6 października 2019

Operacja Wrak – Jørn Lier Horst

Tytuł: Operacja Wrak
Autor: Jørn Lier Horst
Ilustracje: Hans Jørgen Sandnes
Cykl: Operacja (tom 13)
Liczba stron: 112
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Media Rodzina

W każdym z nas kryje się mały detektyw szukający rozwiązania zagadki, bo któż z nas nie chciał być kiedyś Sherlockiem Holmesem? Jak zachęcić dzieci, aby i one odkryły w sobie detektywistyczną zacięcie? Najłatwiej rozbudzić je poprzez gry i książki detektywistyczne dla dzieci, np. “Operacja Wrak”.

Wydawnictwo Media Rodzina jakiś czas temu wprowadziło na polski rynek przygody Tiril i Oliviera, pióra norweskiego pisarza Jørn’a Lier’a Horst’a. Seria “Operacja” liczy już 15 tomów wydanych po polsku, więc bez problemu odnajdziecie je w lokalnej bibliotece. Ponadto w tym roku do kin wchodzi ekranizacja książki “Operacja. Człowiek w czerni”, więc może warto z dziećmi porównać książkę z filmem?

Biuro Detektywistyczne nr 2

Detektywem może być każdy bez względu na wiek. Trzeba jednak pielęgnować w sobie dociekliwość, spostrzegawczość i umiejętność dedukcji. Główni bohaterowie, Tiril i Olivier są sąsiadami i mieszkają w miejscowości Elvestad na ulicy Piekarskiej 2. Swoje biuro detektywistyczne prowadzą w piwnicy, stąd więc wzięła się nazwa Biuro Detektywistyczne nr 2. Na co dzień towarzyszy im pies tropiący Otto, który naprawdę ma nosa do tajemnic. 

Operacja. Wrak

Najnowsza pozycja to “Operacja Wrak”, w której główni bohaterowie Tiril i Olivier natrafiają na ślad ekologicznego skandalu w Elvestad.  Dzieciaki wpadają na trop firmy, która zanieczyściła wybrzeże ich miasta, a ponadto próbują rozwiązać zagadkę tajemniczej drewnianej tabliczki z napisem “Linda”. Czytelnicy są wtajemniczeni w kolejne niuanse, które na końcu pozwolą odkryć skarb leżący na dnie, ukarać i złapać złodzieja. 

Na początku książki, tuż po spisie treści znajdziecie opisy najważniejszych bohaterów i podejrzanych. Jest to bardzo sprytny zabieg, gdyż pozwala dzieciom od początku typować podejrzanych, a wraz z przeczytaną fabułą, modyfikować i dedukować w poszukiwaniu rozwiązania zagadki. 

Natomiast na końcu książki czekają na małych detektywów zadania, które pobudzą ich dociekliwość i spostrzegawczość. Przyznam, że wcale nie są banalne i sama nieraz miałam problem, by wyszukać różnice, czy znaleźć wszystkie przedmioty w książce.  

Cała seria “Operacja” jest przepięknie wydana. Szóstkę z plusem otrzymuje grafika, która na pewno przypadnie do gustu dzieciom. 

Na rynku dostępne są także inne książki detektywistyczne dla dzieci, jednak moim zdaniem nie było pozycji dla dzieci przedszkolnych. Przygody Tiril i Oliviera to doskonała lektura dla dzieci już od piątego roku życia, gdyż nie będą miały one problemu, by podążać za fabułą i samodzielnie odkryć tajemnicę. 

Szczerze polecam Wam całą serię “Operacja” pióra Jørn’a Lier’a Horst’a.

P.S. Pisarz Jørn Lier Horst jest jednym z najlepszych autorów powieści kryminalnych w Norwegii. Jest autorem także popularnej serii CLUE przeznaczonej dla starszych dzieci.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie egzemplarza recenzcenkiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close