23 czerwca 2012

Nieuchronne konsekwencje

Tytuł: Nieuchronne konsekwencje
Autor:    Justyna Wacławik
Ilustracje: Pedro Penizzotto i Luis Fabian Gaspardo
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Seria: “Budowanie charakterów”
Data i miejsce wydania: Warszawa 2010
Format: 22,5  x 22,5 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Sugerowana cena: 19,90 zł
Nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w IX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla dzieci w wieku 5–12 lat.

Sięgając po trzecią część publikacji z serii „Budowanie charakterów” wiedziałam, czego mogę się spodziewać – mądrej i pięknie wydanej książki, którą moje dziecko polubi od pierwszego wejrzenia. I tak też się stało! Oprócz tego Oficyna Wydawnicza „Vocatio” przygotowała dla wiernych czytelników niespodziankę – tym razem autorami ilustracji są Pedro Penizzotto i Luis Fabian Gaspardo, a ich dzieła sprawiają, że wzrok dziecka nie chce odkleić się od kolorowych stron książki.

Kiedy zasiadałam do lektury „Nieuchronnych konsekwencji” Justyny Wacławik przez moment miałam mieszane uczucia względem tematyki opowiadania. Przedstawiona historia wydawała mi się skierowana do starszych dzieci  – bohaterem jest uczeń, który wybiera się na wagary. Tymczasem okazało się, że mój trzyletni syn zareagował zupełnie inaczej i przygody ucznia – delfinka stały się jego ulubioną książką.

Poznajemy sympatyczną rodzinę delfinów i małego synka, który zaprzyjaźnił się z największymi łobuziakami w szkole. Naiwny i ufny bez granic delfinek znalazł się pod dużym wpływem nieodpowiednich kolegów i popłynął na wagary. Dzień spędzony poza szkołą przyniósł mu same problemy, a bohater wskutek swoich niemądrych decyzji wpadł w poważne tarapaty.

Warto sięgnąć po tę książeczkę ze względu na wychowawcze przesłanie – książka jest idealną bazą, by przekazać dziecku wiedzę, że każde zachowanie niesie za sobą konsekwencje i pomóc zrozumieć co się może wydarzyć, gdy ulegniemy namową innym . Pozycja zawiera przewodnik i pytania nawiązujące do tekstu, które są niezwykle pomocne w rozmowie z maluchem na tematy poruszone w tekście.

Seria „Budowanie charakterów” została wyróżniona w IX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla dzieci w wieku 5–12 lat. Ja polecam śmiało także jako lekturę do czytania młodszym dzieciom.

Basia

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej VOCATIO za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

W skład serii wchodzą:
Ważne zadanie
Prawdziwy przyjaciel
Odważny Hipcio 

Jedna odpowiedź do “Nieuchronne konsekwencje”

  1. Super! Najłatwiej tłumaczyć konsekwencje zachowań na konkretnym przykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close