Lisek urwisek. Genialna gra kooperacyjna dla dzieci

“Znano różne w świecie lisy:
Był więc lis Ancymon Łysy;
Pospolity lisek rudy,
Pełen sprytu i obłudy;
Lis niebieski – wielki sknera;
Zezowaty lis- przechera;
Czarny lisek ogoniasty;
Lis Patrycy Jedenasty;
Srebrny lis niezwykle szczwany;
Lis Mikita spod Oszmiany;
Lis Telesfor farbowany,
Niebezpieczny i zawzięty;
Lis Wincenty, Lis Walenty,
Lecz nie było w świecie lisa
Ponad Lisa Witalisa”

Tak zaczyna się wiersz Jana Brzechwy pt. Szelmostwa Lisa Witalisa. Wśród tych lisów wiele jest urwisów. Liski kojarzą się nam z chytrością, przebiegłością, sprytem oraz tym, że lubią tak zamieszać, aby wyszło zgodnie z ich myślą. Tymczasem Wydawnictwo Nasza Księgarnia przedstawia nam bohatera “Lisek urwisek”, który zakradł się do chatki, by ukraść ciasto. Mało tego udało mu się i zmyka do swej norki.

 Lisek urwisek

Zadaniem graczy jest złapać jegomościa, co nie jest łatwe, bo potencjalnych złodziei jest aż szesnastu. To prawdziwa gra detektywistyczna wymagająca dedukcji i dobrej pamięci. Przeznaczona jest dla dzieci już od piątego roku życia, a z pomocą rodziców zagra już i czterolatek.

W dużym pudełku znajdziecie instrukcję, planszę, 16 kart lisków urwisków, 16 kart podejrzanych, 3 kostki, 4 pionki graczy, dekoder, 12 żetonów wskazówek oraz figurkę liska.

gra lisek urwisek

Rozgrywka jest bardzo szybka, trwa od 15-20 minut w zależności od liczby graczy. Im mniej graczy, tym trudniej wygrać z grą. Na planszy poruszają się pionki graczy, a po chodniku porusza się zacna figura lisa – szkoda tylko, że jednokolorowa. Ponadto na planszy swoje miejsce mają wskazówki, do których podążają gracze w celu ich odkrycia i zdemaskowania liska urwiska.

gra lisek urwisek

Zasady gry

W swojej turze gracz decyduje najpierw, czy będzie szukać wskazówek, czy odkryje karty portretów pamięciowych podejrzanie wyglądających typów z rudym ogonem. Następnie rzuca trzema kośćmi i w zależności od podjętej decyzji i wyniku na kostkach realizuje jedną z aktywności: odkrywa dwie karty podejrzanych, podąża w kierunku wskazówki lub przesuwa figurkę lisa urwiska po chodniczku. Gracze walczą razem przeciwko grze (co jest rzadko spotykane w grach dla dzieci i godne docenienia). Ich zadaniem jest odkrycie tożsamości złodzieja, nim ten dotrze do swojej nory z ukradzionym ciastem.

gra lisek urwisek

Prosty system weryfikacji tożsamości lisa przy pomocy załączonego dekodera ujawnia poszczególne cechy poszukiwanego lisa. Aby go uchwycić trzeba wykazać się pamięcią i spostrzegawczością. Gra dopasowana jest do możliwości umysłowych pięciolatków.  

gra lisek urwisek

gra lisek urwisek

Plusem dla wydawnictwa jest to, że obok instrukcji w pudełku będzie dostępna instrukcja wideo, co na pewno ułatwi zapoznanie się z prostymi zasadami. Dodam, że gra będzie miała swoją premierę już  6 marca 2019 roku!

Gra Lisek urwisek jest godna polecania ze względu na to, że:
– uczy współpracy, a nie jak w typowych grach rywalizacji,
– wiele różnych kombinacji zapewni Wam i małym dzieciom dobrze spędzony czas,
– rozgrywka jest szybka i emocjonująca.

Minusy:
– pudełko mogłoby być niższe
– jednolity kolor liska, osobiście pomaluję mu kapelusz i frak na czarno, 
– jeśli chodzi o planszę mamy do czynienia ze stonowaną pastelową kolorystyką.

Kiedy będziecie mieli już grę, mam dla Was kilka propozycji.  Pierwsze rozegranie polega na zrozumieniu zasad gry. Z każdą kolejną rozgrywką, sami zaczniecie dokręcać zasady gry, by sprawiała Wam więcej radości. Tak zrodziły się nasze propozycje:

  • W instrukcji nie ma wyraźnie powiedziane, czy ruch może być łamany. Sugeruję aby najpierw rozgrywać wersję łamaną (dzielić ruch np. dwa posunięcia w lewo i trzy do góry), a potem z tego zrezygnować i dbać, aby ruch odbywał się w jednym kierunku. Dzięki temu ograniczycie szybkość odkrywania wskazówek i zwiększycie adrenalinę wśród uczestników.
  • Odkrywać można jedną kartę podejrzewanego lisa zamiast dwóch, jak jest w instrukcji.

 

Na zakończenie dodam, że gra otrzymała wiele światowych nagród w 2015, 2017 roku, a  w ubiegłym roku została uznana za najlepszą grę dziecięcą we Francji.

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie gry do recenzji.

 

Autorzy: Shanon Lyon, Marisa Pena
Ilustracje: Melaine Grandgirard
Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 20 min

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close