27 lutego 2013

Nowe przygody grzecznego psa

Tytuł: Nowe przygody grzecznego psa
Autor: Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania:  2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 176
Kategoria wiekowa: 5+
Cena: 20zł

„Nowe przygody grzecznego psa” – to książka, która w naszym domu od pierwszych stron podbiła serca mamy, taty i dziecka. Głównym bohaterem i narratorem jest Winter – pies rasy Alaskan Malamut – przyjacielski wobec ludzi, lubiący dzieci, życzliwy w stosunku do osób obcych, choć nieprzepadający za innymi psami. W każdym rozdziale poznajemy świat widziany oczami czworonoga, czytamy o jego codziennych przeżyciach i niecodziennych przygodach.

Winter jest oddany swojemu stadu – rodzinie z którą mieszka, uwielbia długie spacery i kocha pełną miskę. Jest pozytywnie nastawiony do życia, pełen energii i nie lubi bezczynności. Przepada za wylegiwaniem się w cieniu, w wykopanym przez siebie dołku,  ceni entuzjastyczne powitania i wykorzysta każdą okazję by swobodnie pobiegać po najbliższej okolicy.

Nic nie umknie jego uwadze – bacznie obserwuje i komentuje sytuacje, które dzieją się wokół niego – rozmowy dorosłych, rodzinne problemy, perypetie rodziców i dzieci. Wydarzenia przedstawione z perspektywy psa odkrywają, w jak różny – od typowego – sposób można interpretować dane zdarzenia. Niesforne reakcje Wintera bywają często niezrozumiałe (szczególnie przez dorosłych) ludzi i odwrotnie – pies niejednokrotnie zupełnie inaczej pojmuje zachowania ludzi, które ciągle go zadziwiają.

Jednocześnie dowiadujemy się, jak bardzo wszyscy domownicy są ze sobą zżyci i jak kochają psa. Nawet Henryk (ojciec) – który najczęściej krytykuje zachowanie Wintera – staje zawsze w jego obronie usprawiedliwiając go przed obcymi, niechętnymi mu osobami.

Autorzy – Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz – doskonale znają temperament malamuta i zabawnie, ale trafnie opisują pobudki, którymi pies się kieruje.

Książka napisana jest barwnym językiem z dużym poczuciem humoru. Bawi zarówno dorosłych, jak i dzieci – choć jedni i drudzy uśmiechają się w zupełnie innych momentach. Jest adresowana do dzieci od 5 lat – nadaje się do samodzielnego czytania przez najmłodszych. Rozdziały są krótkie, a (prawie) każdy opatrzony jest kolorową lub czarno – białą ilustracją Joanny Rusinek, doskonale współgrającą z opowiadaniem.

„Nowe przygody grzecznego psa” to pierwsza „książka z rozdziałami”, którą czytałam mojemu 3,5 letniemu synowi. Pełna niespodzianek i niesamowitych przygód historia Wintera, wciągnęła go w całości i obudziła zainteresowanie różnymi rasami psów. Zarówno mały, jak i zupełnie duży czytelnik z pewnością wyciągnie z lektury coś dla siebie. Szczerze polecam!

 

Basia

Serdecznie dziękuję autorowi za przekazanie książki do recenzji.

3 odpowiedzi na “Nowe przygody grzecznego psa”

  1. Marta pisze:

    W jakim przedziale wiekowym mieści się ta książka?

    • Barbara Heppa-Chudy pisze:

      Wydawnictwo poleca 5+, ja czytałam trzylatkowi, którego fabuła bardzo wciągnęła. A i dorosły świetnie się bawi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close