzicami zastanawiają się nad wyborem imienia dla dziecka. W chwili, gdy podejmują ostateczną decyzję w książce pojawia się wykropkowane miejsce. Dzięki temu zabiegowi historia głównych bohaterów staje się naszą. Jest też miejsce na wpisanie najważniejszych informacji o naszym dziecku, takie jak np. waga, wypijana ilość pokarmu czy pogoda w dniu urodzenia.

Książeczka lekka do czytania, lekka w odbiorze i lekka w torebce.

Polecam wszystkim rodzicom, a szczególnie tym którzy stoją na początku swojej drogi, jako przyszli rodzice.

Basia

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu  Replika za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close