3 stycznia 2021

Od nowa. Nic się nie ukryje – Jean Hanff Korelitz

Tytuł: Od nowa. Nic się nie ukryje
Autor: Jean Hanff Korelitz
Przekład: Piotr Kaliński
Tom: 1
Liczba stron: 472
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Poradnia K.

Od nowa to książka, która zyskała popularność wraz z informacją, że na platformie HBO od półtora miesiąca dostępny jest serial inspirowany zawartą w niej historią. Uwagę zdecydowanie przykuwa obsada: Nicole Kidman, Hugh Grant i Donald Sutherland. To trio, które może poruszyć i wprawić w zachwyt każdego widza. Mam nadzieję wkrótce sama się o tym przekonać. 

Jeśli jest szansa, przed obejrzeniem ekranizacji na podstawie książki, sięgam po pierwowzór, bo w większości przypadków, to właśnie spisana historia na kartkach papieru jest zdecydowanie lepsza od klatki filmowej.

Od nowa to historia psychoterapeutki Grace, która jest u progu wydania swojej pierwszej książki, w której zaznacza, że pierwsze wrażenie i intuicja jest kluczem przy wyborze życiowego partnera. W jej oczach jej życie jest takie, jakie właśnie powinno być. Kochający mąż odnoszący sukcesy, nastoletni syn podejmujący naukę w elitarnej nowojorskiej szkole. Ona, u progu sławy, popularności i uznania w gronie fachowców w jej dziedzinie. 

Bańka mydlana, w której żyje, nieoczekiwanie pęka. Znajoma Grace zostaje zamordowana, a mąż znika bez śladu ani grama wiadomości. Wkrótce sama odkrywa, że jej dotychczasowe życie, to jedna wielka iluzja i kłamstwo. Kim tak naprawdę jest jej mąż? Czeka ją całkowita zmiana, życie Od nowa

Książka Od nowa klasyfikowana jest jako kryminał, czy thriller psychologiczny. Tutaj nie do końca mogę się zgodzić, ponieważ brakowało mi tego napięcia, chęci zerknięcia na kolejną stronę, dreszczyku emocji. Stąd dla mnie to bardziej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Natomiast świetnie scharakteryzowany jest portret psychologiczny głównej bohaterki. 

Autorka Jean Hanff Korelitz starała się wycisnąć z tej historii jak najwięcej. Czasem mam wrażenie, że pogubiła się w wątkach pobocznych, których jest sporo, tak samo, jak opisów. Pierwsze dwieście stron można przeczytać z przymrużeniem oka. Później rozpoczyna się akcja i czytelnik zaczyna się wgłębiać w powieść coraz bardziej. 

Jeśli macie ochotę na obyczajową powieść z odrobiną kryminalnej zagadki to polecam Wam książkę, a sama jestem ciekawa serialu i tego jak rozwiąże się w nim sprawa zamordowanej znajomej Grace.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K. za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close