14 lipca 2019

Nieuchwytny – James Patterson

Kolejny raz zaryzykowałam i sięgnęłam po książkę nieznanych mi autorów. Przyznam szczerze, że skusiły mnie pozytywne recenzje tej książki. Nieuchwytny autorstwa James’a Patterson’a i Davida Ellis’a już po pierwszych stronach przypadł mi mocno gustu, dosłownie wciągnęła mnie tajemnicza fabuła.

Nieuchwytny to połączenie literatury sensacyjnej z domieszką thrillera i kryminału. Akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony śledzimy postępy analityczki FBI, Emmy Dockery, która jako jedyna dostrzegła schemat w pożarach, w których ginie zawsze jedna osoba. Ta uparta, nieugięta dziewczyna, dąży do celu by wszczęto śledztwo w tej sprawie. Mimo, że początkowo się udaje, nic nie idzie tak łatwo jak z płatka. Autorzy mocno nakreślają postać głównej bohaterki i odnoszę wrażenie, że jest zbyt przerysowana. Niemniej jednak wnikamy głęboko w jej myśli, uczucia, przez co łatwiej zrozumieć podejmowane przez nią działania. 

Z drugiej strony mamy wątek mordercy – nieuchwytnego, który jest dosłownie niewidoczny. Działa z niesamowitą dokładnością, nie pozostawia po sobie żadnych śladów, a wywołane przez niego pożary określane są mianem nieszczęśliwych wypadków. Jednak to nie pożary są główną zbrodnią, tylko to co robił z ofiarami przed. Morderca otwiera się przed czytelnikami, nagrywając dla potomnych swoje motywy, sposoby wybierania ofiar, itp. Do ostatnich stron książki pozostaje nieuchwytny, także dla czytelnika.

Nieuchwytny napisany został w pierwszej osobie. Osobiście nie przepadam za taką formą, jednak nieustanna wartka akcja, wciągnęła mnie tak mocno, że później było mi już to obojętne. Rozdziały są bardzo krótkie, więc historia przebiega szybko i płynnie, bez zbędnego przeciągania i zbyt długich opisów. Wieczorami łapałam się na tym, że mimo zmęczenia i późnej pory, tłumaczyłam sobie, że jeszcze tylko jeden rozdział. Na jednym się nie kończyło :)

W książce pojawia się także wątek miłosny, który jest miłą odskocznią od drastycznych scen opisanych w tej lekturze. 

Przyznam szczerze, że dawno nie czytałam tak dobrego thrillera i kryminału w jednej powieści. Gorąco polecam!

 

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close