27 grudnia 2012

Mrówka Andy. Przygoda w cyrku.

Tytuł:  Przygoda w cyrku. Mrówka Andy.
Autor: Gerald O’Nan, Lawrence W. O’Nan, Norman McGary
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Rok wydania: 2012
Format: 200 x 272 mm
Okładka: miękka
Ilość stron: 32
Cena sugerowana: ok. 12 zł

Głównymi bohaterami książeczki jest mrówka i chłopiec. Mrówka nie tylko ma ludzkie imię, ale także cechy charakteru, przyzwyczajenia, przeżycia jak typowy kilkuletni człowiek. Obaj bohaterowie mają rodziny (rodziców i rodzeństwo), podobne dziecięce problemy i wspólne przygody. Są po prostu zwyczajnymi dziećmi – co z tego, że jedno z nich jest owadem? Najważniejsza jest przyjaźń, która ich łączy!

Chłopiec o imieniu Joey i mrówka Andy dużo ze sobą rozmawiają, omawiają każdą sprawę, szukają rozwiązania problemów i wyciągają wnioski.

Opowiadanie poprzedzone jest wstępem – odręcznie napisaną przez Joey’a notatką, z której dowiadujemy się, o czym za chwilę przeczytamy.

„Mrówka Andy. Przygoda w cyrku” to historia o wizycie przyjaciół w cyrku. Joey wybiera się na wycieczkę ze swoim tatą i proponuje Andy’iemu wspólną wyprawę. I tu pojawia się problem – mama mrówki nie zgadza się by Andy poszedł sam – bez opieki dorosłego. Niestety ani ona ani tata nie mogą wybrać się tego dnia z synem do cyrku. Na szczęście, ku wielkiej radości dzieci, wujek mrówki – Andrew zgadza się na towarzyszenie chłopcom. I całe szczęście, bo podczas pobytu w cyrku Andy przypadkowo wpada w poważne tarapaty. Bez pomocy wujka mogłoby dojść do najgorszego. Wieczorem, gdy chłopiec i mrówka układają się do snu i wspominają przygodę, która ich spotkała, dochodzą do ważnego wniosku – warto słuchać mamy i być pod opieką osoby dorosłej.

Autor Gerald D. O’Nan ciekawie przedstawia historię małych przyjaciół – z pewnością akcja spodoba się dzieciom i będzie trzymała je w napięciu do ostatnich stron. Dla rodziców może być doskonałym wstępem do rozmowy o istotnych sprawach – w tym wypadku o bezpieczeństwie dzieci, opiece i pomocy dorosłych. Śmiało można powiedzieć, że książka pełni rolę wychowawczą –  niesie z sobą przesłanie, ukazuje co jest dobre, jak warto się zachować.

Książka jest przepięknie ilustrowana przez Normana McGary’ego. Oprócz ilustracji uzupełniających treść opowiadania, są też obrazki wprowadzające w świat bohaterów – przedstawiające okolicę, w której mieszkają, wnętrze mrówczego mieszkania, podziemne tunele i obie rodziny – mrówki i chłopca. Ilustrator dokładnie też przedstawia emocje na mrówczych i ludzkich buziach. Książka jest dosyć dużego formatu, wydana na kredowym papierze, w miękkiej okładce.

Lektura nadaje się zarówno do samodzielnego czytania przez starsze dziecko (duży druk),  jak też do wspólnego czytania z rodzicami. Jedyną rzeczą, do której mogłabym się przyczepić to obco brzmiące imiona wszystkich postaci występujących w bajce. Poza tym szczegółem  – idealna pozycja na wieczorne czytanie do snu. Polecam!

Basia

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej Vocatio za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close