29 sierpnia 2014

Pan Jaromir i zagadka aniołów – Joanna Borycka – Zakrzewska

autor: Daniel Napp
przekład: Joanna Borycka – Zakrzewska
ilustratorzy: Daniel Napp
wydanie: 1
format: 12.3×20.4
oprawa: twarda
stron: 140
cena: 27 zł

Pan Jaromir i zagadka aniołów to już trzecia część przygód o dwóch zaprzyjaźnionych detektywach, lorda Hubera i mówiącego jamnika, pana Jaromira. W pierwszej, jak i w drugiej  rozwiązanie zagadek okazało się dość skomplikowane i bardzo zaskakujące, a trzecia powieść z tej serii również nie rozczarowuje pod tym względem.

Dwaj zaprzyjaźnieni detektywi, otrzymują propozycję rozwiązania tajemniczej sprawy kradzieży w trzech różnych miejscach. Coś, co na pierwszy rzut oka nie ma ze sobą żadnego związku, okazuje się być szeroko zakrojoną intrygą, ukazującą spryt poszukiwanego złodzieja. Koło ratunkowe pozostawiane w miejscach kradzieży, to jedyny punkt zaczepienia dla utalentowanych detektywów. Kto ukradł te przedmioty, czy to była jedna, czy więcej osób? W jakim celu znikają rzeczy, które nie powinny być dla złodzieja szczególnie wartościowe?

W powieści pojawia się motyw chińskiej wazy, pasjonatów starych przedmiotów i dzieł sztuki, oraz wyjątkowego, bezcennego manuskryptu, schowanego w nietypowym miejscu. Podpowiem jeszcze, że postać wielkiego Leonardo da Vinci ma tu duże znaczenie, a kamienne skrzydło anioła, to nie jedynie zwykła ozdoba. Na szczęście duet sprytnych detektywów wie, w jaki sposób łączyć zdarzenia, a dzięki pomocy Ferdynanda i laski do zadań specjalnych, udaje się naszym bohaterom rozwikłać tę zagadkę.

Oczywiście nie będę zdradzała szczegółów, ponieważ chciałabym zaprosić Was do lektury, abyście sami łamali głowy nad zmieniającymi się faktami.

Pan Jaromir i zagadka aniołów, to książka, która prócz świetnie pomyślanej intrygi, prezentuje świat sztuki, przybliżając znane dzieła, czy dokonania mistrza da Vinci. Opis architektury Wenecji i Rzymu oddaje klimat tego miejsca, i pozwala jeszcze bardziej zagłębić się w ten tajemniczy świat, i stanowi dodatkowy atut zdobywania przez starsze dziecko ciekawej wiedzy.

Warto przeczytać tę książkę, podobnie jak jej poprzednie części, sprawi przyjemność i wciągnie w swój świat zarówno starsze dzieci, jak i ich rodziców.

Dziękuję wydawnictwu Bona za przekazanie książki do recenzji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close