5 stycznia 2017

Miłość czy chciwość? – Elżbieta Zubrzycka

Wyobraź sobie dwóch chłopców-bliźniaków, ciekawych świata, z głowami pełnymi pomysłów. Rosną, rozwijają się i zaczynają powoli oddalać od mamy. Każdy na swój sposób poznaje zmieniający się wokoło, czasem niepokojący świat.

W razie potrzeby szukają oparcia na kolanach mamy, wtuleni w jej ramiona, kochani i bezpieczni, innym razem wśród swoich wielkich-małych „skarbów”, jednak zawsze wiedzą, że mama cierpliwie czeka i mogą na nią liczyć.

Książeczka „Miłość czy chciwość?” Elżbiety Zubrzyckiej to opowiadanie o tych dwóch małych chłopcach, ale także historia matczynej miłości, która jest zawsze obok, wspiera, przytula, pomaga, ale przede wszystkim po prostu jest.

Książeczka w ciekawy i przystępny sposób odpowiada na tytułowe pytanie. Pokazuje, że w życiu najważniejsza jest miłość, zwłaszcza ta, którą otrzymujemy w domu rodzinnym, gdy dorastamy, nabieramy pewności siebie. Daje poczucie bezpieczeństwa. Natomiast jej brak powoduje, że szukamy tego bezpieczeństwa w przedmiotach, którymi się otaczamy, a przecież nie tędy droga. W końcu ważniejsze jest to, kim jesteśmy, a nie co posiadamy.

Świetnie nadaje się do wspólnego czytania z dziećmi, jednak zdecydowanie nie przed snem. Jest to pozycja, której warto poświęcić więcej czasu.

Na początek rodzice powinni ją przeczytać sami, nie zapominając o części przygotowanej dla rodziców i nauczycieli, gdzie znajdziemy informacje uzupełniające, które pomogą w rozmowie z dzieckiem. Dopiero potem możemy wspólnie poznać historię Adasia i Grzesia. Po przeczytaniu książeczki warto porozmawiać z maluchem, pokazać mu co jest w życiu ważne, czym kierować się w swoich wyborach.

Muszę przyznać, że książeczka bardzo mi się podoba, jednak dla moich maluchów jest jeszcze zbyt trudna. Myślę, że za rok może nieco później sięgniemy po nią ponownie i wtedy dzieciaki wyniosą z tej lektury znacznie więcej. Na razie jest wsparciem dla mnie i utwierdza w przekonaniu, że dom pełen miłości, wzajemnego szacunku i wsparcia, to najlepsze co możemy podarować naszym dzieciom.

Tytuł: Miłość czy chciwość?
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Oprawa: twarda
Liczba stron: 44
Wydawnictwo: GWP

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close