15 maja 2020

Między mną a czereśnią – Paola Peretti

Tytuł: Między mną a czereśnią
Autor: Paola Peretti
Typ okładki: okładka miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo:  Świat Książki
Wymiary: 12×20
Ilość stron: 222

”Między mną a czereśnią” to bardzo przejmująca opowieść, przedstawiająca dramat Mafaldy — dziewięciolatki, która świadoma jest, jaki scenariusz napisał dla niej los. Jest to historia dziecka, które każdego dnia udowadnia swoją dojrzałość, zmagając się z chorobą Stargardta.

Wszystkie dzieci boją się ciemności, a Mafalda? Mafalda oswaja się i przygotowuje do życia w całkowitym mroku, będącym konsekwencją choroby, która ją dotknęła. Sześć miesięcy — tyle według lekarzy pozostało dziewczynce do czasu całkowitej utraty wzroku. Mafalda w doskonały sposób wyjaśnia, co przeżywa dziecko borykające się z nieuleczalną chorobą, tworząc i aktualizując listę spraw, na których jej najbardziej zależy. Pokazuje, jak zwykłe czynności czy zabawy są sporym wyzwaniem, a z czasem stają się niemożliwym. “Między mną a czereśnią” to swego rodzaju pamiętnik, pokazujący przygotowania dziewczynki do całkowitej ciemności, przeplatany problemami typowych nastolatek, co z pewnością nie raz wywoła uśmiech na twarzy czytelników lub poruszy do łez. 

Książka “Między mną a czereśnią” wzrusza tym bardziej, wiedząc, że autorka zainspirowała się własnymi przeżyciami. Choroba Stargardta to coś, co łączy Paolę Peretti z główną bohaterką, ale czy to jedyne podobieństwo? Tego nie dowiemy się z powieści, jednak dzięki tej wspólnej tragedii, która je dotknęła, staje się ona jeszcze bardziej wiarygodna. 

Powieść przypadnie do gustu młodym i starszym czytelnikom, napisana jest prostym, lecz przejmującym językiem. Mimo że narratorem jest dziecko, historia ta pełna przemyśleń i wzruszeń, zmusza do refleksji i z pewnością pomoże oswoić się dzieciom chorym z ich “ciemnością”. 

Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za przekazanie ezgemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close