13 lipca 2012

Odważny Hipcio

Tytuł: “Odważny Hipcio”
Autor:  Piotr Haraszewski, Justyna Wacławik
Ilustracje: Jakub Kuźma, Andrzej Chalecki
Tytuł oryginału: The Brave Hippo
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Seria: “Budowanie charakterów”
Data i miejsce wydania: Warszawa 2010
Format: 22,5  x 22,5 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Sugerowana cena: 19,90 zł
Nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w IX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla dzieci w wieku 5–12 lat.

„Odważny Hipcio” to jedna z czterech książeczek z serii „Budowanie charakterów”, która umila mojemu synkowi czas przed zaśnięciem. Jest to bajka o  zwierzętach afrykańskich, która stanowi też pretekst do rozmowy na temat bohaterów i ich postępowania. Celem serii jest promowanie uniwersalnych wartości  oraz pomoc rodzicom i wychowawcom w rozwijaniu osobowości małego czytelnika. Książeczka składa się z bajki dla dzieci, a także “Przewodnika dla rodziców” i “Pytań do rozmowy z dziećmi” wraz ze wskazaniami do konkretnych fragmentów z Pisma Świętego.

Tym razem głównym bohaterem jest mały hipopotam, którego poznajemy w momencie, gdy wraz z innymi zwierzętami rozpoczyna naukę w szkole. Jest to szkoła z tradycjami, w której dyrektor – słoń, zwraca uwagę na przestrzeganie mądrych zasad współżycia koleżeńskiego i bezpieczeństwa. Niestety już pierwszego dnia Hipcio styka się z brutalną rzeczywistością – jest wyśmiewany, przezywany i nieakceptowany przez kolegów. Hipopotam staje się obiektem drwin, czuje się odrzucony i nie znajduje żadnego przyjaciela.

Wieczorem zwierza się mamie, że nie chce więcej chodzić do szkoły. Otuchy dodaje mu tata, który w mądrze i czule wyjaśnia synkowi, że każde zwierzę jest inne, a najważniejsze w życiu jest serce. Przekonuje Hipcia, żeby spróbował wykazać się odwagą i poszedł do szkoły i jeśli będzie miał „prawe i odważne serce” wzbudzi szacunek innych.
Czy tak też się stało? Czy zwierzątko przełamało swój strach? Czy mimo tuszy wzbudziło sympatię wśród innych zwierząt? Zachęcam do poszukania odpowiedzi na te pytania na stronach książki.

Dzieci lubią opowieści o zwierzętach – łatwo wyciągną wnioski, którzy bohaterowie postąpili źle, a którzy dobrze.
Książeczka napisana jest zrozumiałym  i  ładnym językiem. W czwartej książce serii „Budowanie charakterów”  ilustracje do książki powstały w duecie – Jakub Kuźma, Andrzej Chalecki używając mocnych kolorów stworzyli obrazy przedstawiające każdą sceną bajki.

Ode mnie znów brawa za ładne wydanie pozycji – twarda okładka, szyte strony i kredowy papier.

Polecam rodzicom przedszkolaków i starszych dzieci. Im starszy maluch tym głębsza będzie rozmowa na temat lektury i wysnute samodzielnie wnioski.

Basia

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej VOCATIO za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

W skład serii wchodzą:
Ważne zadanie
Prawdziwy przyjaciel
Nieuchronne konsekwencje 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close